Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Posumowanie RSMP 2019 - mistrzowski hat-trick dla Skody
kalendarz 15/10 2019

Posumowanie RSMP 2019 - mistrzowski hat-trick dla Skody

Moto sport

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wywalczyli w sezonie 2019 tytuł Rajdowych Mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej oraz Mistrzów Polski w klasie 2.

Skoda Polska Motorsport kończy tegoroczny sezon jako Mistrz Polski w klasyfikacji zespołów producenckich.

3 tytuły mistrzowskie dla zespołu Skody, trzy wygrane rajdy w klasyfikacji generalnej, 34 zwycięskie odcinki specjalne, 178 punktów w klasyfikacji sezonu, 1600 km przejechanych Skodą Fabia R5, 170 zużytych opon i 70 dni spędzonych podczas rajdów – tak w liczbach wyglądał tegoroczny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski dla Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka.

Tegoroczne zmagania RSMP rozpoczął tradycyjnie 47. Rajd Świdnicki - Krause, kultowe asfaltowe trasy przyciągnęły na start aż 75 załóg, w tym 11 w autach klasy R5. Duet Marczyk/Gospodarczyk prezentując od samego początku wysoką formę wygrał pierwszą rundę krajowego czempionatu, plasując się tym samym na pozycji lidera klasyfikacji generalnej sezonu.

Kolejny rajd został rozegrany w niezwykle kompaktowej formie - jedynie 6 sprinterskich odcinków specjalnych Rajdu Nadwiślańskiego nie pozostawiało miejsca na błędy, których nie ustrzegła się jednak załoga zespołu Skoda Polska Motorsport. Duet Marczyk/Gospodarczyk znalazł się na pierwszym odcinku specjalnym poza drogą oraz poza czołówką klasyfikacji, jednak wysokie tempo na pozostałych próbach pozwoliło na odrobienie straty do podium i ukończenie rajdu na 2. miejscu.

Środek sezonu oznaczał powrót na szutry. Oczekiwania były wysokie - w końcu to właśnie na tej nawierzchni załoga Skody święciła największe triumfy w RSMP rok wcześniej.

PZM 76. Rajd Polski, będący też sprawdzianem na tle zawodników Rajdowych Mistrzostw Europy okazał się niezwykle trudnym wyzwaniem. Załoga zespołu Skody zaliczyła bardzo udany początek, którego punktem kulminacyjnym był pierwszy w karierze duetu Marczyk/Gospodarczyk wygrany odcinek specjalny w klasyfikacji ERC. W niedzielę na 12 odcinku specjalnym „Użranki”, z powodu przebicia jednej z opon, reprezentanci Skody odnotowali jednak dużą stratę czasową. Ze względu na długość odcinka zawodnicy musieli dokonać zmiany koła, tracąc tym samym szansę na życiowy wynik w Mistrzostwach Europy. Ostatecznie Marczyk uplasował się na 4. miejscu w Mistrzostwach Polski i 3. miejscu w klasyfikacji juniorskiej Mistrzostw Europy.

Jedyna zagraniczna runda RSMP – Rajd Elektrenai na Litwie – ponownie, tak jak rok wcześniej, pokazała pełnię możliwości duetu Marczyk/Gospodarczyk. 10 wygranych odcinków specjalnych, wygrany Power Stage i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej RSMP było wielkim sukcesem zespołu, który pozwolił na odbudowanie pewności siebie po problemach w Mikołajkach.

28. Rajd Rzeszowski od początku zapowiadał się jako wymagający. Na liście startowej pojawiło się aż dwóch kierowców mających już na swoim koncie tytuł rajdowych mistrzów polski - Brayan Bouffier i Grzegorz Grzyb. Obaj zawodnicy podkarpackie trasy znają jak własną kieszeń, a ich doświadczenie jest nieporównywalnie większe od doświadczenia Marczyka. Realizując plan rozsądnej jazdy i zebrania jak największej ilości punktów duet Marczyk/Gospodarczyk okazali się być bardzo konkurencyjni zajmując raz za razem miejsca na OS-owym podium, co pozwoliło ostatecznie na zajęcie 2. miejsca w klasyfikacji generalnej rajdu.

Rozstrzygnięcie rywalizacji nastąpiło podczas Rajdu Śląska, który był przedostatnią rundą tegorocznego cyklu Mistrzostw Polski. Po dwudniowych zmaganiach Marczyk zapewnił sobie zwycięstwo w rajdzie, a dodatkowo okazało się, że jego wynik na ostatnim, punktowanym odcinku Power Stage zadecydował także o tytule mistrzowskim. Notując najlepszy czas i uzyskując dodatkowe 5 punktów Marczyk i Gospodarczyk zostali Rajdowymi Mistrzami Polski 2019, a zaledwie 23-letni Marczyk najmłodszym Mistrzem Polski w historii całego cyklu!

- To był wspaniały sezon. Cieszę się bardzo z pracy całego zespołu Skoda Polska Motorsport. Warunki, które miałem przygotowane w tym roku przez naszych partnerów były naprawdę wyjątkowe i to dla mnie wielka radość, że mogę reprezentować taki zespół. Nasz poziom sportowy i profesjonalizm rósł z każdym startem, a ja coraz pewniej czułem się za kierownicą rajdówki. Osiągnęliśmy najwyższe z założonych cele, teraz czas na nowe wyzwania. Przed nami Barbórka Warszawska, na której chciałbym zaprezentować się najlepiej jak potrafię. Pracujemy też nad przyszłorocznym programem, moim marzeniem są starty w Mistrzostwach Europy. Uważam, że na ten moment jest to cykl adekwatny do naszych umiejętności, który umożliwiłby nam dalszy rozwój – podsumowuje sezon Marczyk.

- To dla mnie coś niesamowitego. Spełnienie marzeń. Wiele poświęciłem, żeby to osiągnąć - teraz wiem, że warto było się poświęcić i ciężko pracować na ten sukces – dodaje Szymon Gospodarczyk.

- Współpraca z Miko i Szymonem zarówno w tym, jak i ubiegłym sezonie dostarczyła nam wielu powodów do radości. Tempo w jakim załoga Skoda Polska Motorsport osiągnęła poziom krajowej czołówki rajdowej dowodzi jej olbrzymiego potencjału, który chciałbym, aby mogła wykorzystać już w przyszłym sezonie – w cyklu Mistrzostw Europy. Pracujemy w tej chwili nad formułą przyszłorocznej współpracy i mam nadzieję, że wkrótce zapadną najważniejsze decyzje w tej sprawie. Miko jest w mojej ocenie najlepszym kandydatem do reprezentowania barw Polski na europejskich odcinkach specjalnych – podsumowuje Tomasz Porawski, Dyrektor marki Skoda w Polsce.

Przed zespołem Skody jeszcze jeden bardzo ważny występ w tym roku - Barbórka Waszawska, w tym słynny odcinek "Kryterium Asów" na ulicy Karowej.


Tagi:
RSMP 2019, Mikołaj Marczyk, Szymon Gospodarczyk, Skoda Polska Motorsport, Rajdowy Mistrz Polski 2019, Skoda Fabia R5

Zobacz podobne artykuły:

Kajetanowicz i Szczepaniak - drugie miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC2 2019
kalendarz 13/11 2019

Kajetanowicz i Szczepaniak - drugie miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC2 2019

Wiadomości / Moto sport

2019.11.13

Pierwszy sezon i miejsce na podium.
Habaj i Dymurski na trzecim miejscu w rajdowych mistrzostwach Europy
kalendarz 13/11 2019

Habaj i Dymurski na trzecim miejscu w rajdowych mistrzostwach Europy

Wiadomości / Moto sport

2019.11.13

Rozegrany w dniach 8-10 listopada Rajd Węgier zakończył sezon 2019 w rajdowych mistrzostwach Europy (FIA ERC).
 Audi e-tron FE06 w drodze do Rijadu
kalendarz 08/11 2019

Audi e-tron FE06 w drodze do Rijadu

Wiadomości / Moto sport

2019.11.08

Kolejny sezon Formuły E rozpocznie się 22 i 23 listopada w Diriyah w Arabii Saudyjskiej.
Najnowsze artykuły:
Nietrzeźwy kierowca pędził w terenie zabudowanym z prędkością aż 118 km/h

Nietrzeźwy kierowca pędził w terenie zabudowanym z prędkością aż 118 km/h

Wiadomości / News

2019.11.14

118 km/h to prędkość jaką w terenie zabudowanym rozwinął zatrzymany przez milickich policjantów kierowca osobowego Renault.
 Hyundai PHEV SUV Concept podczas LA Auto Show

Hyundai PHEV SUV Concept podczas LA Auto Show

Wiadomości / News

2019.11.14

Hyundai ujawnił zdjęcia konceptu SUV-a z napędem hybrydowym typu plug-in, który zostanie zaprezentowany podczas Los Angeles Motor Show 2019.
Targi Fleet Market 2019 – spotkanie biznesu z motoryzacją

Targi Fleet Market 2019 – spotkanie biznesu z motoryzacją

Wiadomości / News

2019.11.13

Ogólnopolskie Targi Motoryzacyjne i Biznesowe Fleet Market odbędą się już 20 listopada br. w hali Global EXPO w Warszawie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.