Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Młodych nie interesuje już zrobienie „prawka”
kalendarz 19/03 2024

Młodych nie interesuje już zrobienie „prawka”

Gorące tematy

Jak ten trend wpłynie na rynek motoryzacyjny?

W Polsce z roku na rok wydawanych jest coraz mniej dokumentów prawa jazdy. W 2023 r. było ich prawie 30 proc. mniej niż w 2015 r. – wynika z danych CEPIK. Młodzi ludzi nie są już zainteresowani zapisaniem się na kurs zaraz po ukończeniu 18 roku życia, a nawet samo posiadanie “prawka” nie jest w ich oczach atrakcyjne. Jak ten trend może wpłynąć na producentów samochodów oraz rynek aut używanych?

„Prawko” już nie tak atrakcyjne

W 2015 r. wydano 418 384 dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. W ubiegłym roku liczba ta wyniosła już tylko 296 320. Spadek zainteresowania uzyskaniem tego dokumentu jest zauważalny. Najprawdopodobniej powiązane jest to m.in. z odmiennym niż do tej pory stylem życia młodych ludzi, którzy stanowią największą grupę osób ubiegających się o prawo jazdy.

Jeszcze niedawno pierwszą rzeczą, którą robiło się po ukończeniu 18 roku życia, było zapisanie się na kurs prawa jazdy. Sam dokument był też wyznacznikiem pewnego rodzaju statusu. Obecnie młodych do tego nie ciągnie. Coraz częściej podróżują samolotami, korzystają z przejazdów współdzielonych czy popularnych aplikacji taksówkarskich. Istotnym czynnikiem tego trendu jest także większe przywiązanie młodych ludzi do ekologii – mówi Natalia Sokołowska, ekspert Autobaza.pl.

Liczba wydanych praw jazdy systematycznie spadała w ostatnich 3 latach w tempie ponad 10 proc./rok – w 2021 r. wystawiono ich 372 443, w 2022 r. 330 563, a w 2023 r. tylko 296 320.

Czy producentów samochodów czeka zapaść?

Obecnie rynek motoryzacyjny z sukcesami nadrabia kryzys, który był spowodowany zerwanymi łańcuchami dostaw i problemami gospodarczymi w wielu krajach. Według danych IBRM Samar, sprzedaż nowych aut w Polsce wzrosła o 13 proc. Jednak trend coraz mniejszego zainteresowania posiadaniem prawa jazdy może w przyszłości odbić się na producentach samochodów, którym ciężko będzie zwiększać, a nawet utrzymać sprzedaż na tym samym poziomie.

Producenci samochodów mogą mieć problemy w najbliższych kilku, kilkunastu latach. Obserwując trendy można dojść do wniosku, że osób niezainteresowanych kupnem samochodu będzie coraz więcej. Najpewniej odbije się to także na rynku aut używanych, ale tutaj akurat może się to objawić w pozytywny sposób dla konsumentów. Liczba samochodów na sprzedaż będzie większa niż chętnych kupców, więc ceny spadną – prognozuje Natalia Sokołowska. Zmienną, która będzie miała duży wpływ na rozwój sytuacji rynkowej  będą coraz popularniejsze samochody elektryczne.  – dodaje.

Niemniej, przejście z silników spalinowych na elektryczne samo w sobie nie jest panaceum na wyzwania stojące przed producentami. Wysokie ceny tych pojazdów stanowią barierę nie do przejścia dla przeciętnego konsumenta, co może negatywnie odbić się na sprzedaży.

Wyjściem z sytuacji, które może przynieść korzyści zarówno dla producentów, jak i konsumentów, jest wprowadzenie modelu abonamentowego. Taki model umożliwiłby korzystanie z nowych samochodów bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu, co może okazać się kluczowe dla utrzymania zainteresowania rynkowego. Masowe korzystanie z abonamentu na samochód wpłynęłoby też pozytywnie na rynek aut używanych, który regularnie byłby zasilany o względnie nowe pojazdy - stwierdza Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Póki co wizja odwrotu od motoryzacji jest jednak jeszcze dość mglista. Warto mieć na uwadze, że Polacy (przynajmniej Ci 30+) uwielbiają samochody. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), w Polsce na każdy tysiąc mieszkańców przypada 747 pojazdów, co jest najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej.

źródło: autobaza.pl


Tagi:
prawo jazdy, młodzi kierowcy, rynek motoryzacyjny

Zobacz podobne artykuły:

 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski
kalendarz 23/04 2024

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?
kalendarz 13/04 2024

Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.13

W życie wchodzą nowe unijne przepisy.
W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut
kalendarz 08/04 2024

W ofertach na rynku wtórnym coraz więcej „młodszych” aut

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.08

Przez to wzrosły także średnie ceny.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.
Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Wiadomości / Moto sport

2024.04.22

Sébastien Ogier wygrał Rajd Chorwacji.