Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Nowe rozporządzenia przyspieszą rozwój elektromobilności w Polsce
kalendarz 28/09 2020

Nowe rozporządzenia przyspieszą rozwój elektromobilności w Polsce

Gorące tematy

Ostatnie miesiące były bardzo ważnym okresem dla rozwoju elektromobilności w Polsce.

Mimo trwającej epidemii i okresu wakacyjnego – branża elektromobilna nie miała czasu na odpoczynek. Od czerwca trwały nabory do programu dofinansowań, dzięki któremu wiele osób kupujących samochody elektryczne dostało wsparcie finansowe od państwa. W ciągu dwóch miesięcy miały miejsce trzy takie nabory, a wyciągnięte z nich wnioski pomogą w projektowaniu i przeprowadzeniu kolejnych. Ale tegoroczne lato upłynęło nie tylko pod znakiem dofinansowań. Był to także czas wzmożonych prac nad potrzebnymi do rozwoju elektromobilności legislacjami.

W ostatnich tygodniach w komisjach sejmowych pojawiły się co najmniej dwa rozporządzenia, na które warto zwrócić uwagę. Pierwsze z nich wynika wprost z ustawy o elektromobilności i jest ściśle powiązane z dyrektywą unijną 844 – ma zagwarantować, by nowe budynki mieszkalne i biurowe były wyposażone w odpowiednie kanały kablowe, które pozwolą na budowę punktów ładowania – powiedział serwisowi eNewsroom Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. – Drugie rozporządzenie jest jeszcze ważniejsze, ponieważ dotyczy zmian w taryfach korzystania z energii elektrycznej. Dotychczasowe płatności za prąd bardzo utrudniały bowiem tworzenie funkcjonujących i opłacalnych stacji ładowania. Projekt e-taryfy pozwoli na szybszy rozwój infrastruktury elektromobilnej. Taryfa ta ma charakter progresywny – jest dopasowana do tego, jak funkcjonuje i rozwija się konkretna stacja ładowania. Obecnie operatorzy stacji muszą korzystać z taryfy, w której wiodącą rolę odgrywają koszty stałe. Niezależnie więc od tego, jak często jest wykorzystywana infrastruktura – właściciel musi ponosić cały czas te same, bardzo wysokie koszty. Jeśli chcemy widzieć w Polsce dynamiczny rozwój elektromobilności musi powstać grupa taryfowa, która przenosi ciężar z kosztów stałych na koszty zmienne i dopasowuje taryfę do tego, jak faktycznie jest wykorzystywana stacja ładowania. E-taryfa jest więc bardzo ważnym elementem, który znacząco wpłynie na rozwój elektromobilności – wyjaśnia Mazur.

źródło: eNewsroom


Tagi:
elektromobilność, rozwój elektromobilności w Polsce

Zobacz podobne artykuły:

Metoda „na stłuczkę” wciąż działa
kalendarz 27/07 2021

Metoda „na stłuczkę” wciąż działa

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.27

Liczba wyłudzeń z ubezpieczeń komunikacyjnych rośnie z każdym rokiem.
Rząd planuje zmiany w prawie drogowym
kalendarz 19/07 2021

Rząd planuje zmiany w prawie drogowym

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.19

Zapłacisz mandat nawet do 5 tys. zł.
 Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 roku
kalendarz 12/07 2021

Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 roku

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.12

Zestawienie przygotowano w oparciu o przyznawanie ocen w ośmiu analizowanych kategoriach, m.in.: cen paliw i OC, warunków parkowania, średniej prędkość jazdy i ilości kolizji.
Najnowsze artykuły:
Subaru WRX 2022 – Zwiastun

Subaru WRX 2022 – Zwiastun

Wiadomości / News

2021.07.29

Podczas New York Auto Show w przyszłym miesiącu zostanie zaprezentowane Subaru WRX.
„Design musi wzbudzać emocje"

„Design musi wzbudzać emocje"

Wiadomości / Wydarzenia

2021.07.25

Rozmowa z szefem działu stylistyki zewnętrznej Audi Philippem Römersem i z odpowiadającym za styl wnętrza Norbertem Weberem.
Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Moto fanatyk

2021.07.24

Spotkanie miłośników Volkswagenów serii T odbędzie się w dniach 15-17 lipca 2022 r. na terenie targów w Hanowerze.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.