Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Od kiedy Strefy Czystego Transportu w miastach?
kalendarz 15/09 2023

Od kiedy Strefy Czystego Transportu w miastach?

Gorące tematy

Strefy Czystego Transportu mają na celu poprawę jakości powietrza i zmianę floty samochodowej, która porusza się po mieście.

Planowana w Warszawie strefa czystego transportu od 1 lipca 2024 r. wyeliminuje samochody, które będą starsze niż 17 lat. Czyli samochody 20-letnie. A więc kierowcy mają bardzo dużo czasu, aby się na to przygotować. Zamieniając 20-kilkuletni samochód na nowszy warto pamiętać, aby nie kupować 18-latka – raczej wybrać 12-letnie auto. Nieco nowsze, nieco droższe – ale o niższej emisyjności spalin do powietrza. Będzie to z korzyścią i dla kierowców i dla przechodniów.

Argument przeciwników Stref Czystego Transportu mówiące, że próbuje się im odebrać wolność, dlatego że oni nie będą mogli jeździć 20-letnim dieslem po ulicach miasta, jest bardzo łatwy do obalenia i dla mnie nieuczciwy – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Dlatego, że jeżeli jestem przechodniem stojącym na pasach i widzącym takiego smrodzącego diesla, który rusza na światłach – to ja się nie godzę z taką wolnością kierowcy. Dlaczego on uważa, że ma prawo zatruwać mnie i moje dzieci spalinami? To my przechodnie – a przecież kierowca takiego diesla też bywa przechodniem – cierpimy z powodu tych spalin. To nie jest argument, że kogoś nie stać na samochód 15-letni – bo taki można kupić już za 8-10 tysięcy złotych. Nie są to koszty zaporowe dla przeciętnego mieszkańca – zwłaszcza, jeżeli wiemy o tym, że taki zakaz wejdzie w dłuższej perspektywie czasowej – analizuje Siergiej.

źródło: eNewsroom.pl

Od redakcji.: Sam pomysł czystszego powietrza w miastach jest jak najbardziej ważny. Istotny jest tylko sposób, w jaki ma być to osiągnięte. Szkoda, że nikt od lat nie zwraca uwagi na samochody zatruwające powietrze. Dymiące, stare auta zarówno osobowe, jak i ciężarowe powinny mieć natychmiast zabierane dowody rejestracyjne. Jednak właściwe służby nie widzą w tym zagrożenia dla środowiska. Tymczasem nawet 20-letni, zadbany samochód nie musi być kopciuchem. Nie warto zatem brać wszystkich pod jeden mianownik. Kolejny punkt, to cena tych czystszych 15-letnich aut. Ceny używanych samochodów są znacznie wyższe obecnie i nie jest łatwe znalezienie takiego auta w cenie 8-10 tys. zł, które jednocześnie nie okaże się skarbonką. Sama strefa czystego transportu będzie w mieście wydzielona konkretnymi ulicami. Czy zatem na granicy tej strefy po jednej stronie ulicy będzie powietrze czystsze a po drugiej to bardziej zanieczyszczone? Trochę to wygląda na życie w jakiejś ułudzie.      


Tagi:
strefy czystego transportu

Zobacz podobne artykuły:

W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut
kalendarz 08/04 2024

W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.08

Przez to wzrosły także średnie ceny.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.
 Autonomiczne pojazdy: wizja przyszłości czy odległa mrzonka?
kalendarz 26/03 2024

Autonomiczne pojazdy: wizja przyszłości czy odległa mrzonka?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.03.26

W przyszłym roku prawo pozwoli na testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach.
Najnowsze artykuły:
 Pęknięta szyba w samochodzie

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Mobil świętuje

Mobil świętuje

Wiadomości / Moto sport

2024.04.08

Specjalnie zaprojektowane grafiki przygotowano z zespołami Formuły 1, NASCAR, MotoGP oraz innych serii wyścigowych.
Nissan Qashqai facelifting 2025 - Przed premierą

Nissan Qashqai facelifting 2025 - Przed premierą

Prezentacje / Nowości

2024.04.08

Wprowadzony na rynek w 2021 r. Qashqai trzeciej generacji powtórzył sukces swoich poprzedników.