Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy
kalendarz 24/09 2023

Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Skoda / Nowości

Samochody były wystawiane na działanie temperatur do -30°C na północnym kole podbiegunowym i prawie 50°C na pustyni w Arizonie. Ponadto testy prowadzono w Alpach.

Światowe premiery nowych generacji modeli Superb i Kodiaq zbliżają się wielkimi krokami. Oficjalny debiut Superba zaplanowano bowiem na listopad. Tymczasem obydwa pojazdy pomyślnie zakończyły intensywny międzynarodowy program testów w ekstremalnych warunkach. Samochody były wystawiane na działanie temperatur do -30°C na północnym kole podbiegunowym i prawie 50°C na pustyni w Arizonie. Jednocześnie przetestowano holowanie przyczep po wysokoalpejskiej drodze Grossglockner oraz infrastrukturę ładowania modeli z hybrydowymi układami napędowymi typu plug-in.

Przed wprowadzeniem modeli na rynek, dzięki licznym ocenom wytrzymałości materiałów na stanowiskach testowych i w laboratorium, pracownicy Skody symulują 40 lat rzeczywistego użytkowania pojazdu.

- Żyjemy zgodnie z dewizą naszych założycieli Laurina i Klementa z 1895 roku: tylko to, co najlepsze, jest wystarczająco dobre dla naszych klientów. Z tego powodu testujemy samochody do granic możliwości, symulując i testując wszystko, z czym klienci mogą spotkać się podczas podróży. W ciągu kilku miesięcy pojazdy Škody mogą pokonać ponad milion kilometrów w ruchu miejskim, na wiejskich drogach i autostradach – jest to dystans, na który przeciętny klient potrzebowałby 40 lat - mówi Johannes Neft, członek zarządu Škoda Auto ds. rozwoju technicznego.

- Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej oceniamy wszystkie z około 7 tys. komponentów. Nasze rygorystyczne programy testowe dostarczają dokładnych danych na temat odporności, trwałości i jakości każdej części. Dzięki tym ekstremalnym testom uzyskujemy wgląd w parametry, takie jak wytrzymałość termiczna, a nawet trwałość farb i wykończeń. Dokładamy wszelkich starań, aby zidentyfikować i wdrożyć wszelkie niezbędne poprawki - dodaje Florian Weymar, kierownik działu zapewnienia jakości Škoda Auto.

Podczas gdy pierwsze wirtualne testy nowego modelu przeprowadzane są mniej więcej cztery lata przed jego debiutem, rzeczywiste jazdy rozpoczynają się około dwa lata później. Sesje te dokładnie badają ogólną jakość i trwałość pojazdu – od podwozia i nadwozia po układy napędowe i elektryczne, zapewniając odpowiednie osiągi nawet w najtrudniejszych warunkach. Dodatkowo wiele pojedynczych komponentów oraz całych zespołów, takich jak nowy system DCC Pro czy reflektory TOP LED Matrix, są poddawane testom na specjalnych stanowiskach i w laboratorium.

Przed nadchodzącą światową premierą nowe generacje Škody Superb i Kodiaq przeszły testy w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Pojazdy poddano działaniu niskich temperatur na kole podbiegunowym, sięgających do -30°C, a także testom w palącym upale w Hiszpanii, Afryce oraz na pustyni w Arizonie, gdzie temperatura dochodzi do 50°C. Oceny dostarczyły również szczegółowych informacji o zachowaniu termicznym nowego hybrydowego układu napędowego typu plug-in.

Ponadto Superb i Kodiaq sprawdziły się jako pojazdy holownicze na drodze Grossglockner w Austrii. Testy na drogach górskich o nachyleniu sięgającym 13 proc. dostarczyły ważnych informacji dotyczących skuteczności hamulców i regulacji termicznej. Z racji tego, że obie serie modelowe będą również dostępne w wersjach PHEV o zasięgu elektrycznym przekraczającym 100 km, oceniano również infrastrukturę ładowania.

Nowe generacje pojazdów zadebiutują już tej jesieni, przy czym Superb tak, jak dotychczas będzie dostępny w dwóch wersjach - liftback i kombi.

Norbert Szwarc


Tagi:
Skoda, Skoda Kodiaq, Skoda Superb, nowa Skoda Kodiaq, nowa Skoda Superb, Skoda Kodiaq 2024, Skoda Superb 2024

Zobacz podobne artykuły:

Interesujące SUV-y Hondy
kalendarz 29/11 2023

Interesujące SUV-y Hondy

Prezentacje / Nowości

2023.11.29

Ceny nowych, zelektryfikowanych SUV-ów zaczynają się od 189 900 zł lub od 1 539 zł netto miesięcznie dla korzystających z finansowania z Honda Finance dla modelu ZR-V e:HEV i od 213 900 zł lub od 1 720 zł netto miesięcznie dl...
Zapowiedź sukcesu?
kalendarz 29/11 2023

Zapowiedź sukcesu?

Prezentacje / Nowości

2023.11.29

Szósta generacja CR‑V to odważniejszy, bardziej stanowczy design, oferujący wyjątkowo wysokie standardy praktyczności, bezpieczeństwa, łączności i komfortu.
 VW ID.7 Tourer - Pierwsze elektryczne kombi VW
kalendarz 12/11 2023

VW ID.7 Tourer - Pierwsze elektryczne kombi VW

Prezentacje / Nowości

2023.11.12

Nowy model pojawi się w 2024 r. i otrzyma po raz pierwszy nazwę „Tourer” zamiast „Variant”.
Najnowsze artykuły:
Marczyk zwycięzcą Rajdu Barbórka

Marczyk zwycięzcą Rajdu Barbórka

Wiadomości / Moto sport

2023.12.02

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Skodzie Fabia RS Rally2 wygrali 61. Rajd Barbórka.
Alfa Romeo żegna się z F1

Alfa Romeo żegna się z F1

Wiadomości / Moto sport

2023.12.02

Po raz ostatni bolid C43 wyjechał na tor podczas Grand Prix Abu Zabi.
Lexus GS 300 z teledysku rapera

Lexus GS 300 z teledysku rapera

Wiadomości / Ciekawostki

2023.12.01

W nowojorskiej Brooklyn Public Library zorganizowano wystawę The Book of HOV poświęconą twórczości rapera JAY-Z, jednej z największych ikon w historii hip hopu.