Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Moda na zabytki
kalendarz 05/10 2015

Moda na zabytki

Moto fanatyk

Na dwóch i czterech kółkach, na weteranach szos, pojazdach starszych niż 25  lat. Coraz częściej w różnych miejscach w Polsce organizowane są Zloty czyli imprezy, na które przyjeżdżają posiadacze aut, których wartość z każdym rokiem wzrasta czyli odwrotnie niż aut współczesnych.

W dniach 17-19 września odbyła się największa w kraju impreza dla takich samochodów,   Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych. W  ostatni weekend sierpnia  byliśmy  zaproszeni na taką imprezę w Chęcinach koło Kielc, która była organizowana już po raz dziewiąty o czym pisaliśmy w Auto-News.pl. W  sobotę 26 września podobna impreza do tej w Chęcinach odbyła się w Starachowicach, a także na warszawskiej Pradze. W tak krótkim czasie cztery tego rodzaju wydarzenia. Tego jeszcze nie było.

Skorzystaliśmy z zaproszenia starosty starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego i pojechaliśmy do miasta bardzo zasłużonego dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i samochodowego. Dla tego pierwszego jeszcze w XIX wieku i latach przedwojennych dla drugiego od 1947 r., gdy powstała Fabryka Samochodów Ciężarowych, a dwa lata później ruszyła produkcja Starów, znakomitych na owe czasy ciężarówek. W 1988 r. brały udział w Rajdzie Paryż-Dakar na bezdrożach Afryki . W 1999 r. FSC kupił niemiecki koncern MAN i od  stycznia 2009 r. produkowane są tu szkielety autobusów.

Po tym krótkim przypomnieniu czym były i czym są obecnie Starachowice,  przejdźmy do zasadniczego tematu, imprezy nazwanej: „Legenda Stara-a, Moto Zabytków, Pożegnanie  Lata”. Po raz pierwszy mieszkańcy miasta mieli okazję obejrzeć z bliska zabytkowe  auta, zarówno prezentowane  na terenie Muzeum Przyrody i Techniki, podczas przejazdu ulicami i ich prezentację na placu  Na Szalakowisku. Organizatorzy miejscowi oraz „Stowarzyszenie SHL, Fakty Historia”, które było gospodarzem wspomnianej imprezy przed miesiącem w  Chęcinach, zrobili wszystko, aby wypadła jak najlepiej. Niestety widowisko popsuła pogoda. Padało dzień wcześniej i prawie cały czas podczas jej trwania. To z tego powodu zabrakło paru Cadillaców Cabrio, amerykańskich „krążowników szos”. Wśród kilkudziesięciu aut kilka było godnych uwagi. Przede  wszystkim Star w wersji Paryż – Dakar, ze wspomnianego wyżej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Syrena 1500, która nigdy nie weszła do produkcji ( z Muzeum Techniki w Warszawie), Chrysler Daytona Shelby turbo i bodaj najciekawsze MG TD MK2 z 1952 r. i kilka motocykli. Ich właścicielom najtrudniej było dojechać w taką pogodę.

Każdy pojazd (marka, producent, rok. produkcji, pojemność silnika, itp. ważne szczegóły) oraz właściciele zostali szczegółowo przedstawieni publiczności i auta pojedynczo ruszały na  Weteran  Moto Bieg o Puchar starosty starachowickiego. Krótki wyścig na mokrym, śliskim asfalcie z jednym bardzo ostrym zakrętem. Najszybszym okazał się  Ryszard Krzysztofik na wspomnianym MG. Rozmowę z nim zamieścimy wkrótce. Konkurs elegancji wygrał…Trabant P50 Stanisława Sobieraja, a wśród motocykli węgierska Panonia Bartosza Podgórskiego.

Animatorem i konferansjerem tej sympatycznej, mimo deszczowego zakończenia imprezy był red. Ryszard Mikurda, który doświadczenie organizacyjne z Chęcin – mimo kontuzji – przeniósł na grunt starachowicki.

- To pierwsza tego rodzaju impreza w Starachowicach, odbywać się będzie corocznie. W przyszłym roku w czerwcu i na pewno przy lepszej pogodzie oraz liczniejszym udziale miłośników starych pojazdów - powiedział na z akończenie starosta starachowicki  Dariusz  Dąbrowski.

Andrzej Martynkin
Foto: Wiesław Mrówczyński                           

Zobacz podobne artykuły:

 Volkswagen świętuje 50-lecie Passata
kalendarz 13/04 2023

Volkswagen świętuje 50-lecie Passata

Moto fanatyk

2023.04.13

Podczas tegorocznej edycji targów Techno Classica będzie można zobaczyć najstarszy na świecie egzemplarz Passata, a także wczesne kombi generacji B1.
Wygraj bilet na VW Bus Festival!
kalendarz 09/04 2023

Wygraj bilet na VW Bus Festival!

Moto fanatyk

2023.04.09

Jeden z największych zlotów w Europie.
Klasyki Maserati w St. Moritz
kalendarz 29/03 2023

Klasyki Maserati w St. Moritz

Moto fanatyk

2023.03.29

Maserati było jedną z marek, która zawitała do szwajcarskiego St. Moritz na imprezę The ICE.
Najnowsze artykuły:
Czy to koniec Diesla?

Czy to koniec Diesla?

Wiadomości / Gorące tematy

2023.05.30

Skandal związany z fałszowaniem wyników emisji spalin ma ciąg dalszy.
Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Rajdowe Mistrzostwa Świata przenoszą się na Sardynię, gdzie rozegrana zostanie szósta runda tegorocznego kalendarza.
Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Na czeskim torze Steel Ring wystartowały prestiżowe mistrzostwa FIA Karting Academy.