Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Mówimy „ten Mercedes”, ale Mercedes to damskie imię
kalendarz 07/03 2025

Mówimy „ten Mercedes”, ale Mercedes to damskie imię

Ciekawostki / Mercedes

Ile kobiet nosi je w Polsce?

Dla marki Mercedes-Benz dzień 8 marca to szczególne święto – na przestrzeni dekad kobiety nierzadko odgrywały decydującą rolę w historii firmy. I choć w Polsce mówimy „ten Mercedes”, nazwa marki wzięła się od damskiego imienia. Ile pań Mercedes jest w naszym kraju? Jak często imię to nadawano w ostatnich latach?

Nazwa marki aut wzięła się od imienia córki austriackiego przedsiębiorcy Emila Jellinka, który na przełomie XIX i XX wieku pomógł spopularyzować pojazdy ówczesnej firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) z Cannstatt koło Stuttgartu. Dwa dni przed Bożym Narodzeniem 1900 r. Wilhelm Maybach, genialny inżynier DMG, dostarczył mu egzemplarz modelu 35 HP, uchodzącego za pierwszy samochód o nowożytnej konstrukcji. Jellinek nazwał go imieniem swojej córki z pierwszego małżeństwa – Mercedes (z hiszp. łaska).

Kobiety przewijają się zresztą przez całą historię Mercedes-Benz – począwszy od Berthy Benz, żony Carla Benza, konstruktora pierwszego samochodu, która w sierpniu 1888 r. odbyła przełomową dalekobieżną podróż wynalazkiem swojego męża. Dzięki swojej odwadze i determinacji zademonstrowała potencjał automobilu jako indywidualnego środka transportu. Wspólnie z dwoma synami pokonała wtedy ponad 100 km, udowadniając niezawodność i praktyczność pojazdu Benza, a przy okazji zebrała szereg ważnych spostrzeżeń na potrzeby przeprowadzenia ulepszeń technicznych.

Od tamtego czasu Mercedes-Benz wspiera kobiety. Od 2015 r. marka prowadzi specjalną inicjatywę She's Mercedes, która akcentuje potrzeby damskiej części klienteli i patronuje wydarzeniom oraz działaniom edukacyjnym dla kobiet.

Ile kobiet w Polsce nosi imię Mercedes?

Według oficjalnych danych w Polsce żyje 180 kobiet o imieniu Mercedes, a 11 kolejnych używa go jako drugiego imienia (dla porównania – ponad milion Polek ma na imię Anna). W ostatnich latach nadawano je zaledwie kilka razy rocznie, głównie jako drugie imię (łącznie 5 razy w 2024 r., 9 w 2023 r. i 15 w 2022 r.)./oprac. ns/

Foto: Mercedes


Tagi:
Mercedes, Mercedes-Benz, imię Mercedes, Emil Jellinek, Mercedes Jellinek, dzień kobiet

Zobacz podobne artykuły:

Mercedes Klasa A – bez następcy
kalendarz 20/03 2025

Mercedes Klasa A – bez następcy

Wiadomości / News

2025.03.20

Po czterech generacjach Klasa A zniknie z oferty.
Porsche Taycan Turbo GT szybszy od 911 Turbo S
kalendarz 16/03 2025

Porsche Taycan Turbo GT szybszy od 911 Turbo S

Wiadomości / Ciekawostki

2025.03.16

Nowy rekord okrążenia na słynnym brazylijskim torze Formuły 1.
Maserati MC20 - Ponad 300 km/h bez kierowcy
kalendarz 04/03 2025

Maserati MC20 - Ponad 300 km/h bez kierowcy

Wiadomości / Ciekawostki

2025.03.04

Rekord prędkości dla pojazdów autonomicznych został pobity na pasie startowym używanym dotychczas przez wahadłowce kosmiczne.
Najnowsze artykuły:
Kajetanowicz na mecie Rajdu Safari

Kajetanowicz na mecie Rajdu Safari

Wiadomości / Moto sport

2025.03.24

Kajetanowicz i Szczepaniak poza podium.
Lexus Surf LX Concept - Jedyny taki dla surferów

Lexus Surf LX Concept - Jedyny taki dla surferów

Prezentacje / Concept Cars

2025.03.22

Największy terenowy Lexus ma prawdziwie surferskie przeznaczenie.
Alfa Romeo – koniec z silnikami benzynowymi?

Alfa Romeo – koniec z silnikami benzynowymi?

Wiadomości / News

2025.03.21

Plany elektryfikacji aut tej marki zostały odsunięte, ale…