Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Skoda Voiturette czyli ikony marki w nowej interpretacji
kalendarz 30/12 2020

Skoda Voiturette czyli ikony marki w nowej interpretacji

Skoda / Concept Cars

Skoda wspólnie z zespołem Skoda Design przygotowała serię o nazwie „Metamorfozy ikon".

Projektanci przedstawią własne, nowoczesne koncepcje słynnych modeli marki. Na pierwszy ogień trafił Voiturette A, poprzednik wszystkich czterokołowych samochodów Skody. Yuhan Zhang stworzyła futurystyczną reinterpretację słynnego modelu.

Projektantka bawi się konwencją, tworząc futurystyczną koncepcję, wzbogacając o nowoczesne elementy, które ułatwią na przykład zwiedzanie Pragi.

– Ten samochód jest niesamowity. Prosty, ale z wieloma pięknymi, a nawet artystycznymi detalami. A kanapa jest dokładnie tak wygodna, jak sobie wyobrażałam – powiedziała projektantka, gdy usiadła za kierownicą Voiturette A w Muzeum Skody.

Nowa wersja modelu przedstawiona na szkicu Zhang ma wiele wspólnego z oryginałem, a jednocześnie nabiera zupełnie nowego charakteru.

Chciałam zachować oryginalnego ducha samochodu. Ma bardzo charakterystyczny kształt z wyraźnie zarysowaną maską, wysoko zawieszonym siedzeniem przypominającym sofę i minimalistycznym kokpitem – podkreśla projektantka.

Chociaż w jej wizji Voiturette jest nieco niższy i dłuższy, model pozostaje wierny oryginałowi. Jednak Zhang zamieniła kolor czerwony na niebieski. Jak wyjaśniła, nowa barwa jest symbolem przyszłości i zrównoważonego rozwoju. Projektantka pozostawiła za to wiele złotych detali, które zachwyciły ją w historycznym pojeździe.

Wizja Zhang to rodzaj nowoczesnego dwumiejscowego powozu. Według niej nowoczesna Voiturette ma służyć konkretnemu celowi: samodzielnie wozić turystów, na przykład po Pradze.

– Chciałam połączyć historię Skody z pięknem Pragi. W samochodzie znajduje się duży wyświetlacz, który przedstawia opis zabytków, ale może również pokazać pasażerom dzieje marki – wyjaśnia.

Autonomiczna jazda bez elementów sterujących to według projektantki kwestia odległej przyszłości. Pomysł na osłonę chłodnicy i felgi ze światłami LED również jest futurystyczny. Zhang uważa, że pojazd przyszłości powinien komunikować się z kierowcą i witać go za pomocą oświetlenia. Projektantka zaokrągliła jego ostro zarysowane linie, by nadać modelowi przyjazny wygląd.

Na sam pomysł zmienienia Voiturette A w futurystyczny pojazd, Zhang wpadła szybko. Jednak przekształcenie pomysłu w szkic zajęło około 20 godzin.

Zaczęłam od rysowania ołówkiem na kalce kreślarskiej. Pierwszą rzeczą, nad którą pracowałam, była zewnętrzna strona pojazdu. Zeskanowałam szkic do komputera i kontynuowałam – mówi, dodając, że początkowy zarys stanowi około 20 proc. rozwoju szkicu i jest jego najważniejszą częścią. Po wykończeniu nadwozia powtórzyła proces we wnętrzu samochodu, konsultując się z szefem projektowym Oliverem Stefani.

Projektantka, która na co dzień tworzy według ścisłych wytycznych, cieszyła się swobodą podczas opracowywania futurystycznego pojazdu. Zhang planuje skonstruowanie modelu 3D pojazdu w programie komputerowym. Pomoże jej to rozwinąć szczegóły projektu. Chciałaby także, aby jej wizja pewnego dnia stała się rzeczywistością./oprac. ns/

źródło: Skoda


Tagi:
Skoda, Skoda Voiturette, Muzeum Skody, Yuhan Zhang

Zobacz podobne artykuły:

 Zwycięzca Tour de France z kryształowym pucharem od Skody
kalendarz 22/07 2021

Zwycięzca Tour de France z kryształowym pucharem od Skody

Wiadomości / News

2021.07.22

Tadej Pogačar już po raz drugi zwyciężył w klasyfikacji generalnej Tour de France.
Ruszyła produkcja nowej Skody Fabia
kalendarz 13/07 2021

Ruszyła produkcja nowej Skody Fabia

Wiadomości / News

2021.07.13

12 lipca br. pierwsza Fabia nowej generacji opuściła linię produkcyjną głównej fabryki Skody w Mladá Boleslav.
 Skoda Rapid II – Ponad 80 lat od rozpoczęcia afrykańskiej wyprawy
kalendarz 04/07 2021

Skoda Rapid II – Ponad 80 lat od rozpoczęcia afrykańskiej wyprawy

Moto fanatyk

2021.07.04

Jedna z największych ekspedycji związanych bezpośrednio ze Skodą rozpoczęła się w czerwcu 1936 r.
Najnowsze artykuły:
„Design musi wzbudzać emocje"

„Design musi wzbudzać emocje"

Wiadomości / Wydarzenia

2021.07.25

Rozmowa z szefem działu stylistyki zewnętrznej Audi Philippem Römersem i z odpowiadającym za styl wnętrza Norbertem Weberem.
Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Moto fanatyk

2021.07.24

Spotkanie miłośników Volkswagenów serii T odbędzie się w dniach 15-17 lipca 2022 r. na terenie targów w Hanowerze.
Samochody z cyfrowymi lusterkami bocznymi, które kupisz w Polsce

Samochody z cyfrowymi lusterkami bocznymi, które kupisz w Polsce

Warsztat / Technika

2021.07.23

Cyfrowe lusterka boczne – gadżet, czy realne ułatwienie dla kierowców?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.