Mazda Hazumi – Słowo klucz
Charakterystyczny styl Mazdy (Kodo – dusza ruchu) jest już dobrze znany z modelu CX-5 a także Mazdy6 i Mazdy3. Podczas wystawy w Genewie, japoński producent prezentuje studyjny model segmentu B, który praktycznie wygląda jak auto seryjne.
Sama nazwa Hazumi w języku japońskim oznacza „sus” lub „skok”, co może oznaczać, że Mazda zamierza „przeskoczyć” konkurencję. Jeżeli wersja produkcyjna zachowa kształty modelu studyjnego, to przy rozsądnej polityce cenowej, sukces wydaje się murowany. „W samochodach o większym rozstawie osi, jak Shinari, aby wyrazić Kodo korzystamy z długich, swobodnych linii ciągnących się od przodu do tyłu auta. W Hazumi użyliśmy formy, która sugeruje wybuchową wręcz energię ruchu” – mówi szef projektantów Hazumi, Ryo Yanagisawa. „Jest jak zwierzę przyczajone do skoku. Ma napięte wszystkie mięśnie, gdy gromadzi energię do pościgu. Choć to niewielki samochód, Kodo nadaje mu sylwetkę, której nie można zignorować, a ten kształt obiecuje kierowcy ogromną przyjemność z jazdy.”
Linie Hazumi wyróżniają się na tle innych aut segmentu B. Model studyjny powstał w wersji 5-drzwiowej, można zatem oczekiwać, że produkcyjna odmiana również (długość x szerokość x wysokość - 4070 x 1730 x 1450 mm, rozstaw osi 2585 mm). Przesunięcie kabiny pasażerskiej daleko w tył, pozwoliło ulokować środek ciężkości bliżej tylnej osi. Klinowate nadwozie zaczyna się nisko poprowadzonym, mocno zaznaczonym nosem i wznosi ku tyłowi, dzięki czemu samochód nawet stojąc sprawia wrażenie jakby był w ruchu. Uwagę zwracają także krótkie zwisy i wyraźnie zarysowane błotniki kryjące 18-calowe koła (z ogumieniem 215/45 R18). Zgodnie z panującą modą, z przodu Hazumi otrzymała pierścieniowe światła do jazdy dziennej typu LED.
Studyjny model Mazdy wyróżnia się także wystrojem wnętrza, które nawiązuje do poprzednich pojazdów koncepcyjnych – Shinari, Minagi i Takeri. Zestaw wskaźników został ukształtowany na wzór skrzydła samolotu, natomiast „zawieszona” centralna konsola powiększa miejsce na nogi pasażera. Zegary zostały ustawione w osi wzroku kierowcy i zawierają pojedynczą, centralnie umiejscowioną tarczę wskaźników z wyświetlaczami, które umieszczono po jej obu stronach jak skrzydła. Rozkład informacji na wyświetlaczu centralnym, aktywnym wyświetlaczu typu head-up (Active Driving Display) i przełącznikach sterujących bazuje na koncepcji komunikacji maszyny z człowiekiem (human machine interface, HMI) Mazdy nazywanym kokpitem przeziernym (Heads-Up Cockpit). Zaprojektowano go, aby umożliwić kierowcy eagowanie na otrzymywane informacje bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Zadbano także o detale. Niektóre elementy wnętrza – jak przełączniki czy wyświetlacze – zaprojektowano z użyciem grawerowanego metalu i akrylu o głębokiej barwie. Nowoczesny jest również zestaw kolorów - czarna skóra z karmazynowym materiałem na fotelach, w dotyku przypominający nubuk.
Twórcy Hazumi w konstrukcji pojazdu wykorzystali elementy składające się na technologie SKYACTIV. Nowością jest 1.5-litrowy silnik wysokoprężny, który w Genewie świętuje swoją światową premierę. Jak podkreśla producent, silnik ten charakteryzuje się pokaźnym momentem obrotowym i osiągami uzyskiwanymi liniowo, przy czym emisja CO2 wynosi poniżej 90 g/km. Jednostka ta spełnia również wymagania normy Euro 6.
Hazumi wyposażono w szereg zawansowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa nazywanych wspólnie i-ACTIVSENSE. Bazują one na koncepcji aktywnego bezpieczeństwa Mazda Proactive Safety. Na pokładzie auta znalazł się ponadto system MZD Connect, czyli układ informacji, łączności i rozrywki, który zadebiutował w Maździe3.
Studyjny model Hazumi stanowi przedsmak tego, czego możemy się spodziewać po nowej Maździe2. Debiut wersji produkcyjnej planowany jest jeszcze w tym roku.
Norbert Szwarc Foto: Mazda [gallery ids="45113,45112,45111,45110,45109,45108,45107,45106"]Zobacz podobne artykuły:
Ceny piwa i wody na stacjach paliw
Wiadomości / Gorące tematy
2024.12.09
Papież Franciszek ma nowe "Papamobile"
Wiadomości / Wydarzenia
2024.12.08
Polska ma na ulicach swój autobus elektryczny
Wiadomości / Gorące tematy
2024.12.03
Kalendarz RSMP 2025
Wiadomości / Moto sport
2024.12.09
5 mln Toyot z Francji
Wiadomości / News
2024.12.09
Land Rover Defender w Dakarze
Wiadomości / News
2024.12.08