Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Nie będzie fuzji FCA z Renault
kalendarz 07/06 2019

Nie będzie fuzji FCA z Renault

News / Renault / FCA

Włosko-amerykański koncern wycofał złożoną Francuzom pod koniec maja propozycję połączenia obu firm.

Winne mogą być twarde warunki stawiane przez francuską stronę, a także brak porozumienia z Nissanem.

Niewiele brakowało by powstał trzeci pod względem wielkości (obok VW i Toyoty) globalny producent samochodów. Jego potencjalną siłą miała być obecność na wielu strategicznych rynkach światowych oraz szeroka oferta modeli we wszystkich segmentach. Według szacunków koncernu FCA, gdyby doszło do połączenia kapitałowego z Renault, nowa grupa sprzedawałaby około 8,7 mln pojazdów rocznie. Alians FCA-Renault miałby być światowym liderem w dziedzinie elektromobilności oraz w produkcji aut segmentów: premium, SUV-ów, pickupów oraz lekkich pojazdów użytkowych. Sojusz mógłby przynieść korzyści finansowe rzędu 1 mld euro rocznie.  

Tak się jednak nie stanie. 6 czerwca koncern FCA poinformował o wycofaniu złożonej Grupie Renault oferty dotyczącej połączenia obu grup motoryzacyjnych. Jak podkreślono w komunikacie, włosko-amerykański koncern nadal jest przekonany, że złożona propozycja fuzji została dobrze przygotowana i przyniosłaby korzyści obu stronom. - Jednak stało się jasne, że we Francji nie ma obecnie klimatu politycznego by takie połączenie mogło się udać - możemy przeczytać w opublikowanym komunikacie. Koncern nie sprecyzował, co dokładnie ma na myśli. Media jednak wskazują, że rząd francuski nie był na przykład zadowolony ze zbyt dużych udziałów jakie miałaby otrzymać w nowym koncernie, kontrolująca FCA, rodzina Agnellich, a zbyt małych, które trafiłyby do rządu francuskiego. Władze Francji stawiały ponadto szereg warunków: chciały utrzymania przez kilka lat zatrudnienia we francuskich fabrykach Renault, miały się domagać dla siebie miejsca w zarządzie nowej spółki, czy ustanowienia jej siedziby głównej w Paryżu. Powodem wycofania oferty przez FCA miałby być ponadto brak porozumienia z Nissanem, którego udziałowcem jest Renault.

Przypomnijmy, że Grupa Renault wchodzi w skład aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi i ma rozwiniętą sprzedaż i produkcję w Europie, Rosji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Renault ma także wieloletnie doświadczenie w rozwoju elektromobilności. W skład Groupe Renault wchodzi również południowokoreańska firma Renault Samsung Motors. Z kolei FCA skupia takie marki, jak: Fiat, Abarth, Alfa Romeo, Maserati, Lancia, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram Trucks, Iveco i Irisbus. Ma silną pozycję w segmentach wysokomarżowych w Ameryce Północnej, jest liderem na rynkach Ameryki Łacińskiej i pracuje nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z firmami: Waymo, BMW i Aptiv.

źródło: Samar/Mototarget


Tagi:
FCA, Renault, fuzja FCA z Renault

Zobacz podobne artykuły:

Toyota Land Cruiser 300 z hybrydą V6 jeszcze w tym roku?
kalendarz 25/01 2020

Toyota Land Cruiser 300 z hybrydą V6 jeszcze w tym roku?

Wiadomości / News

2020.01.25

Nowy model zastąpi Land Cruisera 200 V8.
26 nowych fotoradarów na polskich drogach
kalendarz 23/01 2020

26 nowych fotoradarów na polskich drogach

Wiadomości / News

2020.01.23

Ogłoszono przetarg na zakup oraz instalację 26 fotoradarów, które usytuowane zostaną w najbardziej niebezpiecznych miejscach w kraju.
 Pierwszy Lexus LC 500 Convertible sprzedany za 2 mln dolarów
kalendarz 21/01 2020

Pierwszy Lexus LC 500 Convertible sprzedany za 2 mln dolarów

Wiadomości / News

2020.01.21

Egzemplarz wystawiony na aukcji to samochód z limitowanej serii Inspiration Series.
Najnowsze artykuły:
Seat Leon ukryty pod barcelońską mozaiką

Seat Leon ukryty pod barcelońską mozaiką

Wiadomości / Ciekawostki

2020.01.27

Wygląd Leona czwartej generacji wciąż pozostaje tajemnicą. Na razie oprócz zdjęć fragmentów auta, ujawniono bryłę pojazdu, osłoniętą folią kamuflującą o wyjątkowym wzorze.
Toyota GR Yaris już w Polsce

Toyota GR Yaris już w Polsce

Wiadomości / Wydarzenia

2020.01.26

W pierwszym tygodniu stycznia Toyota pokazała w Tokio hot hatcha GR Yaris. Krótko po tej premierze, egzemplarz sportowego Yarisa zawitał także do polskiej siedziby Toyoty w Warszawie.
Thierry Neuville wygrał Rajd Monte Carlo

Thierry Neuville wygrał Rajd Monte Carlo

Wiadomości / Moto sport

2020.01.26

To pierwsza wygrana Hyundaia w najstarszym rajdzie świata.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.