Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
SSC Tuatara – jest rekord czy nie?
kalendarz 30/10 2020

SSC Tuatara – jest rekord czy nie?

Ciekawostki / SSC

Wiadomość o przekroczeniu granicy prędkości 500 km/h zelektryzowała wszystkich. A jak jest naprawdę?

Amerykańska marka SSC postanowiła pobić rekord prędkości, który należał do Bugatti. W ubiegłym roku  na niemieckim torze testowym Ehra Lessiennie, Bugatti Chiron osiągnął prędkość 490,48 km/h, choć jak się podkreśla był to jeden tylko przejazd. Wymagane jest ażeby prędkość była średnią najwyższego z wyników osiągniętych podczas przejazdu w obie strony. Oficjalnym rekordem na pewno może się szczycić marka Koenigsegg. Model Agera RS osiągnął 447,2 km/h.

10 października br. pod Las Vegas, na siedmiomilowym odcinku model SSC Tuatara osiągnął średnią z dwóch przejazdów na poziomie 508,73 km/h, natomiast podczas drugiego przejazdu, prędkość wyniosła aż 532,93 km/h.

Tymczasem rzekoma prędkość maksymalna została zakwestionowana, co zmusiło producenta do przyznania, że film pokazujący podobno samochód osiągający prędkość 532 km/h był niedokładny.

Kilku YouTuberów zakwestionowało film dokumentujący wynik. Jak twierdzą YouTuberzy na podstawie opublikowanego filmu i lokalizacji biegu po prostu niemożliwe było, aby samochód poruszał się tak szybko, jak wskazał system telemetryczny nałożony na klip.

YouTuberzy zmierzyli odległości i punkty orientacyjne na mapach Google, gdzie miał miejsce rekordowy przejazd i porównali je z filmem, stwierdzając, że samochód jechał znacznie wolniej niż w rzeczywistości.

W odpowiedzi na te sygnały i uwagi w mediach społecznościowych i na różnych forach, SSC wydało oświadczenie, w którym twierdzi, że „szanowany na całym świecie producent urządzeń pomiarowych GPS” Dewetron potwierdził twierdzenie Tuatara o dwukierunkowej średniej prędkości maksymalnej 508,73 km/h. Wkrótce potem Dewetron wydał własne oświadczenie ujawniając, że to nieprawda.

Dyrektor naczelny SSC North America, Jerod Shelby, wydał własne oświadczenie, w którym przyznał, że film z przebiegu bicia rekordu „był nieprawidłowy”, ale stwierdził, że „liczby są rzeczywiście po naszej stronie”.

SSC nadal zatem musi udowodnić, że uzyskane wyniki z przejazdów z maksymalną prędkością były prawdziwe. W tej chwili mamy tylko niedokładny film i oświadczenia SSC broniące wyczynu marki.

Dodajmy, że bolid Tuatara napędzany jest podwójnie doładowanym silnikiem 5.9 V8, który zapewnia moc 1750 KM po zatankowaniu benzyny E85, a napędzany paliwem 91-oktanowym dysponuje mocą 1350 KM. Napęd jest przekazywany za pośrednictwem 7-biegowej przekładni na tylne koła. Prędkość 100 km/h samochód osiąga w 2,7 sekundy./ns/


Tagi:
SSC, SSC Tuatara

Zobacz podobne artykuły:

Tajemniczy prototyp Peugeota
kalendarz 18/04 2024

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.
Fiat Panda 4x4 – 40 lat
kalendarz 07/04 2024

Fiat Panda 4x4 – 40 lat

Wiadomości / Ciekawostki

2024.04.07

W 1983 r. zadebiutowała Panda 4x4, która została sprzedana w liczbie 800 tys. sztuk.
Mercedes Vision EQXX z nowym rekordem
kalendarz 01/04 2024

Mercedes Vision EQXX z nowym rekordem

Wiadomości / Ciekawostki

2024.04.01

Trasa na Bliskim Wschodzie to trzecia długodystansowa podróż Vision EQXX na dystansie ponad 1000 km odbyta na jednym ładowaniu.
Najnowsze artykuły:
Majówka 2024 – raport drogowy

Majówka 2024 – raport drogowy

Bezpieczeństwo

2024.04.26

Przed nami pierwszy długi weekend majowy. Czego możemy spodziewać się w tym roku, wyruszając w trasę na majówkę?
Nissan Qashqai E-Power Tekna + – Nadzieja przyszłości?

Nissan Qashqai E-Power Tekna + – Nadzieja przyszłości?

Testy / Testy

2024.04.26

Najnowszy Nissan Qashqai może się podobać. Jednak Nissan proponuje swoim klientom jeszcze coś... Oferuje bowiem połączenie auta spalinowego i elektrycznego.
 Wypadek na rajdzie ulicznym

Wypadek na rajdzie ulicznym

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.25

Czy poszkodowani dostaną pieniądze z OC?