Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Połowa kierowców nie wie, jak traktować używany samochód po jego zakupie
kalendarz 06/10 2020

Połowa kierowców nie wie, jak traktować używany samochód po jego zakupie

Używane

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez AAA Auto, aż 50 proc. kierowców nie wie, jak właściwie postępować z nowo zakupionym używanym autem.

Obsługa takiego pojazdu nie jest taka sama, jak w przypadku nowego auta. Bezpieczeństwo, dłuższa żywotność używanego auta i potencjalne wydatki, znajdują się w rękach każdego kierowcy.

Jak dbać o nowy używany samochód i jakie podstawowe czynności przy nim wykonać, aby służył niezawodnie i bez przykrych niespodzianek? Logicznie rzecz biorąc, dwuletni samochód z niskim przebiegiem i dziesięcioletni samochód z 200.000 km na liczniku, będą wymagały innej obsługi.

Prawie nowy lub 1–4-letni samochód z 20–50 tys. km przebiegu: 

Nawet najmłodsze używane samochody nie są wyjątkiem – w tym przypadku warto znać zalecenia dotyczące właściwej obsługi. Przede wszystkim, należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem i sprawdzić, czy producent nie zapowiadał żadnych akcji serwisowych. Jeśli tak, zapytaj, czy konieczna jest wizyta, czy też można poczekać na okresowy przegląd techniczny. Częstotliwość przeglądów wynosi od jednego do dwóch lat i od 20 do 30 tys. km.

Wiele samochodów ma przedłużoną gwarancję, wykraczającą poza wymagane prawem dwa lata. Na przykład marki Hyundai lub Kia zapewniają wieloletnią gwarancję na prawie wszystkie swoje samochody, a Skoda i VW często mają dodatkową gwarancję. Marki premium często oferują przedpłacone pakiety usług, które gwarantują bezpłatne przeglądy serwisowe.

Używany samochód w wieku 5-10 lat i z przebiegiem 100-150 tys. km:

Bądź ostrożny i niczego nie zaniedbaj. Idealnie byłoby, gdybyś kupił nieuszkodzony samochód z udokumentowanym pochodzeniem i historią serwisową. Natychmiast jednak wymień olej silnikowy, filtry oraz inne płyny eksploatacyjne.

Sprawdź kiedy należy dokonać przeglądów serwisowych. W zależności od przejechanych kilometrów, a także wieku, znajdziesz przypisane zadania, które należy wykonać. Na przykład wymiana paska rozrządu zalecana jest po około 160 tys. km, ale często również po 8-10 latach. Warto skontaktować się bezpośrednio ze specjalistami i skonsultować z nimi, jakie zmiany w planie serwisowym proponują. Zdecydowanie zaleca się skrócenie interwału serwisowego w stosunku do oryginalnych 1-2 lat i 20-30 tys. km do jednego roku i 15 tys. km, poza planowaną wymianą wkładów w automatycznych skrzyniach biegów lub układach napędowych 4x4.

Tani samochód do 20.000 zł – zawodnik z dolegliwościami:

Kupienie taniego używanego auta tuż przed długą podróżą nie jest rozsądnym pomysłem, ponieważ to w pierwszych miesiącach eksploatacji ujawnią się wszystkie potencjalne usterki. Po zakupie należy natychmiast wymienić płyny eksploatacyjne, takie, jak: płyn chłodzący, płyn hamulcowy i wspomagające pracę skrzyni biegów, czy napęd 4x4, a także zlecić sprawdzenie elektryki.

Wiek i wiele przejechanych kilometrów oczywiście wpłynęły na stan podwozia, karoserii i amortyzatorów. Dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę antykorozyjną i zlecić sprawdzenie skuteczności amortyzatorów. Klimatyzacja również zasługuje na dokładny serwis i uzupełnienie czynnika chłodzącego z substancją UV, która pomaga wykryć ewentualny wyciek.

Generalnie, nie oczekuj wiele od takiego auta i raczej odkładaj pieniądze na ewentualne naprawy. Mimo, że kupiłeś samochód z udokumentowaną historią i udowodnionym niskim przebiegiem, ważniejsze jest poznanie jego ogólnego stanu technicznego i wydatków związanych z ewentualnymi naprawami.

źródło: AAA Auto


Tagi:
samochód używany, co wymienić w aucie używanym, sprawdzenie samochodu używanego po zakupie

Zobacz podobne artykuły:

Podczas pandemii wzrosła liczba nieuczciwych sprzedających
kalendarz 05/01 2021

Podczas pandemii wzrosła liczba nieuczciwych sprzedających

Używane

2021.01.05

Ze względu na pandemię i związane z nią pogorszenie koniunktury na rynku wtórnym, szybko rośnie liczba aut, których nie należy kupować.
Używane SUV-y wyprzedzą kombi?
kalendarz 23/11 2020

Używane SUV-y wyprzedzą kombi?

Używane

2020.11.23

Dużą popularnością na rynku używanych aut cieszą się pojazdy w wieku do 4 lat.
Jakie auta sprowadzamy najczęściej?
kalendarz 09/11 2020

Jakie auta sprowadzamy najczęściej?

Wiadomości / Gorące tematy

2020.11.09

Sprawdzamy, jak dużą popularnością cieszą się w Polsce pojazdy importowane.
Najnowsze artykuły:
 Nasser Al-Attiyah: „To dla nas fantastyczny rezultat...”

Nasser Al-Attiyah: „To dla nas fantastyczny rezultat...”

Wiadomości / Moto sport

2021.01.19

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel, którzy zajęli drugie miejsce ze stratą niespełna 14 minut do zwycięzcy, Stephane’a Peterhansela.
 Niepokojące wyniki kontroli warszawskich taksówek

Niepokojące wyniki kontroli warszawskich taksówek

Wiadomości / Gorące tematy

2021.01.19

Ponad 17 tys. licencjonowanych taksówek jeździło po ulicach Warszawy w 2020 r. W ponad 40 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości.
Odcinkowy pomiar prędkości na A1

Odcinkowy pomiar prędkości na A1

Wiadomości / News

2021.01.19

Odcinkowy pomiar prędkości już niedługo zacznie funkcjonować na budowanej autostradzie A1.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.