Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Pierre Budar nowym szefem Citroën Racing
kalendarz 17/01 2018

Pierre Budar nowym szefem Citroën Racing

Moto sport / Citroen

Budar zastępuje na tym stanowisku Yves’a Matton.

Yves Matton przechodzi do Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), gdzie obejmie stanowisko Dyrektora FIA d/s rajdów samochodowych. W ciągu ostatnich dwóch lat Matton zainicjował powrót Citroëna do uczestnictwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC).

Głównym celem zespołu Citroën Racing, pod kierownictwem Pierre’a Budar, będzie odrodzenie potęgi marki w dziedzinie sportów motorowych. Przypomnijmy, że Citroën ma na swoim koncie osiem tytułów Rajdowego Mistrza Świata (WRC) w klasyfikacji producentów, trzy tytuły mistrzowskie w Wyścigowych Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych (WTCC) i cztery zwycięstwa w Rajdzie Dakar.

Pierre Budar, absolwent École Centrale w Nantes, w Grupie PSA zatrudniony został w 1989 r. jako inżynier. Następnie, w 1991 r. jako kierowca oficjalnego Peugeot Talbot Sport Team startował Peugeotem 309 w rajdowej Grupie N, później zaś rozwijał karierę inżyniera we Francji i w krajach azjatyckich.

Po utworzeniu w 2010 r. działu drogowych wersji samochodów wyczynowych (DS3 Racing, 208 GTi 30th, 308 GTi, DS3 Performance), w 2016 r. Pierre Budar poszerzył zakres swoich obowiązków, przejmując także odpowiedzialność za dział sportu samochodowego dla klientów. Współpracując z zespołami, dokonał ewolucji takich modeli, jak Peugeot 308 TCR i Citroën C3R5.

Po powołaniu na nowe stanowisko, Pierre Budar powiedział: „Grupa PSA daje mi niepowtarzalną sposobność pogodzenia mojej pasji do sportów motorowych z karierą inżyniera. Nawet nie śmiałem marzyć o tym, że pewnego dnia będę prowadził jeden z najbardziej prestiżowych zespołów wyczynowych na świecie. Zdaję sobie sprawę ze skali wyzwania, którego podjęcie mi zaoferowano w związku z rolą szefa tego nadzwyczajnego zespołu. Obiecuję zrobić wszystko, co potrafię, by w pełni wykorzystać jego potencjał i osiągnąć doskonałe wyniki.”

Jean Marc Finot, pierwszy wiceprezydent działu PSA Motorsport, dodał: „Jestem dumny z tego, że organizacja FIA powierza Panu Yves Matton tak prestiżowe stanowisko i pragnę serdecznie podziękować mu za jego dotychczasowy wkład w pracę naszego zespołu. Jednocześnie cieszę się, że mogę zapewnić Pierre’owi Budar możliwość zademonstrowania całej energii i entuzjazmu w służbie naszej wspólnej pasji: sportów motorowych.”

Tradycyjnie pierwszą rundą w kalendarzu 2018 będzie Rajd Monte Carlo. Barw Citroëna  będą bronić: Kris Meeke / Paul Nagle i Craig Breen / Scott Martin.

źródło: Citroën


Tagi:
Pierre Budar, Yves Matton, Citroën Racing, Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC, Peugeot Talbot Sport Team, Jean Marc Finot, Citroën C3 WRC, Kris Meeke, Paul Nagle, Craig Breen, Scott Martin, Rajd Monte Carlo

Zobacz podobne artykuły:

Zlot Stulecia Citroëna
kalendarz 18/04 2019

Zlot Stulecia Citroëna

Moto fanatyk

2019.04.18

Fani marki mają czas tylko do 30 kwietnia, żeby zgłosić zabytkowe modele Citroëna do Zlotu Stulecia (Le Rassemblement du Siècle).
Auta historyczne podczas Rajdu Świdnickiego
kalendarz 17/04 2019

Auta historyczne podczas Rajdu Świdnickiego

Wiadomości / Moto sport

2019.04.17

Ponad 20 historycznych samochodów wystartuje w Rajdzie Świdnickim. Rusza nowy sezon Motul HRSMP.
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Argentyny
kalendarz 16/04 2019

Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Argentyny

Wiadomości / Moto sport

2019.04.16

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zgłosili się do kolejnych rund Rajdowych Mistrzostw Świata.
Najnowsze artykuły:
Elektryczna Toyota C-HR

Elektryczna Toyota C-HR

Wiadomości / News

2019.04.19

Toyota zaprezentowała na targach Auto Shanghai 2019 dwa nowe modele elektryczne.
Ponad promil i 127 km/h na liczniku

Ponad promil i 127 km/h na liczniku

Wiadomości / News

2019.04.19

Z prędkością 127 km/h w terenie zabudowanym jechał 54-letni kierowca Toyoty.
 Ford Mustang - najlepiej sprzedające się sportowe coupe na świecie

Ford Mustang - najlepiej sprzedające się sportowe coupe na świecie

Wiadomości / News

2019.04.19

Ford świętuje 55. rocznicę wprowadzenia do produkcji Mustanga.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.