Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Połowa kierowców nie wie, jak traktować używany samochód po jego zakupie
kalendarz 06/10 2020

Połowa kierowców nie wie, jak traktować używany samochód po jego zakupie

Używane

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez AAA Auto, aż 50 proc. kierowców nie wie, jak właściwie postępować z nowo zakupionym używanym autem.

Obsługa takiego pojazdu nie jest taka sama, jak w przypadku nowego auta. Bezpieczeństwo, dłuższa żywotność używanego auta i potencjalne wydatki, znajdują się w rękach każdego kierowcy.

Jak dbać o nowy używany samochód i jakie podstawowe czynności przy nim wykonać, aby służył niezawodnie i bez przykrych niespodzianek? Logicznie rzecz biorąc, dwuletni samochód z niskim przebiegiem i dziesięcioletni samochód z 200.000 km na liczniku, będą wymagały innej obsługi.

Prawie nowy lub 1–4-letni samochód z 20–50 tys. km przebiegu: 

Nawet najmłodsze używane samochody nie są wyjątkiem – w tym przypadku warto znać zalecenia dotyczące właściwej obsługi. Przede wszystkim, należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem i sprawdzić, czy producent nie zapowiadał żadnych akcji serwisowych. Jeśli tak, zapytaj, czy konieczna jest wizyta, czy też można poczekać na okresowy przegląd techniczny. Częstotliwość przeglądów wynosi od jednego do dwóch lat i od 20 do 30 tys. km.

Wiele samochodów ma przedłużoną gwarancję, wykraczającą poza wymagane prawem dwa lata. Na przykład marki Hyundai lub Kia zapewniają wieloletnią gwarancję na prawie wszystkie swoje samochody, a Skoda i VW często mają dodatkową gwarancję. Marki premium często oferują przedpłacone pakiety usług, które gwarantują bezpłatne przeglądy serwisowe.

Używany samochód w wieku 5-10 lat i z przebiegiem 100-150 tys. km:

Bądź ostrożny i niczego nie zaniedbaj. Idealnie byłoby, gdybyś kupił nieuszkodzony samochód z udokumentowanym pochodzeniem i historią serwisową. Natychmiast jednak wymień olej silnikowy, filtry oraz inne płyny eksploatacyjne.

Sprawdź kiedy należy dokonać przeglądów serwisowych. W zależności od przejechanych kilometrów, a także wieku, znajdziesz przypisane zadania, które należy wykonać. Na przykład wymiana paska rozrządu zalecana jest po około 160 tys. km, ale często również po 8-10 latach. Warto skontaktować się bezpośrednio ze specjalistami i skonsultować z nimi, jakie zmiany w planie serwisowym proponują. Zdecydowanie zaleca się skrócenie interwału serwisowego w stosunku do oryginalnych 1-2 lat i 20-30 tys. km do jednego roku i 15 tys. km, poza planowaną wymianą wkładów w automatycznych skrzyniach biegów lub układach napędowych 4x4.

Tani samochód do 20.000 zł – zawodnik z dolegliwościami:

Kupienie taniego używanego auta tuż przed długą podróżą nie jest rozsądnym pomysłem, ponieważ to w pierwszych miesiącach eksploatacji ujawnią się wszystkie potencjalne usterki. Po zakupie należy natychmiast wymienić płyny eksploatacyjne, takie, jak: płyn chłodzący, płyn hamulcowy i wspomagające pracę skrzyni biegów, czy napęd 4x4, a także zlecić sprawdzenie elektryki.

Wiek i wiele przejechanych kilometrów oczywiście wpłynęły na stan podwozia, karoserii i amortyzatorów. Dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę antykorozyjną i zlecić sprawdzenie skuteczności amortyzatorów. Klimatyzacja również zasługuje na dokładny serwis i uzupełnienie czynnika chłodzącego z substancją UV, która pomaga wykryć ewentualny wyciek.

Generalnie, nie oczekuj wiele od takiego auta i raczej odkładaj pieniądze na ewentualne naprawy. Mimo, że kupiłeś samochód z udokumentowaną historią i udowodnionym niskim przebiegiem, ważniejsze jest poznanie jego ogólnego stanu technicznego i wydatków związanych z ewentualnymi naprawami.

źródło: AAA Auto


Tagi:
samochód używany, co wymienić w aucie używanym, sprawdzenie samochodu używanego po zakupie

Zobacz podobne artykuły:

Czasy kryzysu idealnym momentem na zakup samochodu dla przyjemności?
kalendarz 05/08 2020

Czasy kryzysu idealnym momentem na zakup samochodu dla przyjemności?

Używane

2020.08.05

Pandemia koronawirusa dotknęła prawie wszystkie sektory gospodarki, nie omijając branży motoryzacyjnej. Jednak osoby zainteresowane zakupem samochodu sportowego czy zabytkowego mogą mieć teraz swoje pięć minut.
Uwaga na auta popowodziowe
kalendarz 21/07 2020

Uwaga na auta popowodziowe

Używane

2020.07.21

Zalane i podtopione samochody pojawiają się u dealerów lub w ogłoszeniach zwykle krótko po powodzi, które miały miejsce w naszym kraju.
Jak pandemia zmieniła rynek aut używanych?
kalendarz 09/07 2020

Jak pandemia zmieniła rynek aut używanych?

Wiadomości / Gorące tematy

2020.07.09

Trzykrotny wzrost pojazdów w przedziale między 5 a 10 tys. zł. Udział samochodów z odnotowaną szkodą stanowi już 36 proc. wszystkich ofert sprzedaży.

Firmy z branży

Auto Lux

mazowieckie
ul. Plac Szwedzki 3
05-090 Janki k.Warszawy
Tel.: 22 730-06-01, 513-230-913, 792-230-913, 501-667-227
https://www.autolux-komis.pl/
Najnowsze artykuły:
Spalił Mercedesa-AMG GT 63 S

Spalił Mercedesa-AMG GT 63 S

Wiadomości / News

2020.10.27

Reklamowy wyczyn czy… Rosyjski blogger spalił swojego Mercedesa-AMG GT 63 S.
 VW Touareg – problem z pasem bezpieczeństwa

VW Touareg – problem z pasem bezpieczeństwa

Wiadomości / News

2020.10.27

Na polskim rynku kampanią naprawczą objętych jest 40 aut.
 Toyota GR Supra GT4 wygrywa na torze w Spa

Toyota GR Supra GT4 wygrywa na torze w Spa

Wiadomości / Moto sport

2020.10.26

Toyota GR Supra GT4 odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w cyklu GT4 European Series.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.