Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Majówka 2023 – ceny paliw i produktów na stacjach
kalendarz 30/04 2023

Majówka 2023 – ceny paliw i produktów na stacjach

Gorące tematy

Jest drożej niż rok temu?

Mamy kolejną majówkę i liczne podróże autem. Ceny na stacjach benzynowych, to ostatnio jeden z najczęściej poruszanych wątków wśród kierowców. Tegoroczne wyjazdy majówkowe będą droższe niż w roku poprzednim? Jak w ostatnich dniach wahał się cennik LPG, PB 95 i ON? Odpowiedź na te pytania znajduje się w najnowszym badaniu przygotowanym przez specjalistów z aplikacji PanParagon oraz Yanosik. Eksperci wytypowali również TOP 10 najczęściej kupowanych produktów na stacjach paliw oraz sprawdzili, jak w ciągu ostatnich miesięcy zmieniły się ich ceny.

PanParagon to aplikacja do wyszukiwania promocji oraz przechowywania paragonów w formie elektronicznej. Dzięki anonimowym danym, które trafiają do naszego systemu jesteśmy w stanie tworzyć analizy cen i rodzajów kupowanych produktów. Tuż przed majówką postanowiliśmy przyjrzeć się cenom benzyny 95, oleju napędowego oraz gazu LPG. W celu uzyskania jeszcze dokładniejszej analizy, nasze wyniki zestawiliśmy z danymi z systemu Yanosik, w którym kierowcy oprócz bieżącej sytuacji na drodze informują o aktualnych cenach paliw na stacjach. Na tej podstawie powstał rzetelny raport, w którym prezentujemy średnie ceny paliw w ujęciu rok do roku oraz dzień po dniu w ciągu ostatnich dwóch tygodni – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Mamy zarówno dobre, jak i złe informacje – dodaje.

Na początek warto wiedzieć, czy tegoroczna podróż autem na majówkę wyniesie nas więcej, niż w roku poprzednim.  

Taniej, ale nie dla wszystkich

Eksperci sprawdzili ceny paliw w kwietniu 2022 oraz kwietniu 2023 r. Okazuje się, że niektóre z nich potaniały:

Na mniejsze koszty podróży niż w poprzednim roku mogą liczyć kierowcy, którzy tankują auta z silnikiem Diesla oraz właściciele samochodów z instalacją gazową. W ciągu 12 miesięcy jeden litr LPG potaniał aż o około 51 groszy, natomiast litr ON o 41 groszy – informuje Małgorzata Dąbrowska z aplikacji Yanosik. – Drożej niż w ubiegłym roku mają natomiast właściciele “benzyniaków”. Cena za litr PB 95 jest obecnie wyższa średnio o 48 groszy niż w kwietniu 2022 roku – dodaje.

Widoczna tendencja spadkowa

Aby lepiej zobrazować aktualną sytuację cen paliw w Polsce eksperci przyjrzeli się także danym z ostatnich dwóch tygodni. Okazuje się, że w ujęciu dziennym LPG cały czas utrzymuje się na wyrównanym poziomie: w okolicach 3 zł 13 groszy. Warto nadmienić, że w ostatnich dniach widoczny jest trend spadkowy.

Pozytywne informacje czekają także na zmotoryzowanych tankujących olej napędowy. Na początku kwietnia średnia cena za litr ON wynosiła około 6,74 zł, natomiast 23 kwietnia kierowcy płacili średnio 6,66 zł/l.  

Cena benzyny 95 oktanowej w ciągu ostatnich dwóch tygodni nieznacznie wzrosła, a następnie zmalała. Warto jednak zaznaczyć, że dwa tygodnie temu była ona tańsza (8.04.23 - ok. 6,74 zł/l) niż w ostatnich dniach badania (23.04.23 - ok. 6,81 zł/l). W szczytowym momencie średnia cena PB 95 wynosiła 6,86 zł/l. W ostatnich dniach widać jednak tendencję spadkową.

Jednak nie tylko paliwo kupujemy na stacjach benzynowych. Eksperci z aplikacji PanParagon sprawdzili również ceny najczęściej kupowanych produktów na stacjach i porównali je rok do roku. Różnice mogą zszokować!

Kawa i hot dog w czołówce

Pierwsze dwie pozycje na paragonowej liście na stacjach benzynowych raczej nie zaskakują. Oprócz paliwa, najczęściej nabywanym produktem przez kierowców jest kawa, z czego prym wiedzie kawa z mlekiem. Na drugim miejscu znajdują się natomiast hot dogi z kabanosem.

Sporym zaskoczeniem może być natomiast trzecie miejsce w rankingu. W czołówce najczęściej kupowanych produktów na stacjach paliw są papierosy. Może mieć to związek z niedzielami handlowymi, kiedy to zdecydowana większość sklepów w Polsce jest zamknięta. Stacje paliw są zatem dobrym miejscem na zakupy “z doskoku” – wyjaśnia Antonina Grzelak.

Poza podium, ale nadal w czołówce, znajdują się artykuły takie jak energetyki, napoje gazowane, batony i rogale. TOP 10 zamykają burgery, wrapy z kurczakiem i bagietki.

Warto także sprawdzić, jak zmieniły się ceny najczęściej wybieranych produktów na stacjach paliw? Niestety sporo...

Oszczędność czasu, ale nie pieniędzy

Na trasie często liczy się czas, dlatego w takich przypadkach często wybieramy produkty, które można konsumować podczas jazdy. Jak bardzo zmieniły się ich ceny w ciągu zaledwie 12 miesięcy? Aby odpowiedzieć na to pytanie eksperci z aplikacji PanParagon wytypowali trzy produkty będące najwyżej w rankingu. Na tej podstawie porównane zostały średnie ceny z kwietnia 2022 oraz kwietnia 2023 r.

– Za identyczną kawę z mlekiem w kwietniu tego roku przyszło nam zapłacić średnio o 51 gr więcej niż w roku poprzednim. Większa różnica cenowa zauważalna jest przy zakupie hot dogów z kabanosem. Podrożały one o 1 zł.  Największy skok cen produktów na stacjach dotknął palaczy. Paczka papierosów ujętej w badaniu marki w 12 miesięcy podrożała o 1 zł 49 gr – komentuje Antonina Grzelak.

Jak pokazują wyniki badania, niektórzy kierowcy mogą liczyć na niższe koszty podróży podczas tegorocznej majówki. Warto jednak mieć na uwadze, że “bańka taniości” pęka, jeśli oprócz paliwa kupujemy również produkty spożywcze na stacjach paliw.

źródło: PanParagon


Tagi:
majówka 2023, ceny na stacjach paliw w czasie majówki

Zobacz podobne artykuły:

Czy to koniec Diesla?
kalendarz 30/05 2023

Czy to koniec Diesla?

Wiadomości / Gorące tematy

2023.05.30

Skandal związany z fałszowaniem wyników emisji spalin ma ciąg dalszy.
Czy polskie autostrady są warte swojej ceny?
kalendarz 12/05 2023

Czy polskie autostrady są warte swojej ceny?

Wiadomości / Gorące tematy

2023.05.12

Jakość autostrad w Polsce to temat, który budzi w kierowcach wiele emocji.
Czy wodór będzie napędzał samochody w Polsce?
kalendarz 02/05 2023

Czy wodór będzie napędzał samochody w Polsce?

Wiadomości / Gorące tematy

2023.05.02

Wydaje się, że są takie obszary rynku, w których wodór nie będzie odgrywał istotnej roli.
Najnowsze artykuły:
Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Rajdowe Mistrzostwa Świata przenoszą się na Sardynię, gdzie rozegrana zostanie szósta runda tegorocznego kalendarza.
Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Na czeskim torze Steel Ring wystartowały prestiżowe mistrzostwa FIA Karting Academy.
Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)

Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)

Warsztat / Porady

2023.05.30

Skrzynia biegów jest nośnikiem napędu – sprawia, że obroty silnika są optymalne, mimo różnej prędkości jazdy i obciążeń. Bezpieczna eksploatacja silnika jest możliwa tylko wtedy, gdy przekładnia jest we właściwym stanie. ...