Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Lexie Alford za kierownicą Explorera w podróży dookoła świata
kalendarz 12/09 2023

Lexie Alford za kierownicą Explorera w podróży dookoła świata

Ciekawostki / Ford

Najmłodsza osoba mająca na koncie odwiedzenie wszystkich krajów na świecie, rozpoczęła 8 września podróż dookoła świata w elektrycznym Fordzie Explorerze.

Lexie zainspirowały wyprawy podróżniczki-rekordzistki Aloha Wanderwell, która w latach 20. XX w za kierownicami Fordów, między innymi Modelu T, odbyła jako pierwsza kobieta podróż dookoła świata. Sto lat temu słynna podróżniczka przełamała konwenanse. Dokonała tego, co dotychczas było domeną mężczyzn.

W latach 1922-1927 Aloha Wanderwell jako pierwsza kobieta pokonała trasę dookoła świata prowadzącą przez 43 kraje. Wspierana przez Ford Motor Co. ustanowiła rekord w Fordzie Model T. Aloha Wanderwell była odkrywcą, filmowcem, żoną i matką. Rozpoczęła podróż dookoła świata w wieku 16 lat i odwiedziła miejsca, których żaden mężczyzna ani kobieta z kręgu zachodniej cywilizacji nigdy wcześniej nie widzieli.

Ta brawurowa ekspedycja Wanderwell rozpoczęła się w Nicei, a do domu powróciła płynąc z portu Kilindini w Mombasie. W trakcie podróży musiała dostosować się do trudnych warunków – nafta zastępowała benzynę, a zgniecione banany służyły jako smar do ruchomych części samochodu.

Teraz Lexie Alford autorka treści o tematyce podróżniczej, jak jej słynna poprzedniczka wyruszy z Nicei przemierzając sześć kontynentów, odwiedzi około 30 krajów i przejedzie ponad 28 000 km w mniej niż 100 dni. Jednocześnie ma szanse zostać pierwszą osobą, która okrąży kulę ziemską pojazdem elektrycznym. Dodajmy, że minimalnym wymogiem do ustanowienia rekordu okrążenia globu jest pokonanie 28 968 km, przy czym trasa musi przeciąć dwa punkty na antypodach oraz rozpocząć i zakończyć się w tym samym miejscu.

Elektryczny Ford Explorer, w którym Lexie wyruszyła sprzed hotelu Royal w Nicei – z tego samego miejsca, z którego rozpoczęła swoją podróż Aloha – to przedprodukcyjny prototypowy egzemplarz, konstrukcyjnie zbliżony do modelu, który klienci zobaczą w sprzedaży w Europie latem przyszłego roku. Nie wprowadzono żadnych specjalnych modyfikacji, które ułatwiłyby stawienie czoła czekającym pojazd trudnościom.

„To imponująca wyprawa, której celem jest udowodnienie, co można osiągnąć w pojeździe elektrycznym. Wiemy, że zasięg i możliwości ładowania to dwa główne problemy, z jakimi borykają się kierowcy, myślący o kupieniu samochodu z napędem elektrycznym” – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e Europe. „Lexie podda infrastrukturę ładowania ostatecznemu testowi; jeśli ona może podróżować po świecie samochodem elektrycznym, to każdy może z niego korzystać w Europie, każdego dnia.”

Aby przygotować się do tej niezwykle wymagającej podróży, Lexie zajrzała za kulisy zakładów Forda i poznała bliżej możliwości elektrycznego Explorera. Odwiedziła zespoły projektowe i rozwojowe w Kolonii, miała okazję doświadczyć ekstremalnych temperatur w Centrum Testów Środowiskowych – zwanym «fabryką pogody» – i ukończyła zaawansowane szkolenie kierowców na poligonie Lommel Proving Ground.

Trasę Lexi inspirowała podróż Aloha Wanderwell, ale ostatecznie młoda podróżniczka będzie podążać własną ścieżką, radząc sobie z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, trudnym terenem i brakiem infrastruktury ładowania i stawiając sobie za cel okrążenie globu po raz pierwszy w samochodzie elektrycznym. Wsparcie na trasie zapewni załoga, składająca się z pracowników ochrony, medyków oraz mechaników i specjalistów Forda.

„To wspaniała, ale niełatwa wyprawa. Będzie to trudne dla Explorera, jednak czas spędzony w trasie będzie ciężki również dla mnie i ekipy wspierającej” – powiedziała Lexie. „Każda przygoda warta przeżycia powinna jednak nieść ze sobą wyzwania, a ja nie mogę się doczekać odkrywania nowych miejsc i poznawania wyjątkowych ludzi, od których dowiem się, w jaki sposób starają się sprawić, by ich zakątki Ziemi zmieniały się na lepsze.”

Norbert Szwarc
Foto: Ford


Tagi:
Ford, Ford Explorer, Aloha Wanderwell, Lexie Alford, Ford Model T, samochody elektryczne, napęd elektryczny

Zobacz podobne artykuły:

 Seat w słynnych filmach i serialach
kalendarz 24/09 2023

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.
 Najszybszy elektryk na świecie
kalendarz 17/09 2023

Najszybszy elektryk na świecie

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.17

Studenci z ETH Zurich pobili poprzedni rekord wynoszący 1,46 sek. przyspieszenia od 0 do 100 km/h ustanowiony w 2022 r.
Kulisy projektowania dźwięków z Jean-Michelem Jarre’em cz. III
kalendarz 30/08 2023

Kulisy projektowania dźwięków z Jean-Michelem Jarre’em cz. III

Wiadomości / Ciekawostki

2023.08.30

Testowanie w rzeczywistych warunkach.
Najnowsze artykuły:
Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Warsztat / Porady

2023.09.27

Już podczas konstruowania pojazdu zapada decyzja o tym, ile cylindrów będzie miał konkretny silnik – pod ten element przygotowuje się też odpowiednią komorę silnikową.
Niższe ceny Nissana ARIYA 

Niższe ceny Nissana ARIYA 

Wiadomości / News

2023.09.27

Flagowy elektryczny crossover Nissana zyskał nowe, atrakcyjniejsze ceny. Co istotne, nie oznacza to uszczuplenia bogatego wyposażenia którejkolwiek wersji, a wręcz przeciwnie – wprowadzono korzystne zmiany w specyfikacji, poz...
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.