Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Połowa dealerów spodziewa się pogorszenia sytuacji finansowej ich firm w 2021 r.
kalendarz 02/02 2021

Połowa dealerów spodziewa się pogorszenia sytuacji finansowej ich firm w 2021 r.

Gorące tematy

35 proc. dealerów uważa, że nie ulegnie ona większym zmianom, a jej poprawy w tym roku oczekuje jedynie 15 proc. badanych.

Ankieta dotycząca działalności biznesowej dealerów samochodowych została przeprowadzona w ramach XIII edycji Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych.

W minionym roku, w porównaniu do 2019 r. wzrost przychodów ze sprzedaży nowych samochodów zanotowało jedynie 14 proc. dealerów samochodowych badanych przez EY Polska i DCG Dealer Consulting. 43 proc. zanotowało z kolei spadki przychodów o więcej niż 30 proc. w ujęciu rocznym. Sytuacja wygląda nieco bardziej optymistycznie w segmencie samochodów używanych. Tu wzrost przychodów ze sprzedaży zanotowało w minionym roku 40 proc. ankietowanych, a ponad 30-procentowe spadki przychodów ze sprzedaży dotknęły 17 proc. dealerów samochodów używanych. Biorąc pod uwagę usługi serwisowe, ponad 20-procentowe spadki przychodów serwisu mechanicznego zanotowało 31 proc. badanych, a serwisu blacharsko-lakierniczego – 33 proc.

- Miniony rok był dla branży motoryzacyjnej bardzo trudny z wielu względów. Niepewność związana z sytuacją finansową odciągnęła wiele firm i osób fizycznych od zakupów aut. Co więcej ich producenci – wraz z wybuchem pierwszej fali pandemii, wczesną wiosną ubiegłego roku - musieli zmierzyć się z zachwianymi łańcuchami dostaw, a co za tym idzie, auta nie zjeżdżały z linii produkcyjnych tak szybko, jak dotychczas. Trudny dla branży 2020 rok przełożył się na niższą zyskowność działalności, a co za tym idzie – na niższe zadowolenie dealerów samochodowych z finansowych perspektyw swoich firm. Importerzy wspierali wprawdzie swoje sieci m.in. odraczając płatności za zobowiązania finansowe, obniżając plany sprzedażowe czy zmieniając zasady wypłacania bonusów, a zmiany strategii rynkowej importerów czy aktualizacja ich polityki marketingowej spowodowały naturalne zwiększenie ruchu w salonach dealerskich i usprawniły model obsługi zdalnej, ale wciąż działalność branży samochodowej jest dotknięta skutkami pandemii – mówi Michał Lesiuk, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY Polska, Lider Sektora  Produkcja Przemysłowa i Mobilność.

Tegoroczna średnia ocena satysfakcji dealerskiej była najniższa w historii badania (z pominięciem roku 2009, kiedy raport powstał w oparciu o ograniczoną liczbę marek) wyniosła 3,27 pkt. Wśród 26 ocenianych importerów, 16 marek zostało ocenionych gorzej niż w ubiegłym roku, zaś lepiej – tylko 9.

Również po raz pierwszy w historii Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych, na najwyższym stopniu podium znalazła się marka Lexus, należąca do Grupy Toyoty. Sama Toyota znalazła się na  3. miejscu XIII edycji zestawienia, a brandy Toyoty rozdzielił Mercedes, który otrzymał dokładnie taką samą ocenę jak w 2019 r. i zajął drugie miejsce na podium.

Zaraz za podium uplasowały się odpowiednio: Kia (lider z roku 2018), Volvo (czterokrotny zwycięzca badania) i Subaru, tradycyjnie znajdujący się wśród najwyżej ocenianych. Dopiero 7. miejsce  przypadło Mazdzie, która 5 razy znajdowała się na pierwszym miejscu zestawienia. Najwyższy wzrost zarówno pod kątem zajmowanego miejsca, jak i samej oceny uzyskało Audi, notując awans o 10 pozycji (z 18. na 8.).

- Tak niska średnia ogólnej satysfakcji ze współpracy dealerów samochodowych i importerów wynika w głównej mierze z niższych ocen związanych z prowadzeniem samego biznesu, zaś w mniejszym stopniu dotyczy bardziej krytycznego spojrzenia na ogólną współpracę z importerami. Efektem kwietniowego lockdownu było załamanie zamówień na nowe samochody i znaczący spadek zleceń serwisowych. W tej sytuacji najlepiej radziły sobie firmy dealerskie najsprawniejsze biznesowo i wchodzące w pandemię w najlepszej kondycji finansowej. Istotne było wsparcie kluczowego partnera biznesowego, jakim niezmiennie pozostaje importer. W tegorocznym zestawieniu widać, że marki z segmentu premium poradziły sobie z tymi wyzwaniami lepiej niż inne – mówi Krzysztof Romański, Partner DCG Dealer Consulting.

Segment aut dostawczych

Badanie Satysfakcji Dealerów Samochodowych już po raz czwarty zostało rozszerzone również o część dotyczącą współpracy z importerami samochodów dostawczych do 3,5 tony.

Tegoroczne wyniki potwierdziły pozycję marki Mercedes jako lidera wśród importerów samochodów dostawczych. Na drugim miejscu po raz pierwszy znalazło się Renault, uzyskując minimalnie lepszą ocenę w segmencie samochodów dostawczych niż w osobowych.

źródło: EY Polska


Tagi:
Badanie Satysfakcji Dealerów Samochodowych 2021, branża motoryzacyjna, dealerzy samochodów

Zobacz podobne artykuły:

Metoda „na stłuczkę” wciąż działa
kalendarz 27/07 2021

Metoda „na stłuczkę” wciąż działa

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.27

Liczba wyłudzeń z ubezpieczeń komunikacyjnych rośnie z każdym rokiem.
Rząd planuje zmiany w prawie drogowym
kalendarz 19/07 2021

Rząd planuje zmiany w prawie drogowym

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.19

Zapłacisz mandat nawet do 5 tys. zł.
 Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 roku
kalendarz 12/07 2021

Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 roku

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.12

Zestawienie przygotowano w oparciu o przyznawanie ocen w ośmiu analizowanych kategoriach, m.in.: cen paliw i OC, warunków parkowania, średniej prędkość jazdy i ilości kolizji.
Najnowsze artykuły:
Subaru WRX 2022 – Zwiastun

Subaru WRX 2022 – Zwiastun

Wiadomości / News

2021.07.29

Podczas New York Auto Show w przyszłym miesiącu zostanie zaprezentowane Subaru WRX.
„Design musi wzbudzać emocje"

„Design musi wzbudzać emocje"

Wiadomości / Wydarzenia

2021.07.25

Rozmowa z szefem działu stylistyki zewnętrznej Audi Philippem Römersem i z odpowiadającym za styl wnętrza Norbertem Weberem.
Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Moto fanatyk

2021.07.24

Spotkanie miłośników Volkswagenów serii T odbędzie się w dniach 15-17 lipca 2022 r. na terenie targów w Hanowerze.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.