Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes AAVision – Początek SUV-ów Mercedesa
kalendarz 04/02 2021

Mercedes AAVision – Początek SUV-ów Mercedesa

Mercedes / Concept Cars

W styczniu 1996 r., podczas salonu samochodowego NAIAS w Detroit, Mercedes zaprezentował koncepcyjny model AAVision.

Ten prototyp rok później zapoczątkował kierunek, który później (maj 1997 r.) obrała seryjna Klasa M (typoszereg W 163) i zapoczątkował nowy rozdział w historii modelowej marki. produktowej. Od jesieni 2015 r. wprowadzono nazwę GLE.

W chwili debiutu AAVision przed 25 laty, w gamie Mercedesa pojawiły się nowe serie modelowe. Należały do nich m.in. Klasa A (W 168, premiera w 1997 r.) oraz kompaktowy roadster SLK (R 170, premiera w 1996 r.).

Oddzielną pozycją w ofercie marki jest terenowa Klasa G produkowana od 1979 r. Jednak na początku lat 90. dostrzeżono potencjał w innym segmencie pojazdów uterenowionych – rekreacyjne pojazdy, technicznie spokrewnione z autami osobowymi. Kluczowe aspekty tej koncepcji zostały zdefiniowane w 1993 r. Trzy lata później – podczas targów w Detroit – zaprezentowano koncepcyjny, zbliżony do seryjnego model AAVision. Jego nazwa stanowiła bezpośrednie odniesienie do segmentu „pojazdów typu all activity” (AAV, z ang. pojazdów uniwersalnych, wszechstronnych), które w Ameryce Północnej były znane jako „SUV-y”. Od lat 90. samochody tego segmentu cieszą się niesłabnącą popularnością.

Europejska premiera AAVision miała miejsce dwa miesiące po targach NAIAS, podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Wtedy po raz pierwszy zastosowano oznaczenie „Klasa M” i takiej nazwy użyto, gdy seryjna wersja samochodu została włączona do gamy produktowej. Rok po światowej premierze AAVision, w styczniu 1997 r. w Detroit, publiczność miała okazję zobaczyć przedsmak technicznej strony Klasy M. Zaprezentowano tam m in. podwozie, układ napędowy z napędem 4x4 oraz nowo opracowany 3.2-litrowy silnik V6.

W maju 1997 r. światło ujrzała gotowa Klasa M z serii W 163. Nowy model łączył wszystkie cechy aut osobowych i terenowych – styl, napęd obu osi, duży prześwit i przestronne wnętrze oraz komfort w każdych warunkach.

Klasa M w przeciwieństwie do wielu rywali miała niezależne zawieszenie wszystkich kół. Również stały napęd 4x4 różnił się od konwencjonalnych systemów: w Klasie M zrezygnowano z konwencjonalnych blokad mechanizmu różnicowego. Zamiast tego zastosowano udoskonaloną wersję elektronicznego systemu kontroli trakcji ETS (Electronic Traction System). Jak to działa? Jeśli koło traci przyczepność na śliskiej nawierzchni, ETS przyhamowuje je aż do osiągnięcia określonej zalecanej różnicy prędkości. Zwiększa to moment napędowy kierowany do kół, które nadal dysponują odpowiednią trakcją. Połączenie niezależnego zawieszenia i systemu ETS pozwoliło zoptymalizować bezpieczeństwo oraz stabilność prowadzenia Klasy M zarówno na asfalcie, jak i poza nim.

Klasa M była wytwarzana w nowej fabryce Mercedes w Tuscaloosie w stanie Alabama (USA). Decyzję o powstaniu tej lokalizacji podjęto już w 1993 r.; to pierwszy w historii producenta zakład wytwarzający nowe osobowe Mercedesy poza granicami Niemiec. Jego budowa ruszyła w 1995 r. Produkcja Klasy M – początkowo w wersji ML 320 – rozpoczęła się w lutym 1997 r. Później gama modelowa została rozszerzona, m.in. o topowy wariant ML 55 AMG o mocy 347 KM.

Nowy model szybko stał się liderem w światowej ofensywie SUV-ów. W latach 1999-2002 – prócz produkcji w zakładzie w Tuscaloosie – serię W 163 wytwarzano również w fabryce Steyr-Daimler-Puch AG w austriackim Grazu, gdzie od początku powstawała Klasa G. W międzyczasie systematycznie rozbudowywano zakłady w Tuscaloosie. Obecnie powstają tam serie modelowe GLE, GLE Coupé i GLS przeznaczone na rynek światowy oraz Klasy C Limuzyna na rynek północnoamerykański. Od chwili uruchomienia produkcji w Tuscaloosie powstało ponad 3,2 mln pojazdów, zaś od momentu debiutu Klasa M i jej następcy znaleźli łącznie ponad 2 mln nabywców – co oznacza, że jak dotąd jest to najlepiej sprzedający się SUV w historii marki.

Norbert Szwarc
Foto: Mercedes


Tagi:
Mercedes, Mercedes AAVision, Mercedes Klasa M, Mercedes seria W 163, Mercedes GLE

Zobacz podobne artykuły:

Tajemniczy prototyp Peugeota
kalendarz 18/04 2024

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.
 Polskie premiery Mercedesa w Poznaniu
kalendarz 06/04 2024

Polskie premiery Mercedesa w Poznaniu

Wiadomości / News

2024.04.06

Podczas Poznań Motor Show Mercedes prezentuje nowego kampera Marco Polo i nowości z gamy AMG.
Mercedes Vision EQXX z nowym rekordem
kalendarz 01/04 2024

Mercedes Vision EQXX z nowym rekordem

Wiadomości / Ciekawostki

2024.04.01

Trasa na Bliskim Wschodzie to trzecia długodystansowa podróż Vision EQXX na dystansie ponad 1000 km odbyta na jednym ładowaniu.
Najnowsze artykuły:
 Motocyklista „zarobił” 226 punktów karnych

Motocyklista „zarobił” 226 punktów karnych

Wiadomości / News

2024.05.01

Uciekał bo chciał uniknąć konsekwencji.
Nico Hülkenberg kierowcą fabrycznego zespołu Audi

Nico Hülkenberg kierowcą fabrycznego zespołu Audi

Wiadomości / Moto sport

2024.04.29

Hülkenberg pierwszym kierowcą zespołu Audi w drodze do startu w F1 w 2026 r.
 Ferrari F40 wartości ponad 3 mln dol. rozbite

Ferrari F40 wartości ponad 3 mln dol. rozbite

Wiadomości / News

2024.04.29

Samochód miał pokonać 18 km na Motorworld ...