Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes Vision EQXX z nowym rekordem
kalendarz 01/04 2024

Mercedes Vision EQXX z nowym rekordem

Ciekawostki / Mercedes / Concept Cars

Trasa na Bliskim Wschodzie to trzecia długodystansowa podróż Vision EQXX na dystansie ponad 1000 km odbyta na jednym ładowaniu.

Podczas swojej trzeciej długodystansowej podróży na trasie ponad 1000 km program technologiczny Vision EQXX pokazał, że nawet Pustynia Arabska nie stanowi przeszkody w uzyskaniu wysokiej efektywności energetycznej. Na wymagającej trasie obejmującej ruchliwe ulice miast i otwartą pustynię, samochód testowy wykazał zużycie energii elektrycznej na poziomie 7,4 kWh/100 km (wynik pokładowy bez strat ładowania). Odpowiada to około 0,9 l/100 km w przypadku pojazdu zasilanego benzyną. Tym samym Vision EQXX znacznie pobił swój poprzedni rekord i to w temperaturze otoczenia dochodzącej do 34 stopni Celsjusza.

Punktem startowym podczas tej próby na Półwyspie Arabskim było Centrum Mercedesa w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Celem – niedawno otwarte Centrum Mercedes-Benz w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trasę o długości 1010 km pokonano z łącznym czasem jazdy wynoszącym 14 godzin i 42 minut. Vision EQXX opuścił Rijad z pełnym akumulatorem o 4:15, a kiedy przybył do Dubaju o 19:57, miał jeszcze 309 km zasięgu. Trasa obejmowała odcinki miejskie i podmiejskie o dużym natężeniu ruchu, a także długie fragmenty dróg szybkiego ruchu wiodące przez otwartą pustynię.

Przypomnijmy, że Vision EQXX już dwukrotnie udowodnił, że jest w stanie pokonać znacznie ponad 1000 km na jednym ładowaniu (na trasach Sindelfingen–Cassis oraz Untertürkheim–Silverstone). Celem trzeciej podróży było sprawdzenie wydajności systemu w ekstremalnych warunkach pustynnych, przy upale dochodzącym do 34 stopni Celsjusza. Podczas podróży korzystano z klimatyzacji, co miało jednak minimalny negatywny wpływ na efektywność energetyczną.  Ponadto w pustynnych warunkach sprawdzono również działanie solarnego dachu. Przy wykorzystaniu 117 ogniw słonecznych, może on zasilać wiele urządzeń pomocniczych, co zmniejsza zużycie energii w układzie wysokiego napięcia i dodatkowo poprawia ogólną efektywność. W drodze do Dubaju dach zebrał 1,8 kWh energii słonecznej, co dodało ok. 24 km do całkowitego zasięgu.

Przez ponad dwa lata od debiutu, koncepcyjny model w ramach testów pokonał już ponad 23 340 km w różnych rzeczywistych warunkach.

Norbert Szwarc
Foto: Mercedes


Tagi:
Mercedes, Mercedes Vision EQXX, napęd elektryczny, samochody elektryczne

Zobacz podobne artykuły:

Taksówką w Zielonym Piekle
kalendarz 20/07 2024

Taksówką w Zielonym Piekle

Wiadomości / Ciekawostki

2024.07.20

Tej taksówki nie zamówimy pod dom i nie zawiezie nas wszędzie gdzie chcemy ale na pewno pokonamy w niej słynny tor Nürburgring.
Honda Prelude Concept – Warto poczekać
kalendarz 08/07 2024

Honda Prelude Concept – Warto poczekać

Prezentacje / Concept Cars

2024.07.08

Europejski debiut Prelude Concept będzie miał miejsce podczas tegorocznego Goodwood Festival of Speed.
 Lexus GX 550 - Z piecem do pizzy
kalendarz 07/07 2024

Lexus GX 550 - Z piecem do pizzy

Wiadomości / Ciekawostki

2024.07.07

Na przestrzeni lat widzieliśmy wiele interesujących efektów współpracy ale ta na pewno jest najbardziej odpowiednia dla miłośników kulinariów.
Najnowsze artykuły:
BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

Prezentacje / Nowości

2024.07.21

Odświeżone M3 Touring dysponuje większą mocą ale na torze Nürburgring dostrzeżono podczas testów prototyp BMW M3 CS Touring.
Unikalne modele Toyoty

Unikalne modele Toyoty

Moto fanatyk

2024.07.21

W muzeum Toyoty w Kolonii przygotowano wyjątkowy pokaz samochodów z japońskiego rynku.
Pierwszy "elektryk" Ferrari

Pierwszy "elektryk" Ferrari

Wiadomości / News

2024.07.20

Samochód ma być gotowy przed końcem 2025 r.