Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Klasyki w klasyku – 2. runda Motul HRSMP
kalendarz 20/04 2018

Klasyki w klasyku – 2. runda Motul HRSMP

Moto sport

Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski przenoszą się do Świdnicy.

Klasyczne auta rajdowe będzie można w najbliższy weekend podziwiać na jednych z najbardziej znanych polskich odcinków specjalnych, które tworzą trasę 46. edycji Rajdu Świdnickiego. Na 26 załóg czeka 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 103 km. Niegdyś królujące na rajdowych trasach Audi, Fiaty, Subaru i Porsche rozpoczną jazdę już w sobotę 21 kwietnia od prologu zlokalizowanego w centrum Świdnicy.

Trasa, na której rywalizować będą załogi w samochodach historycznych po raz pierwszy będzie się w pełni pokrywać z odcinkami przygotowanymi dla uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Podniesie to znacząco prestiż cyklu, jak i jego stopień trudności, szczególnie, że najdłuższa zaplanowana próba liczyć będzie ponad 23 km. Dla samochodów, które nierzadko wyprodukowane były ponad 40 lat temu będzie to ogromne wyzwanie, ale również i nobilitacja – organizatorzy zaplanowali aż trzykrotny przejazd słynnych „patelni walimskich”, przy których tradycyjnie gromadzą się rajdowi kibice.

Lista zgłoszeń HRSMP zawiera 26 załóg w tym 6 startujących bez pomiaru czasu. Wśród nich znajduje się m.in. najszybszy podczas Memoriału w Wieliczce Michał Pryczek, który tym razem wystąpi swoim Subaru Imprezą 555 i jest już zgłoszony oficjalnie jako Subaru Historic Rally Team. Wśród aut czteronapędowych dołączą do nich chociażby zwycięzcy klasy FIA 4/E4 z Wieliczki, czyli Marek Suder i Jakub Matyjewicz (Ford Sierra Cosworth 4x4 w barwach zespołu Mariana Bublewicza), czy Adam Kacprzyk z Alicją Gnatowską w Lancii Delcie Integrale, którzy w ten sposób rozpoczną swój sezon startów w Motul HRSMP. Będzie to również otwarcie sezonu dla startujących Mazdą RX-7 Jacków: Ratyńskiego i Wierzbickiego, jak również dla Jerzego Smagały i Konrada Giergiela. Duet znany z występów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska pojedzie Hondą Civic.

Harmonogram 46. Rajdu Świdnickiego-Krause dla Motul HRSMP rozpoczyna się w sobotę 21 kwietnia o godzinie 17:30 od startu honorowego na świdnickim rynku. Następnie, o 20:03 pierwsza załoga cyklu ruszy do miejskiego Superoesu, którego trasa została znacząco zmodyfikowana względem ubiegłorocznej. Główna część rywalizacji odbędzie się w niedzielę. Drugi odcinek specjalny rozpocznie się o 9:30 i w trakcie tej pętli załogi pokonają trzy OS-y, w tym próbę „Walim-Zagórze”, która przebiega m.in. przez słynne brukowane „patelnie”. Stawka HRSMP powróci na serwis przy OSiR w Świdnicy tuż po 12:00, co da znakomitą szansę na to, by zobaczyć wszystkie rajdówki naraz, a nawet zamienić słowo z kierowcami i pilotami – pasjonatami rajdowej historii. Rajd zakończy pętla składająca się z czterech odcinków specjalnych, a ceremonia mety odbędzie się na świdnickim rynku o 17:20.

Wypowiedzi zawodników przed 46. Rajdem Świdnickim:

Adam Kacprzyk (Lancia Delta Integrale): – Na Rajdzie Świdnickim byłem wiele razy jako kibic i w tym roku po raz pierwszy pojawię się tam jako kierowca. Mam nadzieję, że będzie tak fajnie, jak podczas moich poprzednich wizyt. Na pewno dobrze będzie przejechać walimskie patelnie i postaram się, aby kibice mieli wyjątkowe widowisko. Planujemy starty w większości rajdów połączonych z RSMP, uzależniam to od dostępności czasu i także od mojej rodziny. Nie nastawiam się na przejechanie wszystkiego, gdyż po prostu nie dam rady tego czasowo pogodzić. Zobaczymy co z tego wyjdzie – na pewno chciałbym wystartować również w Rajdach Nadwiślańskim oraz Rzeszowskim.

Filip Stopa (BMW 318 iS):– Po emocjonującej pierwszej rundzie HRSMP stajemy na starcie Rajdu Świdnickiego, a walkę rozpoczniemy od sobotniego wieczornego odcinka specjalnego ulicami Świdnicy. W niedzielę od rana trasa rajdu przeniesie się na jakże piękne i bardzo wymagające odcinki Gór Sowich. Mam nadzieje ze rzetelna praca podczas piątkowego zapoznania z trasą pozwoli nam na szybkie i bezbłędne podróżowanie podczas rajdu. Trzymajcie kciuki.

Jerzy Smagała (Honda Civic) - Można powiedzieć, że na Rajd Świdnicki jadę trochę poeksperymentować. Po latach startów w mistrzostwach Śląska chcę zobaczyć, jak wyglądają Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Co prawda pojedziemy w HRSMP, jednak odcinki są dokładnie takie same, więc czeka nas nowe wyzwanie. Nie będziemy jechać turystycznie, jednak nie zamierzamy też szarżować – starty w rajdach okręgowych nauczyły mnie, że najważniejsze jest równe tempo. Jeśli się nie przesadza i nie popełnia błędów to wynik przychodzi sam.


Tagi:
Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 2018, 2. runda Motul HRSMP, 46. Rajd Świdnicki

Zobacz podobne artykuły:

 Audi i bp partnerami w Formule 1
kalendarz 23/07 2024

Audi i bp partnerami w Formule 1

Wiadomości / Moto sport

2024.07.23

Dla obu firm to nowy etap współpracy.
Dublet Toyoty w Rajdzie Łotwy
kalendarz 22/07 2024

Dublet Toyoty w Rajdzie Łotwy

Wiadomości / Moto sport

2024.07.22

Zespół Toyoty po raz drugi z rzędu zdobył dwa pierwsze miejsca w rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.
 Kajetanowicz na starcie Rajdu Śląska
kalendarz 19/07 2024

Kajetanowicz na starcie Rajdu Śląska

Wiadomości / Moto sport

2024.07.19

Kajetan Kajetanowicz wraca do mistrzostw Europy.
Najnowsze artykuły:
Gorące lato i gorące opony

Gorące lato i gorące opony

Warsztat / Porady

2024.07.23

Warto zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na wakacje.
 Audi i bp partnerami w Formule 1

Audi i bp partnerami w Formule 1

Wiadomości / Moto sport

2024.07.23

Dla obu firm to nowy etap współpracy.
Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Wiadomości / News

2024.07.23

Modele z popularnym silnikiem znikają z polskiej oferty Mazdy.