Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes i Williams Racing przedłużają współpracę
kalendarz 16/01 2024

Mercedes i Williams Racing przedłużają współpracę

Moto sport / Mercedes / AMG

Mercedes będzie nadal napędzał Williams Racing – co najmniej do 2030 r.

Williams staje się drugim zespołem klienckim marki, który otrzyma jednostki napędowe nowej generacji, zgodne z przepisami wchodzącymi w życie począwszy od sezonu 2026.

Mercedes-AMG napędza brytyjski zespół z siedzibą w Grove od 2014 r., od początku ery hybrydowych jednostek z silnikiem V6 o poj. 1.6 l. Sezon 2023 był zatem dziesiątym w historii partnerstwa Mercedes-Williams, a w 2030 r. kooperacja obu ekip będzie trwać już blisko dwie dekady.

„Przedłużenie naszej współpracy z Williams Racing do 2030 r. to fantastyczna wiadomość. Od czasu wprowadzenia obecnych przepisów dotyczących jednostek napędowych mamy silne relacje i cieszymy się na kontynuację tej współpracy w następnej epoce. Wysoko cenimy zaangażowanie i wsparcie Williamsa dla naszej przyszłej strategii w obszarze jednostek napędowych. Chcemy wspólnie wcielać w życie nowe przepisy, z tą samą pasją i entuzjazmem, co w 2014 r. – i mając na celu osiągnięcie podobnych sukcesów” – powiedział Markus Schaefer, Członek Zarządu Mercedes-Benz Group AG, dyrektor ds. technologii.

Od czasu powrotu do zmagań w topowej klasie sportu motorowego Mercedes zdążył napisać kolejną historię – najpierw od 1994 r., jako dostawca silników, a następnie od 2010 r., jako zespół fabryczny. Od chwili wprowadzenia aktualnych przepisów dotyczących jednostek napędowych bolidy z jednostkami Mercedes-AMG odniosły 114 zwycięstw (w tym dwa w barwach zespołów klienckich) w 204 Grand Prix i wygrały osiem kolejnych mistrzostw świata konstruktorów.

„Z radością potwierdzamy, że Williams Racing jest drugim zespołem klienckim, który będziemy zaopatrywać w jednostki napędowe zgodne z przepisami przewidzianymi na 2026 r. Ta wiadomość podkreśla siłę oferty Mercedes-Benz w Formule 1 i, co ważne, nie tylko potwierdza, ale wzmacnia naszą strategię w motorsporcie. Od 2014 r. niezmiennie budujemy i rozwijamy nasze relacje z Williamsem, który kontynuuje tworzenie podstaw do tego, by walczyć o miejsca w czołówce. Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć ten zespół naszymi jednostkami” – skomentował Toto Wolff, szef Mercedes-Benz Motorsport.

Mercedes-AMG High Performance Powertrains w Brixworth prowadzi prace nad nową jednostką napędową od połowy 2022 r. Grono silnych zespołów klienckich pozwoli na szybsze gromadzenie doświadczeń, gdy za dwa lata bolidy z tymi jednostkami wyjadą na tor.

„Williams to doświadczony zespół F1. Od 2014 r., gdy nawiązaliśmy współpracę, wspólnie odnieśliśmy znaczące sukcesy. Jednym z naszych najwspanialszych momentów w obecnej, turbohybrydowej epoce było Grand Prix Austrii 2014, kiedy bolidy z naszymi jednostkami okupowały pierwsze cztery pozycje, a Williams zajął zasłużone trzecie i czwarte miejsce. Nasze profesjonalne relacje z Williamsem umocniły się w ciągu ostatniej dekady i czekamy już na kontynuację tej produktywnej współpracy oraz sezon 2026, kiedy będziemy wprowadzać nową generację jednostek napędowych” – powiedział Hywel Thomas, dyrektor zarządzający Mercedes-AMG High Performance Powertrains.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z długoterminowej współpracy z Mercedes-Benz i cieszymy się, że możemy kontynuować ją w kolejnej epoce Formuły 1. Wiedza, wsparcie i technologia, które wnosi Mercedes, doskonale wpisują się w średnio- i długofalowe aspiracje naszego zespołu. Długoterminowa umowa z Mercedesem to pozytywny krok, zgodny z naszymi strategicznymi celami na przyszłość. Nadal korzystamy przy tym z własnego doświadczenia oraz wewnętrznych możliwości w zakresie projektowania i produkcji” – powiedział James Vowles, szef zespołu Williams Racing.

Williams jest zespołem klienckim Mercedesa od początku obecnej ery turbohybrydowej i od tej pory 16-krotnie stawał na podium. W tym czasie zespół dwukrotnie zajął trzecie miejsce w mistrzostwach świata konstruktorów Formuły 1 – w latach 2014 i 2015. W sezonie 2023 ekipa uplasowała się na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej, najlepszym od 2017 r.

Od ponad 45 lat Williams Racing znajduje się w czołówce jednego z najszybszych sportów na świecie – w gronie trzech zespołów, które odniosły największe sukcesy w historii rywalizacji w Mistrzostwach Świata Formuły 1 FIA. Za brytyjską ekipą stoi niemal wielkie dziedzictwo inżynierii i bolidów F1 – jako dowód, że bardzo ważnym graczem w F1. Zespół powstał w 1977 r., z inicjatywy wybitnych inżynierów: nieżyjącego już Sir Franka Williamsa oraz Sir Patricka Heada. Od tamtej pory zdobył 16 tytułów Mistrzostw Świata F1, w tym 9 wśród konstruktorów – we współpracy z Cosworthem, Hondą i Renault. Do legendarnego grona kierowców Williamsa, którzy sięgnęli po trofeum mistrzów świata, należą prawdziwe ikony tego sportu: Alan Jones, Keke Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill i Jacques Villeneuve./oprac.ns/

źródło: Mercedes


Tagi:
Mercedes-AMG, Mercedes, Williams Racing, F1

Zobacz podobne artykuły:

 Esapekka Lappi triumfuje w Rajdzie Szwecji
kalendarz 20/02 2024

Esapekka Lappi triumfuje w Rajdzie Szwecji

Wiadomości / Moto sport

2024.02.20

Dla reprezentantów Hyundaia to drugie zwycięstwo w mistrzostwach świata.
Rajd Małopolski 2024
kalendarz 18/02 2024

Rajd Małopolski 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.02.18

Rajd Małopolski w Rajdowych Mistrzostwach Strefy Europy Centralnej.
Kartingowe Mistrzostwa Polski 2024
kalendarz 18/02 2024

Kartingowe Mistrzostwa Polski 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.02.18

W marcu ruszy kolejny sezon kartingowy.
Najnowsze artykuły:
Tajemniczy zwiastun Dacii

Tajemniczy zwiastun Dacii

Wiadomości / News

2024.02.19

Czy w gamie Dacii pojawi się nowy model?
 Popyt na używane samochody przyspiesza

Popyt na używane samochody przyspiesza

Wiadomości / Gorące tematy

2024.02.19

Na rynku dwukrotnie wzrosła liczba ofert elektryków.
Zagato AGTZ Twin Tail

Zagato AGTZ Twin Tail

Wiadomości / News

2024.02.18

Polsko-włoskie superauto.