Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Mercedes 190 - Pionier elektromobilności
kalendarz 26/09 2020

Mercedes 190 - Pionier elektromobilności

Ciekawostki / Mercedes

Obecnie samochody elektryczne Mercedesa reprezentuje model EQ. Jednak już w maju 1990 r. podczas targów w Hanowerze zaprezentowano model 190 (W 201) z napędem elektrycznym.

„W ten sposób Mercedes 190, któremu pod względem długości i masy najbliżej do wymogów stawianych pojazdom elektrycznym, jest idealnym samochodem do testowania akumulatorów. Głównym celem jest tu ocena funkcjonalnej przydatności poszczególnych komponentów w realistycznych sytuacjach – przy uwzględnieniu wszystkich drgań, przyspieszeń i wahań temperatury występujących w codziennej eksploatacji” – napisano w wydanej wówczas broszurze.

Niespełna rok później nastąpiła znacząca zmiana – w marcu 1991 r., podczas międzynarodowych targów w Genewie, Mercedes zaprezentował bardziej zaawansowane wydanie elektrycznego 190. W informacji prasowej wyszczególniono dwie istotne zalety modelu: „Samochód nadal jest pełnoprawnym, 5-osobowym pojazdem z niemal niezmienioną efektywną przestrzenią oraz sprawdzonymi elementami z zakresu bezpieczeństwa Mercedes-Benz”. Każde z tylnych kół prezentowanego w Genewie modelu było napędzane własnym silnikiem prądu stałego z magnesami trwałymi o szczytowej mocy 16 kW (22 KM); całkowita moc wynosiła więc 32 kW (44 KM). Prąd magazynowano w akumulatorze sodowo-chlorkowo-niklowym, a hamowanie regeneracyjne pozwalało odzyskiwać energię podczas wytracania prędkości. Szczególną zaletą nowej koncepcji było wyeliminowanie ciężkich elementów mechanicznych – dodatkowa masa w porównaniu z seryjnym egzemplarzem z silnikiem spalinowym wyniosła 200 kg.

W tym czasie nastąpiło ożywienie kwestii samochodów elektrycznych – a to za sprawą przepisów przyjętych w Kalifornii, np. zakładających wprowadzenie na rynek pojazdów o zerowej emisji. Mercedes nie był jedynym producentem, który podjął kroki w tym kierunku. Rząd niemiecki sfinansował specjalny projekt o wartości 60 mln marek, którego celem było przetestowanie pojazdów elektrycznych i systemów energetycznych, w tym akumulatorów, w warunkach codziennej eksploatacji. Uczestniczyło w nim łącznie 60 samochodów osobowych oraz dostawczych różnych marek. Szerokie zakrojone testy prowadzono od 1992 do 1996 r. na niemieckiej wyspie Rugia.

Mercedes wysłał tam m.in. 10 egzemplarzy sedana W 201, które wcześniej w Sindelfingen zostały ręcznie wyposażone w różne kombinacje silników elektrycznych i akumulatorów. Podczas testów wykorzystywano specjalne stacje ładowania zasilane przez ogniwa słoneczne, co pozwalało na równoczesne testowanie koncepcji ochrony środowiska – energię elektryczną można uznać za całkowicie neutralną pod względem emisji CO2 wyłącznie wtedy, gdy pochodzi ona ze źródeł odnawialnych.

Za kierownicą pionierskich „190” podczas testów na wyspie Rugia siadały różne osoby, w tym taksówkarze. Nie notowano przy tym niemal żadnych problemów – samochody wykonywały swoją pracę zupełnie niepozornie i niezawodnie. Pewien wyjątkowo intensywnie eksploatowany egzemplarz w ciągu zaledwie jednego roku pokonał dystans 100 000 km. „Wyniki dają nową perspektywę na kwestie żywotności akumulatora, liczbę możliwych cykli ładowania i rozładowania, zasięg, zużycie energii oraz niezawodność” – podsumowano w broszurze Mercedes. W kolejnych latach producent wykorzystał koncepcję napędu elektrycznego w innych autach osobowych.

Pozostaje pytanie, dlaczego pojazdy elektryczne zyskują popularność dopiero teraz – i dlaczego nie rozpoczęły swojej kariery na fali ówczesnych projektów. Wyzwania związane z elektromobilnością na drodze do seryjnej produkcji, jakie przytacza komunikat prasowy firmy z wiosny 1991 r., to m.in.: żywotność baterii, zasięg, recykling, infrastruktura ładowania oraz cena pojazdu. Doświadczenia zebrane w latach 90. wzbogaciły wiedzę konstruktorów. Niektórzy inżynierowie, którzy brali udział w projekcie W 201 z napędem elektrycznym, wciąż aktywnie pracują nad rozwojem aut na prąd Mercedesa./ns/

źródło: Mercedes


Tagi:
Mercedes 190 W 201, Mercedes 190 z napędem elektrycznym, napęd elektryczny

Zobacz podobne artykuły:

Mercedes-AMG GT Black Series najszybszym seryjnym autem na Nürburgringu
kalendarz 22/11 2020

Mercedes-AMG GT Black Series najszybszym seryjnym autem na Nürburgringu

Wiadomości / Ciekawostki

2020.11.22

Kierowca GT3 Maro Engel za kierownicą uzyskał czas przejazdu 6:43,616 min.
Mistrzowie w towarzystwie klasycznych aut z gwiazd
kalendarz 17/11 2020

Mistrzowie w towarzystwie klasycznych aut z gwiazd

Wiadomości / Wydarzenia

2020.11.17

Dla uczczenia 10. rocznicy Mistrzostw Świata w League of Legends, Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie przygotowało retrospektywę prezentującą mistrzów ostatniej dekady.
Mercedes pobił rekord Porsche
kalendarz 13/11 2020

Mercedes pobił rekord Porsche

Wiadomości / Ciekawostki

2020.11.13

Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+ najszybszym luksusowym samochodem na północnej pętli Nürburgringu.
Najnowsze artykuły:
Jak Skoda testuje wodoszczelność samochodów?

Jak Skoda testuje wodoszczelność samochodów?

Warsztat / Technika

2020.11.24

Nowe auta Skody przechodzą testy szczelności podczas kontroli w trakcie produkcji seryjnej i w specjalnym laboratorium.
 Sébastien Ogier zostaje w Toyocie

Sébastien Ogier zostaje w Toyocie

Wiadomości / Moto sport

2020.11.24

Sześciokrotny mistrz świata w rajdach, Sébastien Ogier, przedłużył o rok kontrakt z zespołem Toyota Gazoo Racing.
 Kolory w kalendarzu ProfiAuto na 2021 rok

Kolory w kalendarzu ProfiAuto na 2021 rok

Wiadomości / Wydarzenia

2020.11.24

Piękne kobiety, części zamienne oraz artystyczna zabawa grafiką i kolorem.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.