Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Pierre Budar nowym szefem Citroën Racing
kalendarz 17/01 2018

Pierre Budar nowym szefem Citroën Racing

Moto sport / Citroen

Budar zastępuje na tym stanowisku Yves’a Matton.

Yves Matton przechodzi do Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), gdzie obejmie stanowisko Dyrektora FIA d/s rajdów samochodowych. W ciągu ostatnich dwóch lat Matton zainicjował powrót Citroëna do uczestnictwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC).

Głównym celem zespołu Citroën Racing, pod kierownictwem Pierre’a Budar, będzie odrodzenie potęgi marki w dziedzinie sportów motorowych. Przypomnijmy, że Citroën ma na swoim koncie osiem tytułów Rajdowego Mistrza Świata (WRC) w klasyfikacji producentów, trzy tytuły mistrzowskie w Wyścigowych Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych (WTCC) i cztery zwycięstwa w Rajdzie Dakar.

Pierre Budar, absolwent École Centrale w Nantes, w Grupie PSA zatrudniony został w 1989 r. jako inżynier. Następnie, w 1991 r. jako kierowca oficjalnego Peugeot Talbot Sport Team startował Peugeotem 309 w rajdowej Grupie N, później zaś rozwijał karierę inżyniera we Francji i w krajach azjatyckich.

Po utworzeniu w 2010 r. działu drogowych wersji samochodów wyczynowych (DS3 Racing, 208 GTi 30th, 308 GTi, DS3 Performance), w 2016 r. Pierre Budar poszerzył zakres swoich obowiązków, przejmując także odpowiedzialność za dział sportu samochodowego dla klientów. Współpracując z zespołami, dokonał ewolucji takich modeli, jak Peugeot 308 TCR i Citroën C3R5.

Po powołaniu na nowe stanowisko, Pierre Budar powiedział: „Grupa PSA daje mi niepowtarzalną sposobność pogodzenia mojej pasji do sportów motorowych z karierą inżyniera. Nawet nie śmiałem marzyć o tym, że pewnego dnia będę prowadził jeden z najbardziej prestiżowych zespołów wyczynowych na świecie. Zdaję sobie sprawę ze skali wyzwania, którego podjęcie mi zaoferowano w związku z rolą szefa tego nadzwyczajnego zespołu. Obiecuję zrobić wszystko, co potrafię, by w pełni wykorzystać jego potencjał i osiągnąć doskonałe wyniki.”

Jean Marc Finot, pierwszy wiceprezydent działu PSA Motorsport, dodał: „Jestem dumny z tego, że organizacja FIA powierza Panu Yves Matton tak prestiżowe stanowisko i pragnę serdecznie podziękować mu za jego dotychczasowy wkład w pracę naszego zespołu. Jednocześnie cieszę się, że mogę zapewnić Pierre’owi Budar możliwość zademonstrowania całej energii i entuzjazmu w służbie naszej wspólnej pasji: sportów motorowych.”

Tradycyjnie pierwszą rundą w kalendarzu 2018 będzie Rajd Monte Carlo. Barw Citroëna  będą bronić: Kris Meeke / Paul Nagle i Craig Breen / Scott Martin.

źródło: Citroën


Tagi:
Pierre Budar, Yves Matton, Citroën Racing, Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC, Peugeot Talbot Sport Team, Jean Marc Finot, Citroën C3 WRC, Kris Meeke, Paul Nagle, Craig Breen, Scott Martin, Rajd Monte Carlo

Zobacz podobne artykuły:

Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Niemiec
kalendarz 15/08 2019

Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Niemiec

Wiadomości / Moto sport

2019.08.15

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak przygotowują się do czwartego startu w tym sezonie.
WSMP jadą na Łotwę
kalendarz 14/08 2019

WSMP jadą na Łotwę

Wiadomości / Moto sport

2019.08.14

Kierowców Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski czeka sprawdzian z międzynarodową konkurencją i na obiekcie, który będzie dla nich nowością.
Historyczne samochody, mocne tempo – HRSMP po Rajdzie Rzeszowskim
kalendarz 10/08 2019

Historyczne samochody, mocne tempo – HRSMP po Rajdzie Rzeszowskim

Wiadomości / Moto sport

2019.08.10

Wymagająca trasa, kłopoty faworytów, sukcesy debiutantów i niespodziewane zwroty akcji – w 28. Rajdzie Rzeszowskim było wszystko, czego można oczekiwać od sportowego widowiska.
Najnowsze artykuły:
Volkswagen T-Roc Cabriolet – przed debiutem

Volkswagen T-Roc Cabriolet – przed debiutem

Wiadomości / News

2019.08.17

VW ujawnił oficjalne zdjęcia modelu T-Roc z otwartym dachem. Premiera już we wrześniu we Frankfurcie.
Jaguar XE SV Project 8 pobił własny rekord Nurburgringu

Jaguar XE SV Project 8 pobił własny rekord Nurburgringu

Wiadomości / Ciekawostki

2019.08.16

Jaguar opublikował wyniki z kolejnej próby bicia rekordu toru Nurburgring przez model Project XE SV 8. Tym razem wyniósł on 7 min i 18,361.
 Zabytkowe Mercedesy na wystawie MotoClassic Wrocław 2019

Zabytkowe Mercedesy na wystawie MotoClassic Wrocław 2019

Moto fanatyk

2019.08.16

W weekend 17 i 18 sierpnia na Zamku Topacz w Ślęzie nieopodal Wrocławia odbędzie się wystawa MotoClassic Wrocław.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.