Lewis Hamilton po raz siódmy mistrzem
kalendarz 15/11 2020

Moto sport

Brytyjczyk wygrał Grand Prix Turcji i zapewnił sobie siódmy tytuł mistrza świata F1.

Jednocześnie dzięki tej wygranej, reprezentant zespołu Mercedesa odniósł 94 zwycięstwo w karierze, wyrównując rekord Michaela Schumachera.

Na podium stanęli również – Sergio Perez (Racing Point) i na trzecim miejscu Sebastian Vettel (Ferrari). Przed wyścigiem tylko partner Hamiltona z zespołu – Valtteri Bottas mógł zagrozić Brytyjczykowi w zdobyciu tytułu. Jednak Bottas musiałby zdobyć w Turcji co najmniej o 8 punktów więcej od Hamiltona. Niestety błąd już na pierwszym okrążeniu pozbawił nadziei Valtteriego. Jego bolid wypadł z toru. Później musiał odrabiać straty z końcowych pozycji. W dalszej części wyścigu również miał trudniejsze momenty. W efekcie ukończył rywalizację na 14 pozycji. Hamilton miał dzięki temu zapewniony tytuł, nawet gdyby sam nie dojechał do mety.

35-letni Brytyjczyk jednak nie odpuszczał, choć startował dopiero z szóstej pozycji. Teraz może się cieszyć nie tylko z „odebranych” rekordów Schumacherowi (wygrane pole position, miejsca na podium, wygrane wyścigi), ale i z sięgania po własne.

Obecnie Hamilton ma koncie 307 punktów. Bottas o 110 mniej. Do końca sezonu pozostały jeszcze trzy wyścigi. Najbliższy za dwa tygodnie (29 listopada) – Grand Prix Bahrajnu./ns/