Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes-AMG Motorsport – plany na sezon 2021
kalendarz 10/02 2021

Mercedes-AMG Motorsport – plany na sezon 2021

Moto sport / Mercedes

W 2021 r. Mercedes-AMG Motorsport poszerzy swój program o wyścigi GT oraz niemieckie mistrzostwa DTM.

W inauguracyjnym sezonie odświeżonej serii o zwycięstwa i tytuły będą rywalizować liczne zespoły klientów startujące maszynami z Affalterbach. Podobnie jak w poprzednich latach harmonogram wyścigów klientów Mercedes-AMG obejmuje również wiele innych cenionych serii oraz międzynarodowe klasyki motorsportu. Stałe pozycje w kalendarzu zajmują 24-godzinne maratony na torach Nürburgring i Spa oraz rundy mistrzostw GT World Challenge Europe, Intercontinental GT Challenge i oczywiście ADAC GT Masters – a każda z nich przyciąga czołowych zawodników. Podczas swoich globalnych startów międzynarodowe zespoły klientów wspierają mocne załogi kierowców.

W tym roku Mercedes-AMG Motorsport chce kontynuować swoją historię w DTM – z jedenastoma tytułami mistrzowskimi kierowców, czternastoma tytułami zespołów i siedmioma producentów. W zmodyfikowanej serii sprinterskiej od tego sezonu – rozpoczynającego się w połowie czerwca na Monzie – będą brać udział także maszyny zgodne z regulacjami GT3. Aktualne plany zakładają, że o punkty w DTM zawalczą liczne prywatne zespoły klientów ze swoimi Mercedesami-AMG GT3.

Równie silny nacisk AMG położy na liczne serie i słynne wyścigi długodystansowe, w których w sezonie 2021 kilka zespołów klientów będzie rywalizować z rozszerzonym wsparciem fabrycznym. Poza legendarnymi 24-godzinnymi maratonami na torach Nürburgring i Spa-Francorchamps będą to wyścigi wytrzymałościowe w ramach Intercontinental GT Challenge (IGTC), a także wyścigi GT World Challenge i Nürburgring Endurance Series (NLS). Ponownie w wyścigowym programie Mercedes-AMG dla klientów kluczową rolę odegra ADAC GT Masters; w ubiegłym roku każdy z czterech startujących w tej serii zespołów klientów AMG miał na koncie wygrany wyścig. W zeszłorocznym sezonie żaden inny producent nie odniósł większej liczby zwycięstw.

Jeśli chodzi o wyścigi GT, tegoroczny program Mercedes-AMG Motorsport miał bardzo udany początek – z klasowym triumfem w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju i historycznym podwójnym zwycięstwem w otwierającej sezon rundzie IMSA WeatherTech SportsCar Championship na torze Daytona. Znany jest już skład kierowców, którzy w tym roku będą ścigać się w ekipach klientów na torach całego świata. Po raz kolejny lista zawodników obejmuje najbardziej znane i cenione nazwiska w świecie międzynarodowych wyścigów GT. Podobnie jak w ubiegłym roku za kierownicą Mercedesów-AMG GT3 zasiądą: Maximilian Buhk (Niemcy), Maro Engel (Niemcy), Maximilian Götz (Niemcy), Thomas Jäger (Niemcy), Raffaele Marciello (Włochy) i Luca Stolz (Niemcy).

W nowym sezonie do składu dołączył Daniel Juncadella (Hiszpania) – były zawodnik DTM, który w 2015 r. zdobył już doświadczenie jako kierowca Mercedesa SLS AMG GT3. W ubiegłym roku ten 29-latek wystartował Mercedesem-AMG GT3 w 24-godzinny wyścigu ADAC Total 24h-Rennen na torze Nürburgring i mimo długiej przerwy w wyścigach GT był jednym z najszybszych na północnej pętli. Do aktualnej załogi należy też 26-letni Francuz Jules Gouno, który w 2017 r. sześciokrotnie stawał na podium w swojej klasie, rywalizując w Blancpain GT Series w barwach zespołu AKKA ASP Customer Racing Team. W tym samym sezonie Gounon zdobył tytuł mistrzowski ADAC GT Masters i zapewnił sobie zwycięstwo w 24-godzinnym maratonie na Spa-Francorchamps.

W wybranych wyścigach, takich jak 24-godzinny maraton na torze Nürburgring czy rundy Intercontinental GT Challenge, dodatkowe wsparcie prywatnym ekipom zapewnią inni doświadczeni zawodnicy.

W nowym sezonie Mercedes-AMG GT3 będzie częstym gościem także na wirtualnych torach. Już w ubiegłym roku cyfrowa wersja GT3 z Affalterbach pomogła odnieść e-sportowy sukcesu wielu zespołom i kierowcom. Adam Christodoulou, Daniel Juncadella i Raffaele Marciello, którzy rywalizują również w „prawdziwym” świecie motorsportu, w 2021 r. będą walczyć o sukcesy w wybranych wyścigach na symulatorach i po raz pierwszy otrzymają wsparcie od Daniela Morada (Kanada), znanego profesjonalnego kierowcy symulacji.

Stefan Wendl, szef programu wyścigowego dla klientów Mercedes-AMG: „W tym roku znów możemy liczyć na naszych świetnych kierowców. Jestem przekonany, że w najlepszy możliwy sposób wspieramy nasze zespoły w ich globalnych aktywnościach – i że mamy wszystko, czego potrzeba do odnoszenia zwycięstw. Naszym celem jest zdobycie tytułów mistrzowskich na wszystkich kontynentach, a w szczególności liderowanie w 24-godzinnych maratonach, co zresztą udowodniliśmy już na torze Daytona. Do mocno »obstawionych« serii, w których byliśmy obecni w ubiegłym roku, dołączy teraz DTM – kolejna seria o długiej tradycji. Sądzę, że jesteśmy na bardzo dobrej pozycji, jeśli chodzi o wszystkie nadchodzące występy Mercedesów-AMG GT3 i GT4, zarówno na prawdziwych torach, jak i w wyścigach na symulatorach”./ns/

źródło: Mercedes


Tagi:
Mercedes-AMG Motorsport, Mercedes-AMG Motorsport 2021, Mercedes-AMG GT3, DTM 2021, Maximilian Buhk, Maro Engel, Maximilian Götz, Thomas Jäger, Raffaele Marciello, Luca Stolz, Daniel Juncadella, Stefan Wendl

Zobacz podobne artykuły:

 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki
kalendarz 17/04 2024

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
 Historyczna zmiana u Lubiaka
kalendarz 15/04 2024

Historyczna zmiana u Lubiaka

Wiadomości / Moto sport

2024.04.15

Sezon 2024 oznacza sporo nowości w rajdowym życiu Macieja Lubiaka i Grzegorza Dachowskiego.
Klara Kowalczyk wystartuje w Igrzyskach Motorsportu FIA
kalendarz 13/04 2024

Klara Kowalczyk wystartuje w Igrzyskach Motorsportu FIA

Wiadomości / Moto sport

2024.04.13

Polka wybrana do Reprezentacji Polski.
Najnowsze artykuły:
Tajemniczy prototyp Peugeota

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.