Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Samochody elektryczne czy wodorowe?
kalendarz 26/08 2020

Samochody elektryczne czy wodorowe?

Gorące tematy

Jaka przyszłość transportu drogowego?

Topowi producenci samochodów zgadzają się co do tego, że w przyszłości transport będzie korzystał z napędów elektrycznych. Nie wiadomo jeszcze jednak, jaka technologia elektryczna upowszechni się najbardziej. Obecnie producenci oferują trzy typy napędów samochodowych: spalinowy – czyli klasyczne benzyniaki i diesle, gazowy – z mniejszą emisyjnością spalin oraz elektryczny. Ten ostatni jako jedyny zapewnia miejscową zerową emisyjność. Jednak to, czy ślad węglowy elektrycznych samochodów rzeczywiście będzie zerowy, zależy od źródła prądu. Samochody elektryczne jeżdżące po Polskich drogach czerpią prąd z sieci zewnętrznej – czyli są ładowane z gniazdka. Takie rozwiązanie nie zapewnia im więc zerowej emisyjności, gdyż prąd w polskim miksie energetycznym pochodzi w większości ze spalania węgla. Producenci samochodów proponują więc inne rozwiązania, które pozwolą elektrycznym samochodom na samowystarczalność i zapewnią całkowitą bezemisyjność silników.

Jedną z przyszłych technologii, która może się upowszechnić, jest wodór. Samochody wodorowe tankowane są wzbogaconym wodorem, który przez wywoływanie odpowiednich reakcji chemicznych tworzy prąd już na pokładzie samochodu. Napęd samochodu jest więc elektryczny, ale nie potrzebuje zasilania prądem z zewnętrznej sieci – powiedział serwisowi eNewsroom Aleksander Rzepecki, menedżer do spraw pojazdów elektrycznych w Mercedes-Benz Polska. – Wierzymy w to, że przyszłością transportu drogowego są samochody z silnikiem elektrycznym. To jedyne pojazdy, które rzeczywiście są lokalnie bezemisyjne. Tylko od źródła powstawania tego prądu zależy więc, czy będą one w pełni bezemisyjne. Technologia wodorowa to jeden ze sposobów, by ten cel osiągnąć. Firma Daimler i Mercedes-Benz już dzisiaj oferuje, na razie w limitowanej serii, takie pojazdy jak GLC F-Cell. To właśnie model napędzany silnikiem wodorowym. Do 2039 r. mamy zamiar produkować wyłącznie bezemisyjną flotę. Natomiast wcale nie jest powiedziane, że muszą to być wyłącznie samochody elektryczne produkowane w tradycyjnej formule. Mogą to być samochody wodorowe lub kolejne, technologicznie lepsze rozwiązania – zapowiada Rzepecki.

źródło: eNewsroom


Tagi:
auta elektryczne, samochody wodorowe, napęd elektryczny, napęd wodorowy, Daimler, Mercedes, bezemisyjność

Zobacz podobne artykuły:

 Inwestycje infrastrukturalne w Warszawie
kalendarz 24/09 2020

Inwestycje infrastrukturalne w Warszawie

Wiadomości / Gorące tematy

2020.09.24

Kiedy kolejne etapy obwodnicy?
 Polska utylizatorem aut z Zachodu
kalendarz 16/09 2020

Polska utylizatorem aut z Zachodu

Wiadomości / Gorące tematy

2020.09.16

Polska będzie utylizować niechciane samochody spalinowe z Europy Zachodniej.
Pierwsze latające taksówki już za dwa lata
kalendarz 15/09 2020

Pierwsze latające taksówki już za dwa lata

Wiadomości / Gorące tematy

2020.09.15

Rozładują zakorkowane miasta i przyspieszą krótkie podróże.
Najnowsze artykuły:
Wygrana Toyoty w Le Mans

Wygrana Toyoty w Le Mans

Wiadomości / Moto sport

2020.09.24

Toyota TS050 Hybrid wygrała po raz trzeci z rzędu legendarny wyścig Le Mans 24 Hours, a zespół Toyoty ma już pewny tytuł mistrzów świata w wyścigach długodystansowych (FIA WEC) w klasyfikacji drużynowej.
 Zwycięzca 107. Tour de France z trofeum zaprojektowanym przez Skodę

Zwycięzca 107. Tour de France z trofeum zaprojektowanym przez Skodę

Wiadomości / News

2020.09.23

Tadej Pogacar został triumfatorem tegorocznego wyścigu Tour de France.
 Audi z tytułem mistrza

Audi z tytułem mistrza

Wiadomości / Moto sport

2020.09.23

Audi jeszcze przed zakończeniem sezonu DTM zapewniło sobie tytuł mistrza producentów.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.