Sebastian Vettel wygrał wyścig o Grand Prix Kanady
kalendarz 12/06 2018

Moto sport

Dla reprezentanta zespołu Ferrari wygrana w Kanadzie to 50 zwycięstwo w karierze.

Wyścig Formuły 1 o Grand Prix Kanady na ulicznym torze w Montrealu stanowił siódmą rundę mistrzostw świata. Dzięki wygranej Niemiec Sebastian Vettel został liderem cyklu. Dodajmy, że Vettel ponownie stanął na najwyższym stopniu podium w Kanadzie po 5 latach. Ferrari po raz ostatni świętowało swój triumf w Montrealu w 2004 r. Wtedy pierwszy linię mety przekroczył Michael Schumacher. Obok Vettela na podium stanęli również Fin Valtteri Bottas (Mercedes GP) oraz Holender Max Verstappen (Red Bull). Ta trójka miała również najlepsze czasy w sobotę podczas walki o pole position.

Tym razem broniący tytułu lider klasyfikacji generalnej przed wyścigiem w Kanadzie Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes GP) ukończył rywalizację na piątej pozycji. Przypomnijmy, że 10 lat temu w Montrealu jedyny raz w karierze triumfował Robert Kubica.

W tym roku wyścig był dość spokojny. Tylko na pierwszym okrążeniu doszło do kraksy, gdy Kanadyjczyk Lance Stroll z zespołu Williams uderzył w bolid Nowozelandczyka Brendona Hartleya z Toro Rosso. Obaj kierowcy nie odnieśli żadnych obrażeń, ale bolidy były poważnie uszkodzone i musieli się wycofać.

Vettel prowadził praktycznie od startu do mety. Prawdziwym pechowcem jest dwukrotny mistrz świata F1 Hiszpan Fernando Alonso z McLarena. Niedzielny wyścig był 300. w jego karierze, ale awaria samochodu spowodowała, że musiał się wycofać na 43. okrążeniu.

Ponownie zdecydowanie poniżej oczekiwań wypadli kierowcy zespołu Williams, którego zawodnikiem testowym i rezerwowym jest Robert Kubica. Stroll zakończył jazdę na pierwszym okrążeniu po kraksie z Hartleyem, natomiast Rosjanin Siergiej Sirotkin zajął ostatnie, 17. miejsce.
Kolejna, 8. runda Formuły 1 - Grand Prix Francji – odbędzie się 24 czerwca.