Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Klara Kowalczyk po II rundzie FIA Karting Academy
kalendarz 27/06 2023

Klara Kowalczyk po II rundzie FIA Karting Academy

Moto sport

Mimo wielu przeciwności Klara ponownie była najszybszym zawodnikiem z Polski.

Przed wyjazdem do Danii Klara zajmowała szóste miejsce w punktacji FIA Karting Academy. Ta pozycja to wynik udanego występu podczas inauguracyjnej rundy, która odbyła się w dniach 18-21 maja w czeskim Trzyńcu.

W Rodby Klara Kowalczyk przeżyła prawdziwą huśtawkę nastrojów. Wszystko za sprawą problemów z układami napędowymi gokartów używanych w FIA Karting Academy. Syntetyczne paliwo testowane w tej serii okazało się niezbyt łaskawe dla niektórych podzespołów, m.in. pomp paliwa czy gaźników, powodując ich awarię i ograniczając osiągi gokartów wielu zawodników.

Te problemy nie ominęły Polki. W kwalifikacjach wózek Klary nie rozpędzał się do oczekiwanych prędkości, co uniemożliwiło jej walkę o czołowe pozycje startowe w kolejnych biegach. Do pierwszego z wyścigów kwalifikacyjnych Klara Kowalczyk ruszała z dziesiątego pola startowego, by przebić się na pierwszą pozycję w ciągu zaledwie dwóch okrążeń i objąć prowadzenie jako pierwsza kobieta w tym sezonie FIA Karting Academy. Niestety, gdy Polka jechała na czele stawki, zaczęły się problemy z zasilaniem jej silnika w paliwo. Przerywający motor uniemożliwił obronę wywalczonej pozycji. Ostatecznie Klara uplasowała się na 13. miejscu. W dwóch kolejnych biegach finiszowała na trzeciej i piątej pozycji, notując awans odpowiednio o siedem i pięć miejsc, a w drugim wyścigu także najlepszy w całej stawce czas pojedynczego okrążenia. Dzięki tym wynikom Polka zakończyła wyścigi kwalifikacyjne jako trzynasta w gronie 44 uczestników.

W finale Klara przebiła się o trzy pozycje do przodu i przekroczyła linię mety na 10. miejscu w klasyfikacji OK Junior, a więc kategorii, w której startuje.

- Seria, w której rywalizuję, ma w nazwie „Academy" i muszę przyznać, że w Danii dostałam prawdziwą lekcję. Problemy ze sprzętem, to element wielu dyscyplin sportowych, jednak w tym sezonie to wynik braku dostatecznych testów nowego paliwa przez FIA i producenta silników. To rozczarowujące, gdy nie można toczyć rywalizacji na równych warunkach. Z drugiej strony, przez problemy z silnikiem mogłam przećwiczyć obronę pozycji lidera wyścigu w niesprzyjających okolicznościach. Mam też swoje, osobiste powody do zadowolenia. Dobrze wychodziły mi starty i manewry wyprzedzania, a kiedy działał silnik miałam świetne tempo - po pierwszym z wyścigów, w którym przebiła się o 10 pozycji w ciągu zaledwie dwóch kółek podszedł do mnie legendarny były kierowca F1 Juan Pablo Montoya, pytając jakim cudem jestem taka szybka! To powód do dużego uśmiechu! – komentuje Klara Kowalczyk.

Po dwóch rundach FIA Karting Academy Polka zajmuje dziewiąte miejsce w klasyfikacji cyklu. W zawodach w Rodby startowali także inni zawodnicy z Polski. Wojciech Woda ukończył finał FIA Karting Academy na 17. miejscu. W kategorii OK, w ramach rundy Mistrzostw Europy, do finału awansowali Gustaw Wiśniewski i Maciej Gładysz, finiszując odpowiednio na 31. i 32. miejscu.
 
Kolejna runda Mistrzostw Europy FIA i FIA Karting Academy odbędzie się w lipcu we włoskiej Cremonie.


Tagi:
karting, FIA Karting Academy, Klara Kowalczyk, Gustaw Wiśniewski, Maciej Gładysz, Wojciech Woda

Zobacz podobne artykuły:

 Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski
kalendarz 12/06 2024

Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.12

Kajetanowicz potwierdził udział w 80. Rajdzie Polski, który stanowi w tym roku siódmą rundę WRC.
 Szejowie wygrywają Rajd Małopolski
kalendarz 09/06 2024

Szejowie wygrywają Rajd Małopolski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.09

Jarosław i Marcin Szejowie (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Rajd Małopolski.
 Kajetanowicz tuż za podium na Sardynii
kalendarz 02/06 2024

Kajetanowicz tuż za podium na Sardynii

Wiadomości / Moto sport

2024.06.02

W Rajdzie Sardynii rywalizowali Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, dla których był to drugi start w tym sezonie.
Najnowsze artykuły:
W maju Polacy chętnie kupowali auta

W maju Polacy chętnie kupowali auta

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.13

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej.
 1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

Moto fanatyk

2024.06.12

W tegorocznym wyścigu 1000 Miglia fabryczna ekipa Mercedes-Benz Classic będzie miała reprezentację dziesięciu aut.
 Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Warsztat / Porady

2024.06.12

Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się obiektem zainteresowania złodziei.