Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Różnice w OC samochodu używanego i nowego
kalendarz 07/11 2013

Różnice w OC samochodu używanego i nowego

Finanse / Ubezpieczenia

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczy każdego posiadacza pojazdu mechanicznego niezależnie od tego, czy jest to pojazd nowy czy też używany.

Czy istnieją różnice w ubezpieczeniu OC auta nowego, pochodzącego z salonu oraz auta używanego? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? O czym nie wolno zapominać?

Wykupienie polisy OC dla auta z salonu

Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu, w którym dokona się rejestracji pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji. Właściciel nowego pojazdu znajduje się w bardzo komfortowej sytuacji. Do wyboru ma kilkadziesiąt towarzystw, ich ofertę możemy  porównać np. na rankomat.pl. Dodatkowo wiele firm ubezpieczeniowych stosuje różnego rodzaju upusty dla właścicieli nowych aut, które pozwalają wykupić taką polisę z dużymi zniżkami, nawet wtedy, gdy kierowca nie posiada własnych zniżek za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie OC auta używanego

Wraz z zakupem samochodu używanego na jego nowego właściciela przechodzi ubezpieczenie OC oraz wszelkie prawa i obowiązki, które z tego wynikają. Kupując auto używane zawsze należy zażądać od poprzedniego właściciela dowodu zawarcia ubezpieczenia OC, w przeciwnym razie należy się liczyć z wieloma konsekwencjami, głównie natury finansowej. Polisa taka jest ważna do końca okresu ubezpieczenia, a także nie przedłuża się automatycznie, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Kierowca, który nabył auto z opłaconym OC musi się liczyć z tym, że zakład ubezpieczeń dokona rekalkulacji składki, uwzględniając przy tym wszystkie zwyżki i zniżki obecnego właściciela. Gdy nowe wyliczenia nie będą odpowiadały nabywcy, w każdej chwili może on złożyć rezygnację z takiej polisy. Trzeba jedynie pamiętać, by w przypadku rezygnacji, jeszcze tego samego dnia ubezpieczyć pojazd w innej firmie ubezpieczeniowej. Najkorzystniejszą ofertę OC najszybciej można znaleźć, korzystając z kalkulatora OC, który znajduje się np. na rankomat.pl.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC

Odkąd zmieniły się przepisy, zdecydowanie bardziej dotkliwe, zwłaszcza pod względem finansowym, stały się sytuacje, gdy właściciel celowo bądź też przez swoją nieuwagę, nie przedłużył umowy ubezpieczenia OC. Fakt posiadania auta nowego czy też używanego nie ma tutaj żadnego znaczenia, również wtedy, gdy taki pojazd stoi nieużywany w garażu. W każdym z takich przypadków należy się liczyć z wysokimi karami. W zależności od długości okresu bez opłaconej stawki, kara może wynosić, w przypadku samochodów osobowych 640 zł (40 proc. płacy minimalnej), 1600 zł (100 proc. płacy minimalnej) lub 3200 zł (200 proc. płacy minimalnej). Właścicielom samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników grozi natomiast kara w wysokości nawet trzykrotnej płacy minimalnej. Narzędzia, które pozwalają wykryć nieopłacenie składki są coraz lepsze, tak więc uchylanie się od tego obowiązku jest bardzo nierozważne.

Różnice w ubezpieczeniu samochodów nowych i używanych w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie są znaczące, choć kupując nowe auto z salonu, bardzo często można liczyć na atrakcyjne promocje. Wynika to zapewne z faktu ujednolicenia warunków oraz zasad, które obowiązują w jednakowym stopniu wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce.


 

Zobacz podobne artykuły:

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć! 
kalendarz 22/05 2020

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć! 

Finanse / Ubezpieczenia

2020.05.22

Poszkodowany ze wstrząśnieniem mózgu – jak wysokie odszkodowanie można  uzyskać? Czy warto kierować roszczenie do Sądu.
ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć! 
kalendarz 18/05 2020

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć! 

Finanse / Ubezpieczenia

2020.05.18

Poszkodowany z urazem zębów – jakiego zadośćuczynienia możesz dochodzić? Jaką kwotę możesz uzyskać w postępowaniu sądowym?
Przeciętne OC nawet 11 razy tańsze niż odszkodowanie
kalendarz 29/04 2020

Przeciętne OC nawet 11 razy tańsze niż odszkodowanie

Finanse / Ubezpieczenia

2020.04.29

Po III kw. 2019 r. towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły 7 mld zł odszkodowań i świadczeń z OC, czyli znacznie więcej niż przed rokiem (6 proc. wzrost).

Firmy z branży

CZ Ubezpieczenia

kujawsko-pomorskie
ul. Teligi 7
87-100 Toruń
Tel.: 603 589 452
Email.: biuro@ubezpieczenia-zalewski.pl
http://www.czubezpieczenia.pl

Doświadczony Ekspert Kredytowy

mazowieckie
ul. Klaudyny 12 lokal 72
Warszawa
Tel.: tel. 504 940 997
http://www.soldicredit.pl/

SoldiCredit

mazowieckie
ul. Klaudyny 12 lokal 72
Warszawa
Tel.: 503 969 995
http://www.soldicredit.pl/
Najnowsze artykuły:
Za kierownicą Lexusa, ale w domu

Za kierownicą Lexusa, ale w domu

Moto fanatyk

2020.06.06

W jakich grach znajdziemy auta japońskiej marki?
 VW Arteon – Facelifting i nowa wersja

VW Arteon – Facelifting i nowa wersja

Wiadomości / News

2020.06.06

W tym miesiącu VW zaprezentuje odświeżoną wersję modelu Arteon. Niespodzianką ma być nowa wersja nadwoziowa.
Rusza motosport w Polsce

Rusza motosport w Polsce

Wiadomości / Moto sport

2020.06.05

Najpierw WSMP, a potem RMPST i Motul HRSMP.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.