Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Lexie Alford za kierownicą Explorera w podróży dookoła świata
kalendarz 12/09 2023

Lexie Alford za kierownicą Explorera w podróży dookoła świata

Ciekawostki / Ford

Najmłodsza osoba mająca na koncie odwiedzenie wszystkich krajów na świecie, rozpoczęła 8 września podróż dookoła świata w elektrycznym Fordzie Explorerze.

Lexie zainspirowały wyprawy podróżniczki-rekordzistki Aloha Wanderwell, która w latach 20. XX w za kierownicami Fordów, między innymi Modelu T, odbyła jako pierwsza kobieta podróż dookoła świata. Sto lat temu słynna podróżniczka przełamała konwenanse. Dokonała tego, co dotychczas było domeną mężczyzn.

W latach 1922-1927 Aloha Wanderwell jako pierwsza kobieta pokonała trasę dookoła świata prowadzącą przez 43 kraje. Wspierana przez Ford Motor Co. ustanowiła rekord w Fordzie Model T. Aloha Wanderwell była odkrywcą, filmowcem, żoną i matką. Rozpoczęła podróż dookoła świata w wieku 16 lat i odwiedziła miejsca, których żaden mężczyzna ani kobieta z kręgu zachodniej cywilizacji nigdy wcześniej nie widzieli.

Ta brawurowa ekspedycja Wanderwell rozpoczęła się w Nicei, a do domu powróciła płynąc z portu Kilindini w Mombasie. W trakcie podróży musiała dostosować się do trudnych warunków – nafta zastępowała benzynę, a zgniecione banany służyły jako smar do ruchomych części samochodu.

Teraz Lexie Alford autorka treści o tematyce podróżniczej, jak jej słynna poprzedniczka wyruszy z Nicei przemierzając sześć kontynentów, odwiedzi około 30 krajów i przejedzie ponad 28 000 km w mniej niż 100 dni. Jednocześnie ma szanse zostać pierwszą osobą, która okrąży kulę ziemską pojazdem elektrycznym. Dodajmy, że minimalnym wymogiem do ustanowienia rekordu okrążenia globu jest pokonanie 28 968 km, przy czym trasa musi przeciąć dwa punkty na antypodach oraz rozpocząć i zakończyć się w tym samym miejscu.

Elektryczny Ford Explorer, w którym Lexie wyruszyła sprzed hotelu Royal w Nicei – z tego samego miejsca, z którego rozpoczęła swoją podróż Aloha – to przedprodukcyjny prototypowy egzemplarz, konstrukcyjnie zbliżony do modelu, który klienci zobaczą w sprzedaży w Europie latem przyszłego roku. Nie wprowadzono żadnych specjalnych modyfikacji, które ułatwiłyby stawienie czoła czekającym pojazd trudnościom.

„To imponująca wyprawa, której celem jest udowodnienie, co można osiągnąć w pojeździe elektrycznym. Wiemy, że zasięg i możliwości ładowania to dwa główne problemy, z jakimi borykają się kierowcy, myślący o kupieniu samochodu z napędem elektrycznym” – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e Europe. „Lexie podda infrastrukturę ładowania ostatecznemu testowi; jeśli ona może podróżować po świecie samochodem elektrycznym, to każdy może z niego korzystać w Europie, każdego dnia.”

Aby przygotować się do tej niezwykle wymagającej podróży, Lexie zajrzała za kulisy zakładów Forda i poznała bliżej możliwości elektrycznego Explorera. Odwiedziła zespoły projektowe i rozwojowe w Kolonii, miała okazję doświadczyć ekstremalnych temperatur w Centrum Testów Środowiskowych – zwanym «fabryką pogody» – i ukończyła zaawansowane szkolenie kierowców na poligonie Lommel Proving Ground.

Trasę Lexi inspirowała podróż Aloha Wanderwell, ale ostatecznie młoda podróżniczka będzie podążać własną ścieżką, radząc sobie z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, trudnym terenem i brakiem infrastruktury ładowania i stawiając sobie za cel okrążenie globu po raz pierwszy w samochodzie elektrycznym. Wsparcie na trasie zapewni załoga, składająca się z pracowników ochrony, medyków oraz mechaników i specjalistów Forda.

„To wspaniała, ale niełatwa wyprawa. Będzie to trudne dla Explorera, jednak czas spędzony w trasie będzie ciężki również dla mnie i ekipy wspierającej” – powiedziała Lexie. „Każda przygoda warta przeżycia powinna jednak nieść ze sobą wyzwania, a ja nie mogę się doczekać odkrywania nowych miejsc i poznawania wyjątkowych ludzi, od których dowiem się, w jaki sposób starają się sprawić, by ich zakątki Ziemi zmieniały się na lepsze.”

Norbert Szwarc
Foto: Ford


Tagi:
Ford, Ford Explorer, Aloha Wanderwell, Lexie Alford, Ford Model T, samochody elektryczne, napęd elektryczny

Zobacz podobne artykuły:

 Lexus GX 550 - Z piecem do pizzy
kalendarz 07/07 2024

Lexus GX 550 - Z piecem do pizzy

Wiadomości / Ciekawostki

2024.07.07

Na przestrzeni lat widzieliśmy wiele interesujących efektów współpracy ale ta na pewno jest najbardziej odpowiednia dla miłośników kulinariów.
Ford Puma 1,0 ST X EcoBoost Hybrid 170 KM - Małe jest piękne
kalendarz 04/07 2024

Ford Puma 1,0 ST X EcoBoost Hybrid 170 KM - Małe jest piękne

Testy / Testy

2024.07.04

Ford Puma to sposób na niewielki samochód, który może przykuwać uwagę. Kiedyś mieliśmy styczność z napędzanym 155-konnym silnikiem benzynowym. Teraz mieliśmy możliwość przetestowania 170-konną jednostkę, również jednolitrową....
 Tomasz Gorazdowski - 20 tys. km wokół Australii
kalendarz 03/07 2024

Tomasz Gorazdowski - 20 tys. km wokół Australii

Wiadomości / Wydarzenia

2024.07.03

Ponad 20 tys. km i ponad 300 godzin spędzonych za kierownicą Forda Rangera.
Najnowsze artykuły:
 Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Warsztat / Porady

2024.07.17

Co może grozić nabywcy, jeśli kupi taki samochód nieświadomie?
Ferrari Corsa Baltica po raz 12.

Ferrari Corsa Baltica po raz 12.

Wiadomości / News

2024.07.16

W dniach 17-20 lipca br. na trasie Katowice-Warszawa-Świnoujście odbędzie się 12. edycja kawalkady Ferrari Corsa Baltica.
Fiaty 126p znów na wydziale montażowym fabryki w Tychach

Fiaty 126p znów na wydziale montażowym fabryki w Tychach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.07.16

Wielka Wyprawa Maluchów zawitała do tyskiej fabryki.