Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Od kiedy Strefy Czystego Transportu w miastach?
kalendarz 15/09 2023

Od kiedy Strefy Czystego Transportu w miastach?

Gorące tematy

Strefy Czystego Transportu mają na celu poprawę jakości powietrza i zmianę floty samochodowej, która porusza się po mieście.

Planowana w Warszawie strefa czystego transportu od 1 lipca 2024 r. wyeliminuje samochody, które będą starsze niż 17 lat. Czyli samochody 20-letnie. A więc kierowcy mają bardzo dużo czasu, aby się na to przygotować. Zamieniając 20-kilkuletni samochód na nowszy warto pamiętać, aby nie kupować 18-latka – raczej wybrać 12-letnie auto. Nieco nowsze, nieco droższe – ale o niższej emisyjności spalin do powietrza. Będzie to z korzyścią i dla kierowców i dla przechodniów.

Argument przeciwników Stref Czystego Transportu mówiące, że próbuje się im odebrać wolność, dlatego że oni nie będą mogli jeździć 20-letnim dieslem po ulicach miasta, jest bardzo łatwy do obalenia i dla mnie nieuczciwy – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Dlatego, że jeżeli jestem przechodniem stojącym na pasach i widzącym takiego smrodzącego diesla, który rusza na światłach – to ja się nie godzę z taką wolnością kierowcy. Dlaczego on uważa, że ma prawo zatruwać mnie i moje dzieci spalinami? To my przechodnie – a przecież kierowca takiego diesla też bywa przechodniem – cierpimy z powodu tych spalin. To nie jest argument, że kogoś nie stać na samochód 15-letni – bo taki można kupić już za 8-10 tysięcy złotych. Nie są to koszty zaporowe dla przeciętnego mieszkańca – zwłaszcza, jeżeli wiemy o tym, że taki zakaz wejdzie w dłuższej perspektywie czasowej – analizuje Siergiej.

źródło: eNewsroom.pl

Od redakcji.: Sam pomysł czystszego powietrza w miastach jest jak najbardziej ważny. Istotny jest tylko sposób, w jaki ma być to osiągnięte. Szkoda, że nikt od lat nie zwraca uwagi na samochody zatruwające powietrze. Dymiące, stare auta zarówno osobowe, jak i ciężarowe powinny mieć natychmiast zabierane dowody rejestracyjne. Jednak właściwe służby nie widzą w tym zagrożenia dla środowiska. Tymczasem nawet 20-letni, zadbany samochód nie musi być kopciuchem. Nie warto zatem brać wszystkich pod jeden mianownik. Kolejny punkt, to cena tych czystszych 15-letnich aut. Ceny używanych samochodów są znacznie wyższe obecnie i nie jest łatwe znalezienie takiego auta w cenie 8-10 tys. zł, które jednocześnie nie okaże się skarbonką. Sama strefa czystego transportu będzie w mieście wydzielona konkretnymi ulicami. Czy zatem na granicy tej strefy po jednej stronie ulicy będzie powietrze czystsze a po drugiej to bardziej zanieczyszczone? Trochę to wygląda na życie w jakiejś ułudzie.      


Tagi:
strefy czystego transportu

Zobacz podobne artykuły:

Zmiany w punktach karnych
kalendarz 19/09 2023

Zmiany w punktach karnych

Wiadomości / Gorące tematy

2023.09.19

Czy szkolenia dla kierowców to klucz do bezpieczeństwa na drogach?
Samochody droższe ponad trzykrotnie niż 20 lat temu
kalendarz 07/09 2023

Samochody droższe ponad trzykrotnie niż 20 lat temu

Wiadomości / Gorące tematy

2023.09.07

Średnia cena aut urosła o 120 tys. zł od 2003 r, ale ponad połowa wzrostu przypadła na ostatnie 3 lata. Co odpowiada za podwyżki?
 Niewyspany kierowca jest równie niebezpieczny jak pijany
kalendarz 28/08 2023

Niewyspany kierowca jest równie niebezpieczny jak pijany

Wiadomości / Gorące tematy

2023.08.28

Absolutne minimum to pięć godzin snu.
Najnowsze artykuły:
Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Warsztat / Porady

2023.09.27

Już podczas konstruowania pojazdu zapada decyzja o tym, ile cylindrów będzie miał konkretny silnik – pod ten element przygotowuje się też odpowiednią komorę silnikową.
Niższe ceny Nissana ARIYA 

Niższe ceny Nissana ARIYA 

Wiadomości / News

2023.09.27

Flagowy elektryczny crossover Nissana zyskał nowe, atrakcyjniejsze ceny. Co istotne, nie oznacza to uszczuplenia bogatego wyposażenia którejkolwiek wersji, a wręcz przeciwnie – wprowadzono korzystne zmiany w specyfikacji, poz...
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.