Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Połowa kierowców nie wie, jak traktować używany samochód po jego zakupie
kalendarz 06/10 2020

Połowa kierowców nie wie, jak traktować używany samochód po jego zakupie

Używane

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez AAA Auto, aż 50 proc. kierowców nie wie, jak właściwie postępować z nowo zakupionym używanym autem.

Obsługa takiego pojazdu nie jest taka sama, jak w przypadku nowego auta. Bezpieczeństwo, dłuższa żywotność używanego auta i potencjalne wydatki, znajdują się w rękach każdego kierowcy.

Jak dbać o nowy używany samochód i jakie podstawowe czynności przy nim wykonać, aby służył niezawodnie i bez przykrych niespodzianek? Logicznie rzecz biorąc, dwuletni samochód z niskim przebiegiem i dziesięcioletni samochód z 200.000 km na liczniku, będą wymagały innej obsługi.

Prawie nowy lub 1–4-letni samochód z 20–50 tys. km przebiegu: 

Nawet najmłodsze używane samochody nie są wyjątkiem – w tym przypadku warto znać zalecenia dotyczące właściwej obsługi. Przede wszystkim, należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem i sprawdzić, czy producent nie zapowiadał żadnych akcji serwisowych. Jeśli tak, zapytaj, czy konieczna jest wizyta, czy też można poczekać na okresowy przegląd techniczny. Częstotliwość przeglądów wynosi od jednego do dwóch lat i od 20 do 30 tys. km.

Wiele samochodów ma przedłużoną gwarancję, wykraczającą poza wymagane prawem dwa lata. Na przykład marki Hyundai lub Kia zapewniają wieloletnią gwarancję na prawie wszystkie swoje samochody, a Skoda i VW często mają dodatkową gwarancję. Marki premium często oferują przedpłacone pakiety usług, które gwarantują bezpłatne przeglądy serwisowe.

Używany samochód w wieku 5-10 lat i z przebiegiem 100-150 tys. km:

Bądź ostrożny i niczego nie zaniedbaj. Idealnie byłoby, gdybyś kupił nieuszkodzony samochód z udokumentowanym pochodzeniem i historią serwisową. Natychmiast jednak wymień olej silnikowy, filtry oraz inne płyny eksploatacyjne.

Sprawdź kiedy należy dokonać przeglądów serwisowych. W zależności od przejechanych kilometrów, a także wieku, znajdziesz przypisane zadania, które należy wykonać. Na przykład wymiana paska rozrządu zalecana jest po około 160 tys. km, ale często również po 8-10 latach. Warto skontaktować się bezpośrednio ze specjalistami i skonsultować z nimi, jakie zmiany w planie serwisowym proponują. Zdecydowanie zaleca się skrócenie interwału serwisowego w stosunku do oryginalnych 1-2 lat i 20-30 tys. km do jednego roku i 15 tys. km, poza planowaną wymianą wkładów w automatycznych skrzyniach biegów lub układach napędowych 4x4.

Tani samochód do 20.000 zł – zawodnik z dolegliwościami:

Kupienie taniego używanego auta tuż przed długą podróżą nie jest rozsądnym pomysłem, ponieważ to w pierwszych miesiącach eksploatacji ujawnią się wszystkie potencjalne usterki. Po zakupie należy natychmiast wymienić płyny eksploatacyjne, takie, jak: płyn chłodzący, płyn hamulcowy i wspomagające pracę skrzyni biegów, czy napęd 4x4, a także zlecić sprawdzenie elektryki.

Wiek i wiele przejechanych kilometrów oczywiście wpłynęły na stan podwozia, karoserii i amortyzatorów. Dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę antykorozyjną i zlecić sprawdzenie skuteczności amortyzatorów. Klimatyzacja również zasługuje na dokładny serwis i uzupełnienie czynnika chłodzącego z substancją UV, która pomaga wykryć ewentualny wyciek.

Generalnie, nie oczekuj wiele od takiego auta i raczej odkładaj pieniądze na ewentualne naprawy. Mimo, że kupiłeś samochód z udokumentowaną historią i udowodnionym niskim przebiegiem, ważniejsze jest poznanie jego ogólnego stanu technicznego i wydatków związanych z ewentualnymi naprawami.

źródło: AAA Auto


Tagi:
samochód używany, co wymienić w aucie używanym, sprawdzenie samochodu używanego po zakupie

Zobacz podobne artykuły:

Jak nie paść ofiarą oszustów przy zakupie używanego auta przez Internet?
kalendarz 23/04 2021

Jak nie paść ofiarą oszustów przy zakupie używanego auta przez Internet?

Używane

2021.04.23

W wyniku przyśpieszenia procesu cyfryzacji przez pandemię koronawirusa, kupowanie używanych samochodów przez Internet stało się normą.
Pierwszy na świecie salon aut używanych – Volkswagen Financial Services STORE
kalendarz 11/03 2021

Pierwszy na świecie salon aut używanych – Volkswagen Financial Services STORE

Używane

2021.03.11

1 marca br. został otwarty w Polsce VWFS STORE – pierwszy salon samochodów używanych.
Używane dostawcze Mercedesy z certyfikatem
kalendarz 04/03 2021

Używane dostawcze Mercedesy z certyfikatem

Używane

2021.03.04

Z początkiem 2021 roku w sieci dealerskiej Mercedes-Benz Vans w Polsce ruszył ogólnoeuropejski program Mercedes-Benz Certified dla pojazdów dostawczych.
Najnowsze artykuły:
Citroën C3 - milion sztuk

Citroën C3 - milion sztuk

Wiadomości / News

2021.05.11

Trzecia generacja modelu C3 przekroczyła liczbę miliona egzemplarzy sprzedanych od momentu wprowadzenia na rynek pod koniec 2016 r.
Nowe etykiety na opony

Nowe etykiety na opony

Warsztat / Porady

2021.05.11

Co się zmieniło i jak wpłynie na kierowców?
Suzuki Swift Sport 1,4 BoosterJet 48V SVHS 129 KM MT6 – Miejski gokart?

Suzuki Swift Sport 1,4 BoosterJet 48V SVHS 129 KM MT6 – Miejski gokart?

Testy / Testy

2021.05.11

Suzuki Swift dobiega właśnie czterdziestki. Pierwsze Swifty trafiły na rynek w 1983 roku. Obecna generacja, szósta z kolei jest z nami od 2017 roku.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.