Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Pięć ważnych aut koncepcyjnych Seata
kalendarz 06/07 2019

Pięć ważnych aut koncepcyjnych Seata

Seat / Concept Cars

Pojazdy koncepcyjne są nie tylko próbką możliwości stylistów. Mają także prezentować motoryzacyjną przyszłość.

W przypadku Seata jest to pięć modeli, które wyprzedziły swoje czasy. W 1992 r, kiedy cała Barcelona przygotowywała się do igrzysk olimpijskich, inżynierowie Seata dołączyli do tych zmagań. Projektantom rzucono wyzwanie stworzenia pojazdu elektrycznego, który poprowadziłby sztafetę ze zniczem olimpijskim oraz zawody maratonu. W rezultacie powstała elektryczna wersja Toledo, wyposażona w baterie ważące 500 kg, która zapewniała zasięg 65 km. – Choć nie był to samochód koncepcyjny, to już wtedy, na początku lat 90. pokazał, że istnieją alternatywne napędy dla silników spalinowych – wspomina Isidre López, odpowiedzialny za historyczną kolekcję samochodów Seata.

Zdaniem Isidre Lópeza samochodem koncepcyjnym, który najlepiej reprezentuje przyszłość oświetlenia w pojazdach, jest model Bolero. Ten pojazd był gwiazdą podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 1998 r, gdzie zaskoczył nie tylko mocą silnika, która wynosiła 330 KM, ale również pionierskim układem świateł. – Bolero do dzisiaj jest punktem odniesienia dla projektantów oświetlenia w samochodach. Niezależne, umieszczone za przezroczystą, poliwęglanową osłoną światła wyznaczyły kierunek dzisiejszym inżynierom – dodaje Isidre.

W historii hiszpańskiego producenta kolejnym przełomem w kwestii oświetlenia była premiera koncepcyjnego IBE, na wzór którego zaprojektowano reflektory Seata Leona i całej obecnej gamy samochodów marki.

Seat ma obecnie w swoim asortymencie trzy modele SUV-ów – Aronę, Atecę i Tarraco – jednak znacznie wcześniej pojawiały się pierwsze przymiarki stworzenia tego typu aut. W 2000 r. zaprezentowano model Salsa Emoción, który choć oficjalnie był crossoverem, budową przypominał pojazd terenowy. Na jego wzór, w 2007 r. Seat zaprojektował model Tribu. Ten z kolei był już pełnoprawnym SUV-em i zawierał charakterystyczne dla tego rodzaju samochodów elementy budowy.

W 2010 r, podczas Salonu Samochodowego w Paryżu, pokazano koncepcyjny model IBE, który stał się kamieniem milowym w historii wzornictwa marki. Jego wyrazista sylwetka, proporcje, LED-owe reflektory i wszystkie pozostałe detale określiły styl marki. – IBE jasno określił kierunek projektowania trzeciej generacji Seata Leon i jego osobowość. Już w 2010 roku marka była przygotowana na elektryfikację mobilności - podkreśla Isidre.

Dostęp do sieci jest podstawą rozwoju obecnej i przyszłej mobilności. Duże ekrany i stałe połączenie z telefonem komórkowym stały się częścią naszego codziennego życia, co przewidziano w 2015 r. w koncepcyjnym modelu Seata 20v20. Ten hybrydowym pojazd CUV (Crossover Utility Vehicle) mógł się poszczycić pionierskimi jak na tamte czasy możliwościami z zakresu łączności. Jego istotą było urządzenie Personal Drive, które obsługiwało mobilny system nawigacyjny i zdalnego pilota do sterowania klimatyzacją samochodu. Za jego sprawą możliwe było również spersonalizowanie trzech 12-calowych ekranów znajdujących się w pojeździe./oprac. ns/

Foto: Seat


Tagi:
Seat, pojazdy koncepcyjne Seata, Seat Toledo, Seat Bolero, Seat IBE, Seat Salsa Emoción, Seat Tribu, Seat 20v20

Zobacz podobne artykuły:

Skoda Vision IN – Tylko dla Indii?
kalendarz 25/02 2020

Skoda Vision IN – Tylko dla Indii?

Prezentacje / Concept Cars

2020.02.25

Ten studyjny model został zaprezentowany niedawno tuż przed Auto Expo Motor Show w Indiach. Pojazd stanowi zapowiedź auta produkcyjnego, ale…
Lexus GX Overland – Na terenową wyprawę
kalendarz 31/01 2020

Lexus GX Overland – Na terenową wyprawę

Prezentacje / Concept Cars

2020.01.31

Czy luksusowy SUV może być jednocześnie prawdziwym terenowym autem?
Seat Leon ukryty pod barcelońską mozaiką
kalendarz 27/01 2020

Seat Leon ukryty pod barcelońską mozaiką

Wiadomości / Ciekawostki

2020.01.27

Wygląd Leona czwartej generacji wciąż pozostaje tajemnicą. Na razie oprócz zdjęć fragmentów auta, ujawniono bryłę pojazdu, osłoniętą folią kamuflującą o wyjątkowym wzorze.
Najnowsze artykuły:
Salon w Genewie odwołany

Salon w Genewie odwołany

Wiadomości / News

2020.02.28

Na nadzwyczajnym spotkaniu Szwajcarska Rada Federalna (Rząd Szwajcarii) ogłosiła decyzję o zakazie organizowania wszelkich wydarzeń na dużą skalę, w których może uczestniczyć ponad 1000 osób. Zakaz ten potrwa co najmniej do 1...
Kia z nowym logo

Kia z nowym logo

Wiadomości / News

2020.02.28

W tym roku pojawi się na nowym modelu Kia logo w innej stylizacji.
Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Warsztat / Eksploatacja

2020.02.27

Jak wykazują badania, atrakcyjny wygląd pojazdów jest ważny dla Polaków.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.