Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Rajd Chorwacji – Finał Rajdowych Mistrzostw Europy
kalendarz 02/10 2025

Rajd Chorwacji – Finał Rajdowych Mistrzostw Europy

Moto sport

Na trasach Chorwacji rozegra się ostateczne starcie o mistrzostwo Europy.

W pierwszy weekend października chorwackie asfalty staną się areną decydującej walki o tytuły w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Tegoroczny Rajd Chorwacji będzie finałem sezonu FIA ERC 2025. Na liście zgłoszeń znalazło się aż 59 załóg. Wśród nich nie brakuje Polaków, którzy rywalizują zarówno o mistrzostwo Europy w klasyfikacji generalnej, jak i o złote laury w kategorii ERC3.

Na liście startowej znalazło się 10 Polaków. Liderzy klasyfikacji generalnej ERC, Mikołaj Marczyk wraz z Szymonem Gospodarczykiem, staną przed szansą na zdobycie historycznego tytułu. Na starcie pojawią się także świeżo koronowani mistrzowie Polski, Jakub Matulka z Damianem Sytym, a polski pilot Rafał Fiołek pojedzie u boku Erika Caisa. Do rywalizacji staną również Jarosław Kołtun i Irek Pleskot, Piotr Krotoszyński z Florianem Barralem na prawym fotelu, a w kategoriach juniorskich powalczą młode talenty – Tymoteusz Abramowski i Jakub Wróbel,  Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk oraz Adrian Rzeźnik i Kamil Kozdroń. Listę uzupełniają Błażej Gazda i Michał Jurgała oraz Sebastian Butyński i Łukasz Jastrzębski.

Dodajmy, że Marczyk prowadzi w punktacji przed Andreą Mabellinim i Jonem Armstrongiem. W ERC3 tytuł rozstrzygnie się pomiędzy Abramowskim a Kowalczykiem, a w ERC4 w bezpośrednim pojedynku zmierzą się Calle Carlberg i Ioan Lloyd.

Na chorwackich OS-ach pojawią się także zawodnicy znani z mistrzostw świata WRC, którzy potraktują ten start jako rozgrzewkę przed Rajdem Europy Centralnej (16–19 października). Do walki staną m.in. Taylor Gill, Nikołaj Griazin, Lauri Joona, Romet Jürgenson, Pablo Sarrazin, Giovanni Trentin, Robert Virves, Yuki Yamamoto, a także Adrien Fourmaux w Hyundaiu i20 N Rally1. Wielkim wydarzeniem będzie również jubileuszowy, 300. start Madsa Østberga. Norweg, czwarty w punktacji po siedmiu rundach, wraca do ERC po absencjach w Czechach i Walii, tym razem z nowym pilotem, Lorcanem Moore’em.

Do Chorwacji przyjadą zawodnicy już z tytułami mistrzowskimi: Jakub Matulka jako nowy mistrz Polski, Simon Wagner jako pięciokrotny mistrz Austrii oraz Martin Vlček, który został pierwszym triumfatorem FIA Master ERC Championship.

Nie zabraknie również reprezentacji z Węgier – wystartują m.in. András Hadik, Norbert Herczig, Antal Kovács, Zoltán László i Ferenc Vincze. Poza Polakami w stawce znajdą się m.in. Norman Kreuter z Niemiec, Roberto Blach z Hiszpanii, Catherine Rădulescu z Rumunii oraz Rok Turk ze Słowenii.

W ERC3 zadebiutują Shotaro Goto i Takumi Matsushita, młodzi kierowcy rozwijani przez Toyotę, a także Chorwat Jan Pokos. Lokalną flagę podniosą również m.in. Eris Marotti, Dario Merlić i Martin Ravenščak.

W Junior ERC, choć mistrzostwo zapewnił już sobie Calle Carlberg, w walce o mocne zakończenie sezonu zobaczymy Francesco Dei Ceci, Keelana Grogan, Tuukkę Kauppinena, Leevi Lassilę, Ioana Lloyda, Karla Pedera Nordstranda, Lucę Pröglhöfa i Craiga Rahilla. Mille Johansson, ubiegłoroczny mistrz Junior ERC, zaliczy kolejny występ na poziomie ERC1.

Rajd Chorwacji oficjalnie rozpocznie się w piątek, 3 października, o godz. 18:00 uroczystą ceremonią startu w Zagrzebiu. Wcześniej rozegrany zostanie odcinek kwalifikacyjny i shakedown.

Sobota, 4 października, to trzy dwukrotnie pokonywane OS-y w malowniczych lokalizacjach: Krašić – Sošice, Hartje – Stojdraga oraz Breganica – Smerovišće.

Niedziela, 5 października, przeniesie rywalizację do serca Hrvatskiego Zagorja. Zaplanowano dwie, dwukrotnie przejeżdżane próby: Veliko – Trgovišće i Zagorska Sela – Kumrovec. Finałowy Power Stage w Kumrovcu zdecyduje nie tylko o dodatkowych punktach, ale także o tym, kto zostanie mistrzem Europy 2025. Ceremonia zakończenia rajdu odbędzie się tego samego dnia o 15:45 w Zagrzebiu, a wieczorem zaplanowano uroczystą galę zakończenia sezonu ERC i koronację nowych mistrzów Starego Kontynentu.

źródło: motosport.pzm.pl


Tagi:
Rajd Chorwacji, Rajd Chorwacji 2025, FIA ERC 2025, Mikołaj Marczyk, Szymon Gospodarczyk, Jakub Matulka, Jarosław Kołtun, Piotr Krotoszyński, Tymoteusz Abramowski, Hubert Kowalczyk, Adrian Rzeźnik, Błażej Gazda, Sebastian Butyński, Mads Østberg

Zobacz podobne artykuły:

Rajd Szwecji - 1-2-3-4 dla Toyoty
kalendarz 16/02 2026

Rajd Szwecji - 1-2-3-4 dla Toyoty

Wiadomości / Moto sport

2026.02.16

Zespół Toyoty po raz drugi z rzędu zdobył całe podium w rundzie WRC.
 „Super Siódemka” Mistrzostw Europy 2026
kalendarz 12/02 2026

„Super Siódemka” Mistrzostw Europy 2026

Wiadomości / Moto sport

2026.02.12

Czwartą rundą europejskiego czempionatu będzie 82.Rajd Polski.
 Szutrowy Puchar Toru Słomczyn 2026
kalendarz 10/02 2026

Szutrowy Puchar Toru Słomczyn 2026

Wiadomości / Moto sport

2026.02.10

14 lutego br. Szutrowy Puchar Toru Słomczyn zainauguruje sportowy sezon 2026 na Autodromie Słomczyn.
Najnowsze artykuły:
Polski rynek pojazdów specjalnych w realiach 2026 r.

Polski rynek pojazdów specjalnych w realiach 2026 r.

Wiadomości / Gorące tematy

2026.02.17

Rok 2025 przeszedł do historii polskiej branży transportowej jako czas „wielkiego powrotu”.
Skoda 1101 „Tudor" świętuje 80-lecie

Skoda 1101 „Tudor" świętuje 80-lecie

Moto fanatyk

2026.02.15

Pierwszy powojenny samochód Skody.
Peugeot i César Academy

Peugeot i César Academy

Wiadomości / News

2026.02.15

Drugi rok z rzędu Peugeot jest partnerem ceremonii wręczenia Cezarów.