Rdest pierwszą kobietą wygrywającą wyścig w Dubaju
kalendarz 16/01 2018

Moto sport / Audi

Małgorzata Rdest za kierownicą Audi R8 LMS zwyciężyła w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju w klasie GT4.

Triumf już na początku sezonu: Team Phoenix Racing, jeżdżący w klasie GT4 przygotowanymi przez Audi Sport dwoma Audi R8 LMS, wygrał 24-godzinny wyścig rozgrywany w Dubaju.

Kariera najnowszego modelu zbudowanego przez Audi Sport z myślą o klientach zewnętrznych, rozpoczęła się tak naprawdę wraz z tym wyścigiem długodystansowym. Nowe Audi R8 LMS w wersji GT4 dostępne jest dla klientów od grudnia 2017 r. Dokładnie cztery tygodnie od dnia, w którym pierwsze egzemplarze tego samochodu oddane zostały do rąk prywatnych zespołów, Audi R8 LMS stanęły w szranki z dziewięcioma innymi autami pięciu różnych marek na otwarciu sezonu wyścigów 24-godzinnych w Dubaju. Zwyciężył kwartet kierowców z Europy. Zespół w składzie: Małgorzata Rdest, Philip Ellis, John-Louis Jasper i Joonas Lappalainen wyprzedził na mecie drugi skład zespołu Phoenix Racing złożony z kierowców z Hongkongu: Adderly Fong, Charles Kwan, Marchy Lee, Darryl O’Young i Shaun Thong. Właściwie już od szóstej godziny zmagań na torze, Audi przewodziło klasyfikacji GT4, głównie dzięki trójce młodych kierowców, m.in. Polce, którzy wcześniej osiągnęli znakomite wyniki w serii wyścigów Audi Sport TT Cup. Dodajmy, że Polka była jedyną kobietą na podium. To drugi z rzędu sukces Gosi w Dubaju – w ubiegłym roku również przywiozła puchar za trzecie miejsce w kategorii TCR. Tym razem poprawiła wynik.

Rdest dzieliła samochód z Philipem Ellisem, Joonasem Lappalainenem i Louisem Jasperem. Dwóch z nich to mistrzowie pucharu Audi Sport TT Cup z 2016 i 2017 r. O nowym Audi R8 LMS Polka powiedziała: „Samochód jest dość łatwy w prowadzeniu i daje bardzo dużo frajdy. Wymaga innego stylu jazdy niż przednionapędówki, trzeba sporo cierpliwości z dodawaniem gazu. Generalnie samochód bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.”

„Ogromne gratulacje dla wszystkich kierowców i dla całego teamu” – mówił Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „Od czasu debiutu i zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgring w roku 2012, Ernst Moser wraz ze swym zespołem robi doskonałą robotę dla marki Audi. Również inne teamy jeżdżące Audi walczyły w Dubaju dzielnie i odnotowały doskonałe wyniki.”

Warto przypomnieć, że również w ubiegłym roku w Dubaju wygrał samochód zbudowany przez Audi Sport customer racing. W klasie TCR zwyciężyło Audi RS 3 LMS należące do Team Bonk Motorsport. Zespół powtórzył swój sukces również w roku 2018 i to pomimo niepowodzeń z wczesnego stadium wyścigu. Ostatecznie zespół zajął trzecie miejsce w swojej klasie, wyprzedzając inne Audi RS 3 LMS należące do Lap57 Motorsport.

Już za dwa tygodnie zawodnicy zasiadający za kierownicami Audi wezmą udział w kolejnym wyścigu. Wszystkie trzy budowane przez Audi Sport customer racing modele staną na starcie 24h Daytona – pierwszego w tym sezonie wyścigu rozgrywanego w Ameryce Północnej./oprac. ns/