Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kradną pojazdy elektryczne dla akumulatorów
kalendarz 11/10 2019

Kradną pojazdy elektryczne dla akumulatorów

Technika

3-4 tys. zł za używany akumulator do elektrycznego skutera, 12-15 tys. zł za podobny podzespół do samochodu. Złodzieje znaleźli nowe źródło dochodów – części pojazdów zasilanych prądem.

Wypożyczalni elektrycznych hulajnóg, skuterów i samochodów stale przybywa. To z jednej strony efekt mody na współdzielenie pojazdów (z raportu PwC wynika, że do 2030 r. na europejskim rynku udział aut dostępnych w tej formie wyniesie co najmniej 30 proc.), a z drugiej fascynacji napędem wykorzystującym prąd i stosunkowo niskich kosztów użytkowania. Na zakup jednośladów i aut elektrycznych decyduje się też coraz więcej firm (w tym flotowych) oraz osób prywatnych.

Jednym z efektów trendu jest rosnący popyt na części – podzespoły wszak się zużywają i psują, a pojazdy biorą udział w kolizjach drogowych. Według banku DNB w Norwegii, która może być modelowym przykładem rozwoju elektromobilności, zwiększa się liczba wypadków z udziałem elektrycznych samochodów. Eksperci podkreślają, że to w głównej mierze efekt rosnącego nasycenia rynku tego rodzaju autami, ale nie bez znaczenia jest też inny niż w przypadku samochodów spalinowych styl jazdy – lepsze (gwałtowniejsze) przyspieszenie, czy odmienny sposób hamowania, do których trzeba się przyzwyczaić. Inną przyczyną jest to, że e-pojazdy mają wiele innowacji technicznych, wyświetlaczy oraz systemów wspomagających, które mogą – paradoksalnie – rozpraszać kierowców.

Złodzieje czują rynek

Na zapotrzebowanie na części dość szybko zareagowali złodzieje. – W przypadku elektrycznych skuterów giną nie tylko całe pojazdy, ale i ich akumulatory. Każda z baterii kosztuje od 2,5 do 4 tys. zł, a jej wyjęcie nie sprawia złodziejom żadnego problemu – wystarczy uniesienie siedziska i demontaż ogniwa – wyjaśnia Mirosław Marianowski, Security Manager w firmie Gannet Guard Systems. – Akumulatory z rowerów elektrycznych to również chodliwy towar. W przypadku samochodów popyt dotyczy w zasadzie wszystkich części.– mówi Mirosław Marianowski.

Tak wysokie kwoty kuszą przestępców. Niedawno jedna ze stołecznych wypożyczalni elektrycznych skuterów zadecydowała o wycofaniu usługi na terenie Targówka (dzielnica Warszawy). Powodem – jak poinformowano na facebookowym profilu firmy – były m.in. kradzieże pojazdów. Kilka dni temu z klatki schodowej w centrum Kielc złodziej ukradł hulajnogę elektryczną o wartości 1200 zł.

Pod okiem

Jak zaznacza ekspert z Gannet Guard Systems, elektryczne pojazdy i ich podzespoły można zabezpieczyć na wypadek kradzieży. – Podobnie jak same jednoślady, również baterie skuterów zasilanych prądem można wyposażyć w odpowiednie systemy lokalizacji, które pozwolą odnaleźć skradziony element – podkreśla Mirosław Marianowski. – Mieliśmy okazję zabezpieczać już akumulatory w skuterach eklektycznych i odzyskać kilka z nich – ostatnie niedawno w Warszawie. Osoba, w której mieszkaniu namierzyliśmy baterie, została zatrzymana przez policję do wyjaśnienia.

Zdaniem Mirosława Marianowskiego wykorzystanie standardowych modułów lokalizacyjnych bazujących jedynie na sygnałach GPS/GSM, w które najczęściej wyposażane są samochody, skutery czy hulajnogi, pozwala co prawda na stałe monitorowanie pozycji pojazdu, jednak nie stanowi pewnego zabezpieczenia na wypadek kradzieży. – Urządzenia te zazwyczaj montowane są w pobliżu źródeł zasilania – najczęściej w okolicach skrzynki bezpieczników pod kierownicą – i złodzieje bez problemu radzą sobie z ich demontażem – wyjaśnia ekspert z Gannet Guard Systems.

źródło: Gannet Guard Systems


Tagi:
samochody elektryczne, elektryczne rowery, elektryczne hulajnogi, kradzieże pojazdów elektrycznych

Zobacz podobne artykuły:

 Hyundai XCIENT Fuel Cell - Pierwsza na świecie wodorowa ciężarówka
kalendarz 07/07 2020

Hyundai XCIENT Fuel Cell - Pierwsza na świecie wodorowa ciężarówka

Warsztat / Technika

2020.07.07

W tym roku Hyundai dostarczy do Szwajcarii 50 ciężarówek, a do 2025 1600 sztuk.
Rodzaje czujników w samochodach
kalendarz 23/06 2020

Rodzaje czujników w samochodach

Warsztat / Technika

2020.06.23

Co zmieniło się na przestrzeni lat?
 Ładowanie elektryków w 10 minut
kalendarz 16/06 2020

Ładowanie elektryków w 10 minut

Warsztat / Technika

2020.06.16

Toyota opracowała metodę projektowania baterii, która skraca czas ich testowania z wielu miesięcy do kilku dni.
Najnowsze artykuły:
 Toyota 2000GT za milion dolarów na aukcji?

Toyota 2000GT za milion dolarów na aukcji?

Wiadomości / News

2020.07.16

Dom aukcyjny RM Sotheby's wystawił na aukcję sportową Toyotę 2000GT z 1967 r. – jeden z zaledwie 62 egzemplarzy z kierownicą po lewej stronie.
 Kombajn zablokował krajową „dwójkę”

Kombajn zablokował krajową „dwójkę”

Wiadomości / News

2020.07.16

Niewłaściwe zabezpieczenie ładunku przewożonego naczepą niskopodłogową było powodem zsunięcia się kombajnu zbożowego na krajowej „dwójce” w pobliżu przejścia granicznego w Świecku.
Rok Cup Poland – czasem słońce, czasem deszcz

Rok Cup Poland – czasem słońce, czasem deszcz

Wiadomości / Moto sport

2020.07.15

Podobnie jak przed tygodniem, przy okazji Kartingowych Mistrzostw Polski, zawodnicy serii Rok Cup Poland także rywalizowali na Autodromie Słomczyn.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.