Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kiedy kończy się moje ubezpieczenie?
kalendarz 20/05 2021

Kiedy kończy się moje ubezpieczenie?

Ubezpieczenia

To zależy od polisy…

Od jednego dnia nawet do… kilkudziesięciu lat – okres ochrony ubezpieczeniowej różni się w zależności od rodzaju umowy. Jak długo obowiązują najpopularniejsze ubezpieczenia na rynku?

Choć wiedza na temat ubezpieczeń w Polsce rośnie, to wciąż wiele osób nie zawsze pamięta, do kiedy ważne są ich ubezpieczenia i czy „przypadkiem” nie do końca roku kalendarzowego. W tym kontekście warto wyjaśnić zasady, które określają czas trwania ochrony ubezpieczeniowej w najpowszechniejszych rodzajach ubezpieczeń i przypomnieć, że dzień rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej jest zazwyczaj wskazany w polisie lub jest to dzień następujący po dniu zawarcia umowy. Z pewnymi wyjątkami nie jest to więc okres „od stycznia do grudnia” lecz „od daty do daty”.

Co ważne, okres obowiązywania ubezpieczenia jest różny. W niektórych przypadkach czas trwania ochrony wyznacza polskie prawo, w innych przypadkach ustala to zakład ubezpieczeń.

Poniżej szczegółowe informacje na ten temat, dotyczące 5 popularnych ubezpieczeń.

1.     Ubezpieczenia komunikacyjne (OC i AC)
Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązuje w  terminach wskazanych w ustawie. Zazwyczaj wykupuje się je na 12 miesięcy, liczone od momentu zawarcia umowy i zapłacenia składki (lub jej pierwszej raty) lub od innej daty, wskazanej w umowie ubezpieczenia. Istnieje jednak możliwość wykupienia polisy na krótszy okres (tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe).

Oto kilka przykładów takich sytuacji:
-    pojazd wolnobieżny można ubezpieczyć na czas użytkowania maszyny, nie krócej jednak niż na 3 miesiące,
-   niekiedy ubezpieczenie można zawrzeć na minimum 30 dni, tak jest w przypadku pojazdów zarejestrowanych czasowo lub zarejestrowanych za granicą (ubezpieczenie potrzebne na krótko, np. w celu przeprowadzenia badań technicznych lub rejestracji auta w Polsce), pojazdów historycznych (ciągłość ubezpieczenia nie musi być zachowana, ale w czasie poruszania się po drogach pojazd musi mieć ubezpieczenie), pojazdów testowych (ubezpieczenie potrzebne w związku z jazdami próbnymi w ramach procesu sprzedaży aut w komisach czy salonach samochodowych).

Warto pamiętać, że kupiona na rok polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Chyba, że klient wypowie umowę najpóźniej jeden dzień przed zakończeniem okresu ochrony lub w mijającym okresie nie opłaci w całości składki za ubezpieczenie. Umowa nie przedłuży się również, jeśli zmienił się właściciel pojazdu.

- W przypadku AC, czyli dobrowolnego ubezpieczenia, czas trwania umowy ustala zakład ubezpieczeń. Polisę wykupuje się najczęściej na 12 miesięcy. Warto zauważyć, że kierowcy przeważnie kupują AC w pakiecie z OC – informuje Damian Andruszkiewicz,  odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensie.

2.     Ubezpieczenia na życie
Z kolei ubezpieczenia na życie są produktami długoterminowymi, kupowanymi na określoną liczbę lat (np. 10, 20 czy 30 lat) lub do osiągnięcia określonego wieku (np. 18, 50 czy 65 lat). Wieloletni okres ochrony nie wpływa na zasadę obowiązywania ubezpieczenia od konkretnego dnia – zazwyczaj jest nim dzień wskazany w polisie, data zawarcia umowy lub zapłaty pierwszej składki. Ubezpieczenie na życie stanowi finansowe zabezpieczenie rodziny na wypadek trudnych sytuacji, takich jak śmierć czy ciężka choroba ubezpieczonej osoby.

3.     Ubezpieczenia majątkowe
Ubezpieczenie domu lub mieszkania wykupuje się przeważnie na 12 miesięcy, liczone od dnia zawarcia umowy lub od innej daty, na którą klient umówi się z ubezpieczycielem. Okres ochrony może być też dłuższy – to zależy od reguł ustalonych przez zakład ubezpieczeń.

- Warto zwrócić uwagę, że okres ubezpieczenia odnosi się zarówno do podstawowego zakresu ochrony, jak i rozszerzeń, na które zdecydował się klient. Mogą to być m.in. domowe assistance, OC w życiu prywatnym czy NNW – podsumowuje Andrzej Paduszyński, dyrektor ubezpieczeń indywidulanych w Compensie.

4.     Ubezpieczenia turystyczne
Ubezpieczenie podróżne wykupuje się na czas trwania zagranicznego wyjazdu (prywatnego lub służbowego). W przypadku krótszej podróży, wybierając polisę, klient wskazuje, jak długo i w jakim terminie będzie przebywać za granicą. Okres ochrony ubezpieczeniowej odpowiada w tym przypadku przedziałowi dat wyjazdu i powrotu. Ubezpieczenie można zawrzeć nawet na jeden dzień. Co ważne, polisę należy kupić na terenie kraju i opłacić ją przez wyjazdem.

5.     Ubezpieczenia zdrowotne

Na innych zasadach działają ubezpieczenia zdrowotne. W ich przypadku rok ubezpieczeniowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Istotne jest to, że jeżeli żadna ze stron – klient lub ubezpieczyciel – nie wypowie umowy, umowa przedłuża się na kolejne 12 miesięcy.

źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group


Tagi:
okres ubezpieczenia, od czego zależy okres ubezpieczenia, rodzaje polis, OC, AC, ubezpieczenia turystyczne

Zobacz podobne artykuły:

 Zalany silnik po nawałnicy w Warszawie?
kalendarz 22/08 2024

Zalany silnik po nawałnicy w Warszawie?

Finanse / Ubezpieczenia

2024.08.22

Odszkodowanie tylko z AC.
 3 mity o samochodowym assistance na wakacjach
kalendarz 30/05 2024

3 mity o samochodowym assistance na wakacjach

Finanse / Ubezpieczenia

2024.05.30

Podczas długich wyjazdów urlopowych przydatny w assistance może być dostęp do auta zastępczego lub transport do miejsca docelowego, czy finansowanie pobytu w hotelu w oczekiwaniu na naprawę pojazdu.
Uciekniesz z miejsca kolizji? Nie ochroni cię OC
kalendarz 28/05 2024

Uciekniesz z miejsca kolizji? Nie ochroni cię OC

Finanse / Ubezpieczenia

2024.05.28

Kierowca, który ucieka z miejsca zdarzenia drogowego, naraża się na poważne konsekwencje…
Najnowsze artykuły:
Nikt nie chce BMW XM

Nikt nie chce BMW XM

Wiadomości / News

2024.10.07

Sprzedaż tego modelu spadła aż o 30 proc.
Wstrzymanie dopłat do leasingu „elektryków” może zahamować popyt

Wstrzymanie dopłat do leasingu „elektryków” może zahamować popyt

Wiadomości / Gorące tematy

2024.10.07

Większość firm odłoży zakup na przyszły rok.
 Humanoidalny robot może zostać "zatrudniony" w fabryce BMW

Humanoidalny robot może zostać "zatrudniony" w fabryce BMW

Wiadomości / Ciekawostki

2024.10.06

Robot Figure 02 trafił na linię montażową zakładu BMW w Spartanburgu.