Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Rajd Monte-Carlo 2024
kalendarz 25/01 2024

Rajd Monte-Carlo 2024

Moto sport

Ruszył kolejny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.

Tradycyjnie pierwsza rundą jest słynny Rajd Monte-Carlo (25–28 stycznia). Podczas 52 sezonu WRC rozgrywanego na czterech kontynentach, odbędzie się trzynaście rund.

Rajd Monte-Carlo, najstarsza impreza w kalendarzu WRC i prawdopodobnie najbardziej nieprzewidywalny rajd roku, przenosi swoją bazę z Księstwa Monako z powrotem do francuskiego alpejskiego miasteczka Gap, gdzie ostatnio miał swoją bazę w 2021 r. Stosunkowo proste drogi asfaltowe wysoko w górach są skomplikowane ze względu na zimową aurę. Sztuką w tych warunkach jest właściwy dobór opon.

Aktualny mistrz - Toyota Gazoo Racing wystawia trzy samochody na otwarcie sezonu z ubiegłorocznym wicemistrzem Elfynem Evansem, który rozpoczyna swój piąty sezon w zespole. Do Walijczyka dołączył Japończyk Takamoto Katsuta, który startuje w jednym z punktowanych samochodów Toyoty GR Yaris Rally1. Dziewięciokrotny zwycięzca Monte Carlo, Sébastien Ogier, pojedzie trzecim Yarisem, a aktualny mistrz świata Kalle Rovanperä zakończy częściowy program dla Toyoty w 2024 r., od Rajdu Szwecji w przyszłym miesiącu.

Hyundai Motorsport ponownie podpisał kontrakt z Ottem Tänakiem po tym, jak Estończyk spędził poprzedni sezon w M-Sport Ford. Tänak wygrał dziewięć rajdów dla koreańskiego producenta w latach 2020–2022. Teraz ma zamiar przejść do historii i zdobyć koronę kierowców dla marki, mając już tytuł mistrzowski za kierownicą Yarisa w 2019 r.

Pięciokrotny wicemistrz mistrzostw WRC Thierry Neuville z Belgii startuje z Tänakiem Hyundaia i20 N Rally1. Aktualny mistrz WRC2 Andreas Mikkelsen – po raz pierwszy od 2019 r. powraca za kierownicą trzeciego samochodu. Przez cały sezon będzie jeździł na zmianę z Hiszpanem Danim Sordo i Finlandią Esapekką Lappi.

Zespół M-Sport Ford postawił na młodzież. Reprezentantami są Adrien Fourmaux i Grégoire Munster, którzy startują modelem Puma Rally1. Francuz Fourmaux powraca na pełny etat do Rally1 w barwach M-Sport po startach w WRC2. Rok 2024 to pierwszy pełny sezon Munstera w tej kategorii, co czyni go pierwszym Luksemburczykiem, któremu udało się tego dokonać.

Ogier stara się o rekordowe, dziesiąte zwycięstwo w Monte Carlo na drogach w pobliżu jego miejsca urodzenia, nieopodal miasta-gospodarza Gap we francuskich Alpach. Ale 40-latek nie przyjmuje niczego za pewnik, wiedząc dokładnie, jak wymagające mogą być drogi.

„Dla mnie to wydarzenie, które muszę odbyć i wiąże się z nim wiele nadziei” – powiedział. „Myślę, że jest to rajd, który należy szanować bardziej niż jakikolwiek inny, ponieważ warunki mogą być bardzo trudne, a to oznacza, że nic nie jest gwarantowane. Liczby nigdy nie są moją główną motywacją, ale gdybym mógł odnieść dziesiąte zwycięstwo w tej imprezie, byłoby to coś wyjątkowego."

Rajd rozpoczyna się na placu Casino w Monako w czwartkowe popołudnie. Zakończenie rajdu w niedzielne popołudnie w centrum Monako./ns/


Tagi:
WRC, WRC 2024, Rajdowe Mistrzostwa Świata, Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC, Rajd Monte-Carlo 2024, Rajd Monte-Carlo

Zobacz podobne artykuły:

Rusza sezon driftingu
kalendarz 26/06 2026

Rusza sezon driftingu

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Nadarzyn rozpoczyna sezon Driftingowych Mistrzostw Polski 2026.
Rajd Akropolu 2026
kalendarz 26/06 2026

Rajd Akropolu 2026

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających rajdów w kalendarzu WRC.
Maciej Serafin na mecie „Wyścigu do Chmur”
kalendarz 24/06 2026

Maciej Serafin na mecie „Wyścigu do Chmur”

Wiadomości / Moto sport

2026.06.24

Pierwszy Polak, który wystartował i ukończył Pikes Peak International Hill Climb.
Najnowsze artykuły:
Kupujesz diesla?

Kupujesz diesla?

Używane

2026.06.26

Te roczniki są najbardziej ryzykowne.
Toyota Off‑Road Festival 2026

Toyota Off‑Road Festival 2026

Moto fanatyk

2026.06.26

Miłośnicy terenowych Toyot spotkali się na Mazurach.
„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”

„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”

Wiadomości / News

2026.06.26

Porsche zapewnia, że najsłynniejszy model marki zachowa silnik benzynowy.