Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes-Benz Polska i… miód
kalendarz 13/08 2019

Mercedes-Benz Polska i… miód

News / Mercedes

Na dachu siedziby Mercedesa w Warszawie stanęło 10 uli, w każdym mieszka jeden rój liczący średnio 25-30 tys. pszczół.

Bez pszczół nie ma ludzi. Dlaczego te małe stworzenia są tak ważne i pożyteczne? Najkrócej mówiąc: jeśli wyginą pszczoły, nie przeżyje również człowiek. Hodowcy pszczół alarmują, że pszczoły znikają z uli. Wylatują i już do nich nie wracają. Przez działanie wszechobecnych pestycydów owady tracą orientację w terenie. Skutki? Pszczoły są odpowiedzialne za 2/3 roślin, które służą człowiekowi za pożywienie. Bez pszczół nie ma pomidorów, cukinii, jabłek, orzechów, wiśni, czereśni, a także oleju rzepakowego i wielu innych warzyw i owoców. Rośliny wiatropylne, takie jak zboża, to o wiele za mało, by wykarmić ludzkość.  W samej tylko Europie pszczoły zapylają ponad 4000 odmian warzyw. Tam, gdzie populacja pszczół drastycznie się zmniejszyła, np. w Chinach, wiele roślin zapylanych jest ręcznie przez człowieka, co jest nie tylko bardzo pracochłonne, ale przede wszystkim kosztowne.

Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju "Odpowiedzialni za środowisko od produkcji do produktu", na dachu siedziby Mercedesa w Warszawie stanęło 10 uli, w każdym mieszka jeden rój liczący średnio 25-30 tys. pszczół. "Pasieka Mercedesa" ma na celu nie tylko zwiększyć liczbę pszczół w dużej aglomeracji, stworzyć nowe siedliska przyrodnicze dla owadów, ale również uwrażliwić pracowników firmy na kwestie zmian klimatycznych. W firmie  zaplanowane są warsztaty „z życia pszczół”, a uzyskany ze zbiorów miód ma być dostępny w kuchniach biurowych. Akcja ma także przekonać pracowników do zmiany nawyków żywieniowych, takich jak ograniczenie spożycia mięsa i słodyczy, których produkcja znacząco wpływa na ocieplenie planety.

Dodajmy, że Mercedes włącza się w wiele inicjatyw, wspierając m.in. polsko-niemiecką inicjatywę „Ogrody” czyli rewitalizację części Parku Skaryszewskiego. W Jaworze na Dolnym Śląsku, gdzie powstaje nowa „inteligentna i zielona” (smart&green) fabryka silników Mercedesa, firma sadzi drzewa w miejskim parku. Ponadto na rynku jest gama elektrycznych Smartów, a w marcu tego roku marka zaprezentowała pierwszy elektryczny model EQC.

W 10 ulach na dachu Mercedesa w Warszawie, skladajacych się na "Pasiekę Mercedesa", mieszka i pracuje ok. 300 tys. pszczół. Na pomysł wpadła szefowa działu administracji, Ewa Makulińska, po przeczytaniu książki o pszczołach („Historia pszczół”, autorka Maja Lunde). Przeprowadzono badania dotyczące możliwości bytowania pszczół na dachu oraz prawdopodobnych tras przelotu owadów. 2 czerwca 2019 r, "Pasieka Mercedesa" z pszczelimi rodzinami zagościła na dachu budynku Mercedes-Benz w Warszawie. Pierwszy miód pojawił się w lipcu. W jego skład wchodzą pyłki lipy, żmijowca oraz winobluszczu. Miód zostanie zapakowany w słoiki ze specjalnie zaprojektowaną etykietą.

źródło: Mercedes


Tagi:
Mercedes-Benz Polska, pszczoły na dachu siedziby Mercedesa w Warszawie

Zobacz podobne artykuły:

Kradzionym autem na podwójnym gazie
kalendarz 08/08 2020

Kradzionym autem na podwójnym gazie

Wiadomości / News

2020.08.08

Kielecki sąd zdecyduje wkrótce o losie 43- latka, który został we wtorek zatrzymany przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego kieleckiej komendy miejskiej.
VW Caddy 5 – Przygotowania do produkcji
kalendarz 07/08 2020

VW Caddy 5 – Przygotowania do produkcji

Wiadomości / News

2020.08.07

Przygotowania do rozruchu i seryjnej produkcji Caddy 5 na ostatniej prostej.
Pożegnanie z Subaru BRZ?
kalendarz 06/08 2020

Pożegnanie z Subaru BRZ?

Wiadomości / News

2020.08.06

Subaru przestaje przyjmować zamówienia na model BRZ.
Najnowsze artykuły:
 Lexus RC F - 1200 KM i karbonowo-kevlarowe nadwozie

Lexus RC F - 1200 KM i karbonowo-kevlarowe nadwozie

Wiadomości / Ciekawostki

2020.08.07

Tak ekstremalnego Lexusa jeszcze nie było.
Elektryczna przyszłość assistance

Elektryczna przyszłość assistance

Warsztat / Technika

2020.08.07

Rynek elektromobilności w Polsce dzieli wciąż duży dystans do innych państw europejskich, ale branża rozwija się bardzo dynamicznie.
VW Caddy 5 – Przygotowania do produkcji

VW Caddy 5 – Przygotowania do produkcji

Wiadomości / News

2020.08.07

Przygotowania do rozruchu i seryjnej produkcji Caddy 5 na ostatniej prostej.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.