Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Rajd Śląska: czwarty w sezonie triumf Marczyka
kalendarz 12/09 2021

Rajd Śląska: czwarty w sezonie triumf Marczyka

Moto sport

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 Evo) po raz drugi w karierze wygrali Rajd Śląska.

Triumf w piątej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski pozwolił im umocnić się na prowadzeniu w klasyfikacji cyklu. Zawody zostały przerwane po tragicznym wypadku na OS4.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk przyjechali do Chorzowa jako zdecydowani liderzy punktacji ProfiAuto RSMP. Załoga startująca Skodą Fabia Rally2 Evo  wygrała trzy z czterech pierwszych rund sezonu, zgromadziła 147 punktów i miała szansę już na Śląsku przypieczętować swój drugi tytuł mistrzów Polski. Ich główni rywale – załogi Tomasz Kasperczyk/Damian Syty oraz Wojciech Chuchała/Sebastian Rozwadowski – tracili do nich odpowiednio 64 i 66 punktów.

Marczyk i Gospodarczyk od początku dyktowali tempo rywalizacji. W piątek (10 września) wieczorem ta załoga wygrała Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich – wieczorny superoes pod Stadionem Śląskim w Chorzowie. Na drugim miejscu uplasowali się Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (+1,1 s), a trzeci czas wywalczyli Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski (+1,8 s, obie załogi w Skodach Fabia Rally2 evo).

Sobotnie zmagania otworzył OS Wyry. Najlepszy czas na 6-kilometrowej próbie w powiecie mikołowskim zanotowali Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5). Marczyk był drugi ze stratą 0,4 s., dalej uplasowali się Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz (+0,6 s, Skoda Fabia Rally2 Evo) i Chuchała z Rozwadowskim (+1,4 s). Marczyk utrzymał prowadzenie w rajdzie.

Powiększył je wygrywając pewnie OS Arche. Na niespełna 10-kilometrowym odcinku w Bestwinie wyprzedził o 3,9 s. Grzyba i 5,4 s. Chuchałę. Załoga Marczyk/Gospodarczyk powtórzyła ten wynik na liczącym aż 24 km odcinku Chybie. Znakomitym, drugim czasem popisał się Wróblewski (+7,8 s), który dzięki temu wskoczył na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu. Ponownie błysnęli także bracia Szejowie notując trzeci czas na tej próbie (+10 s.).

Po tragicznym wypadku na OS4, w którym śmierć poniosła pilotka załogi nr 40, organizatorzy rajdu zadecydowali o przerwaniu zawodów. Wyniki po czwartej próbie uznano za końcowe. Z uwagi na krótki dystans, jaki został pokonany, zwycięzcy rajdu otrzymali jednak tylko 1/3 punktów.

Za liderami w klasyfikacji generalnej toczyła się walka w klasach. W kategorii Rally3 tempo narzucali Łukasz Byśkiniewicz i Zbigniew Cieślar (Ford Fiesta Rally3) – tylko na OS2 ustąpili załodze Kamil Bolek/Łukasz Jastrzębski w identycznym Fordzie Fiesta. Po czterech OS-ach Byśkiniewicz miał 29 s. przewagi nad Bolkiem.

W klasie Rally4 (samochody przednionapędowe) początkowo prowadzenie objęli Adam Sroka i Patryk Kielar (Peugeot 208 Rally4). Jednak od OS3 to ich rywale – Jakub Brzeziński i Dariusz Burkat (Ford Fiesta Rally4) zaczęli nadawać tempo. Ostatecznie na pierwszej pozycji uplasował się Brzeziński z przewagą 6,3 s. W łącznej klasyfikacji wszystkich załóg w samochodach z napędem na jedną oś najlepsi okazali się Jacek Sobczak i Michał Marczewski w bardzo mocnym Porsche 911 RGT.

Kolejną rundą mistrzostw Polski będzie 49. Rajd Świdnicki-Krause, zaplanowany na 1-3 października.

Rajd Śląska był też rundą Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Wśród aut historycznych najlepiej ze śląskimi OS-ami radzili sobie Robert Luty i Marcin Celiński. Załoga Subaru Legacy po trzech oesach miała 10,7 s. przewagi nad Fordem Sierrą Cosworth 4x4 Marka Sudera i Marcina Kowalika oraz 48 s. przewagi nad drugą Sierrą Marcina Grzelewskiego i Krzysztofa Niedbały. Historyczne zmagania zakończono po OS3. Tym samym Luty i Celiński już po raz czwarty z rzędu okazali się najszybszą załogą śląskiej rundy historycznego czempionatu. Nie przyznano jednak punktów, ponieważ uczestnicy Motul HRSMP przejechali zbyt krótki dystans. Kolejną okazją do zdobycia punktów do klasyfikacji Motul HRSMP będzie 66. Rajd Wisły, który odbędzie się w dniach 24-25 września.
 
W ramach Rajdu Śląska rozegrano także Rajd Mikołowsko-Żorski – zawody zaliczane do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Michał Rokita i Rafał Ślęczka (Renault Clio Sport) prowadzili w klasyfikacji regionalnego cyklu po trzech oesach i to im przyznano zwycięstwo w rajdzie. Za nimi uplasowali się Krzysztof Stańdo i Dariusz Grudziołek (Renault Clio Sport) ze stratą 2,2 s. oraz Kamil Kawalec i Sebastian Krzyżowski (Renault Clio RS) – 8 s. za liderem. Uczestnikom mistrzostw Śląska przyznano 1/3 punktów za wyniki uzyskane w tych zawodach.

Rajd Śląska zakończył się minutą ciszy. W ten sposób załogi, organizatorzy i członkowie rajdowej społeczności uczcili pamięć pilotki, która zginęła na OS Chybie.

Oficjalna klasyfikacja końcowa Rajdu Śląska – 5. rundy RSMP:
1. Marczyk/Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 evo) 23:42,1 s
2. Wróblewski/Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) +16,8 s
3. Grzyb/Poradzisz (Skoda Fabia Rally2 evo) +18,9 s
4. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +20,5 s
5. Chuchała/Rozwadowski (Skoda Fabia Rally2 evo) +22 s
6. Płachytka/Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo) +30,6 s
7. Lubiak/Dachowski (Skoda Fabia Rally2 evo) +49,7 s
8. Kasperczyk/Syty (Volkswagen Polo GTI R5) +52,2 s
9. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta Rally2) +57,5 s
10. Kotarba/Kotarba (Citroen C3 Rally2) +1:06,5 s


Tagi:
Rajd Śląska, Rajd Śląska 2021, Mikołaj Marczyk, Szymon Gospodarczyk, Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, RSMP 2021

Zobacz podobne artykuły:

Rajdowy Ustroń po raz piąty
kalendarz 16/09 2021

Rajdowy Ustroń po raz piąty

Wiadomości / Moto sport

2021.09.16

W najbliższy weekend pasjonaci motoryzacji zwrócą oczy w stronę Ustronia.
 Tragiczny wypadek na Rajdzie Śląska
kalendarz 12/09 2021

Tragiczny wypadek na Rajdzie Śląska

Wiadomości / Moto sport

2021.09.12

Organizatorzy zdecydowali o zakończeniu rajdu po wypadku załogi nr 40.
 Puchar Roka przekroczył półmetek
kalendarz 27/08 2021

Puchar Roka przekroczył półmetek

Wiadomości / Moto sport

2021.08.27

Czwarta runda Rok Cup Poland została rozegrana na kartingowej części Toru Poznań.
Najnowsze artykuły:
 BMW 750iL – Dla Bonda i nie tylko

BMW 750iL – Dla Bonda i nie tylko

Wiadomości / Ciekawostki

2021.09.19

BMW 750iL było flagowym wariantem trzeciej generacji modelu E38.
Kia może zrezygnować ze Stingera?

Kia może zrezygnować ze Stingera?

Wiadomości / News

2021.09.17

Producent co prawda odświeżył swojego sportowego sedana, ale…
 Remonty dróg w Warszawie – czy będą korki w mieście?

Remonty dróg w Warszawie – czy będą korki w mieście?

Wiadomości / Gorące tematy

2021.09.17

Południowa Obwodnica Warszawy (POW) jest już na ukończeniu.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.