Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kasperczyk przed szansą na śląski hat-trick
kalendarz 06/09 2019

Kasperczyk przed szansą na śląski hat-trick

Moto sport

W 2017 i w 2018 roku najlepszy w rywalizacji na śląskich OS-ach był Tomasz Kasperczyk. Czy w tym roku powtórzy sukces?   

Rajd Śląska to najmłodsza impreza w kalendarzu RSMP, która ma tylko jednego zwycięzcę  Tomasza Kasperczyka. W najbliższy weekend odbędzie się kolejna edycja tej imprezy.

Rajd stanowi w tym sezonie szóstą, przedostatnią rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Oprócz uczestników RSMP, na trasie zmierzą się także zawodnicy z Motul HRSMP oraz stawka mistrzostw Śląska. Łącznie organizatorzy przyjęli 115 zgłoszeń, z czego aż 11 załóg dysponuje najszybszymi i najbardziej zaawansowanymi rajdówkami klasy R5. W tym gronie są także Tomasz Kasperczyk i Damian Syty. Wicemistrzowie Polski z sezonu 2017 ponownie wystartują Fordem Fiesta R5.

Po piątkowej ceremonii startu w Mysłowicach, zawodnicy pojadą do Mikołowa, by tam rozpocząć rywalizację od ścigania na odcinku w centrum miasta. Pierwszy dzień zmagań zakończy Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli wieczorny odcinek przy efektownie oświetlonym Stadionie Śląskim. Beczki, nawroty, mocne hamowania – na to wszystko mogą liczyć kibice, którzy zdecydują się obejrzeć tę próbę na żywo. Na harmonogram sobotniego ścigania składają się cztery OS-y: Kiczyce (11,9 km), Suszec (10,4 km) oraz Jastrzębie-Zdrój (10,7 km) i Warszowice (8 km). Dwie pierwsze załogi przejadą trzykrotnie, a pozostałe – dwa razy. Suma długości wszystkich 12 docinków to blisko 110 km.

Po pięciu rozegranych do tej pory rundach mistrzostw Polski szanse na końcowy triumf mają już tylko dwie załogi. Pierwszą są liderzy punktacji – Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy zgromadzili do tej pory 148 punktów. Drugimi pretendentami do mistrzowskiej korony są Tomasz Kasperczyk i Damian Syty. Na ich koncie jest 114 punktów, które zdobyli wygrywając Rajd Nadwiślański i kończąc trzy rundy na podium. Do końca sezonu pozostały już tylko dwie szanse na punkty – w Rajdzie Śląska i Dolnośląskim. W pierwszym zdobyć można maksymalnie 30 punktów, a na Dolnym Śląsku w puli będzie 55 „oczek” ze względu na dłuższy dystans rajdu. Do końcowej klasyfikacji liczy się sześć najlepszych wyników.

Tomasz Kasperczyk:
- Z jednej strony to miło być w wąskim gronie dwóch kierowców, którzy zachowali jeszcze szanse na tytuł mistrza Polski. Nie trzeba jednak mieć doktoratu z matematyki, by zauważyć w punktacji, że to nie my jesteśmy faworytami w tym wyścigu. Jasne, że wolałbym przystępować do rywalizacji w Rajdzie Śląska jako lider mistrzostw, ale plus jest taki, że na drugiej załodze zawsze ciąży mniejsza presja. Ciśnienie przed rajdem nie ma jednak wpływu na to, jak bardzo chcemy go wygrać. Nie zajmujemy się liczeniem punktów i analizą scenariuszy, tylko tym, by wykonać nasze zadanie jak najlepiej. A jeśli wygram trzeci raz z rzędu, to chyba przeprowadzę się do Chorzowa albo do Żor (śmiech).

Foto: Maciej Niechwiadowicz

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przed Rajdem Śląska:

1. Marczyk/Gospodarczyk 148 pkt
2. Kasperczyk/Syty 114 pkt
3. Habaj/Dymurski 55 pkt
4. Kotarba/Kotarba 54 pkt
5. Grzyb/Hundla 54 pkt
6. Kacper Wróblewski 44 pkt
7. Słobodzian/Kozdroń 41 pkt
8. Byśkiniewicz/Cieślar 40 pkt
9. Domżała/Baran 39 pkt
10. Kołtun/Pleskot 36 pkt


Tagi:
Rajd Śląska, RSMP, Tomasz Kasperczyk, Damian Syty, Mikołaj Marczyk, Szymon Gospodarczyk,

Zobacz podobne artykuły:

Kuba Greguła - najmłodszy w mistrzostwach Polski
kalendarz 27/02 2020

Kuba Greguła - najmłodszy w mistrzostwach Polski

Wiadomości / Moto sport

2020.02.27

Kuba Greguła - najmłodszy kierowca w stawce RSMP 2020.
 Kajetanowicz w pełnym sezonie WRC 3
kalendarz 25/02 2020

Kajetanowicz w pełnym sezonie WRC 3

Wiadomości / Moto sport

2020.02.25

Starty zacznie od Rajdu Meksyku w nowym samochodzie.
Toyota prowadzi w mistrzostwach świata
kalendarz 20/02 2020

Toyota prowadzi w mistrzostwach świata

Wiadomości / Moto sport

2020.02.20

Elfyn Evans w swoim drugim starcie za kierownicą Toyoty Yaris WRC wygrał Rajd Szwecji, drugą rundę mistrzostw świata, a w pierwszej czwórce imprezy znalazło się aż trzech kierowców zespołu.
Najnowsze artykuły:
Salon w Genewie odwołany

Salon w Genewie odwołany

Wiadomości / News

2020.02.28

Na nadzwyczajnym spotkaniu Szwajcarska Rada Federalna (Rząd Szwajcarii) ogłosiła decyzję o zakazie organizowania wszelkich wydarzeń na dużą skalę, w których może uczestniczyć ponad 1000 osób. Zakaz ten potrwa co najmniej do 1...
Kia z nowym logo

Kia z nowym logo

Wiadomości / News

2020.02.28

W tym roku pojawi się na nowym modelu Kia logo w innej stylizacji.
Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Warsztat / Eksploatacja

2020.02.27

Jak wykazują badania, atrakcyjny wygląd pojazdów jest ważny dla Polaków.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.