Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Nowa Skoda Fabia – W mrozie i w upale
kalendarz 29/04 2021

Nowa Skoda Fabia – W mrozie i w upale

Technika / Skoda

Setki testów, tysiące symulacji, temperatury od -35°C do +90°C, ulewne deszcze, zdobywanie alpejskich szczytów – tak wyglądały testy czwartej generacji Fabii.

Inżynierowie Skody zajmują się sprawdzaniem auta w najróżniejszych sytuacjach drogowych i pogodowych, w tym i na torze testowym. W trakcie badań wykorzystywane są również symulacje komputerowe, które umożliwiają wprowadzenie rozwiązań zapewniających jak najwyższe bezpieczeństwo, optymalną aerodynamikę i maksymalny komfort jazdy.

Nowa Fabia, jak każdy z nowych modeli marki, przechodzi serię różnorodnych testów mających odtwarzać ekstremalne warunki zarówno pogodowe, jak i drogowe. Przed oficjalną premierą nowej generacji Fabii, inżynierowie marki poddali model ostatnim testom. Do jednego z nich wykorzystywana jest specjalna przyczepa holowana przez auto, która może generować siłę do 9 kN, a jej dynamometr osiąga moc do 150 kW. Oznacza to, że urządzenie symuluje opór porównywalny do wjeżdżania na stromy alpejski szczyt lub jazdę z przyczepami o różnej masie. Ponadto samochód sprawdzany jest w ekstremalnych temperaturach od -35°C do 90°C, na śniegu, lodzie, w kurzu, a nawet w symulowanych ulewnych deszczach.

Samochód jest także sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa. Coraz bardziej rygorystyczne wymagania stawiane autom rosną z każdą kolejną generacją. Wyzwaniem jest rozwój konstrukcji modelu i całego nadwozia. Inżynierowie muszą opracować samochód, którego część nośna jest tak mocna i sztywna, by w połączeniu z odpowiednio skalibrowanymi systemami bezpieczeństwa, mogła jak najlepiej chronić pasażerów. Dotyczy to również bezpieczeństwa pieszych.

Naszą główną misją jest ochrona życia pasażerów samochodu, a także innych użytkowników dróg, takich jak piesi, rowerzyści i motocykliści. Symulacje pokazują nam właściwą drogę do osiągnięcia tego tak efektywnie, jak to tylko możliwe, a testy fizyczne potwierdzają, że wybrane rozwiązanie jest poprawne i bezpieczne – mówi Csaba Sirgely, jeden z inżynierów rozwoju odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Fabii.

Testy fizyczne trwają od etapu prototypu do momentu wypuszczenia na rynek pierwszej serii samochodów. Dzięki zmodernizowanemu laboratorium w miejscowości Úhelnice testy zderzeniowe może przechodzić kilkadziesiąt samochodów na każdym etapie rozwoju danego modelu. Sprawdzane jest m.in. działanie pasów bezpieczeństwa oraz optymalne działanie poduszek powietrznych dla wszystkich typów manekinów i różnych rodzajów zderzeń.

– Podczas testów statycznych aktywujemy poduszkę powietrzną pasażera około 300 razy. Każda poduszka powietrzna w samochodzie jest testowana mniej więcej tyle samo razy, co skutkuje ogromną liczbą testów przeprowadzanych w temperaturach od -35°C do 90°C – wyjaśnia Csaba Sirgely.

Dodajmy, że Fabia ma najniższy współczynnik oporu w swojej klasie i jest najbardziej aerodynamicznym modelem. Według inżynierów marki poprawienie aerodynamiki modelu o nadwoziu hatchback to większe wyzwanie niż w przypadku szerszych i dłuższych samochodów. Dzieje się tak z powodu mniejszej powierzchni do optymalizacji przepływu powietrza. Doskonała aerodynamika pomaga jednak obniżyć zużycie paliwa, a tym samym emisję CO2.

Mimo, że nowa Fabia jest większa niż jej poprzedniczka, a jej przód zwiększył się o około 3 proc., udało nam się zmniejszyć opór o prawie 10 proc. W standardowym cyklu WLTP oznacza to redukcję emisji CO2 o prawie 3 gramy na kilometr. Nawet niewielka modyfikacja geometryczna przedniej części samochodu może spowodować znaczną zmianę w przepływie powietrza z tyłu samochodu i odwrotnie, dlatego różne części auta są optymalizowane w połączeniu ze sobą: w ten sposób lusterka zewnętrzne współdziałają z obrysem tylnych świateł, nachyleniem dachu względem konstrukcji dyfuzora, kurtyną powietrzną z kołami i tak dalej – wyjaśnia Vít Hubáček, odpowiedzialny za rozwój aerodynamiki./oprac. ns/

Foto: Skoda


Tagi:
Skoda, Skoda Fabia, nowa Skoda Fabia, Skoda Fabia IV, Skoda Fabia IV w testach

Zobacz podobne artykuły:

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.
Škoda przedłuża umowę z Tour de France
kalendarz 18/03 2024

Škoda przedłuża umowę z Tour de France

Wiadomości / News

2024.03.18

Po dwóch dekadach Škoda przedłuża współpracę do 2028 r.
Nowa wystawa w muzeum Škody
kalendarz 10/03 2024

Nowa wystawa w muzeum Škody

Moto fanatyk

2024.03.10

Od 17 stycznia br. w muzeum marki Škoda trwa prezentacja najnowszej wystawy poświęconej działaniom firmy w ochronę środowiska.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Wiadomości / News

2024.04.19

To efekt niebezpiecznej jazdy, na którą zdecydował się 40-letni mieszkaniec Sosnowca.