Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kalendarz poświęcony historii Alfy Romeo
kalendarz 01/02 2021

Kalendarz poświęcony historii Alfy Romeo

Moto fanatyk / Alfa Romeo

Dwanaście najważniejszych rocznic w roku 2021 zostało zebranych w specjalnym kalendarzu, będącym prezentem dla wszystkich fanów marki.

Muzeum Alfy Romeo w Arese koło Mediolanu wznawia działalność, na razie wirtualnie, z kalendarzem comiesięcznych spotkań upamiętniających 12 kluczowych momentów w historii marki: 110. rocznicę urodzin Juana Manuela Fangio oraz pierwszego wyścigu, w którym wzięła udział Alfa, 70. rocznicę zdobycia przez markę drugiego tytułu mistrza świata Formuły 1, 50 lat od prezentacji jednego z najpopularniejszych modeli z logo węża Alfasud  i nie tylko.

Muzeum postanowiło uczcić dwanaście ważnych kart w długiej i chlubnej historii Alfy Romeo, dając w prezencie wszystkim fanom marki specjalny kalendarz, który można pobrać w formacie pdf na portalu museoalfaromeo.com

Od ludzi, poprzez zwycięstwa i samochody, aż po obiekty - poświęconych im  dwanaście konferencji, co miesiąc jedna - będzie charakteryzowało działalność Muzeum Alfy Romeo przez cały rok 2021, czyli cyklu comiesięcznych spotkań odbywających się w ramach Backstage, skierowanych do miłośników marki, by zgłębić nieznane lub mniej znane karty historii marki.

Konferencje odbywać się będą w niedzielne popołudnia o godz. 15:00 (wersja włoska) i 18:00 (wersja angielska).

Oprócz cennych materiałów Centrum Dokumentacji Alfy Romeo, podczas konferencji zostaną także zaprezentowane rozmowy z byłymi pracownikami, projektantami, kierowcami testowymi i wyścigowymi, a także z wieloma innymi osobami, które przeżyły tę historię.

W tym czasie, gdy przemieszczanie się jest mocno ograniczone, konferencje Backstage będą transmitowane na żywo na profilu facebookowym @museoalfaromeo. Kiedy Muzeum ponownie otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, spotkania będą również odbywały się na żywo, aby fani w swoich samochodach Alfy Romeo mogli bezpośrednio brać udział w wydarzeniach, jak tradycyjna parada na wewnętrznym torze Muzeum.

Pierwsza konferencja Backstage została zaplanowana w niedzielę 31 stycznia  i była poświęcona 50. rocznicy zwycięstwa, które stało się legendą: triumfowi Alfy Romeo w Targa Florio w 1971 r, w którym zwyciężyli Nino Vaccarella-Toine Hezemans, a za nimi De Adamich-Van Lennep, również za kierownicą 33/3.

Oprócz rzadkich lub niepublikowanych dotąd dokumentów, przechowywanych obecnie w Centrum Dokumentacji Alfy Romeo, publiczność będzie mogła wysłuchać świadectwa Toine Hezemansa oraz pełnej pasji historii Andrei De Adamich.

Następne spotkanie zaplanowano na 28 lutego br. podczas konferencji przygotowanej z okazji 110. rocznicy urodzin Juana Manuela Fangio, który w 1951 r. za kierownicą Tipo 159 Alfetta zdobył dla Alfy Romeo drugi tytuł mistrza świata Formuły 1, zaś 28 marca br. w centrum uwagi znajdzie się Vittorio Jano, „ojciec” P2, urodzony w 1891 r.

Kolejną ważną rocznicą, o której będzie mowa podczas konferencji 18 kwietnia br., jest rozpoczęcie w 1961 r, budowy Balocco Proving Ground, centrum testowego Alfy Romeo składającego się początkowo z jednego głównego toru testowego i kilku mniejszych torów do jazd próbnych samochodów osobowych i wyścigowych produkowanych przez mediolańską markę. Oprócz działalności ściśle związanej z produkcją seryjną, dla której specjalnie zaprojektowano i zbudowano tor, z obiektu korzystał zakład Autodelta, przygotowujący swoje samochody wyścigowe w Balocco.

Następnie przejdzie się do 20. rocznicy zdobycia prestiżowego tytułu „Samochodu Roku”, uzyskanego przez Alfę 147 w 2001 r. Sportowy model Alfy znajdzie się w centrum uwagi podczas imprezy Backstage zaplanowanej na niedzielę 30 maja, natomiast 27 czerwca br. na wybiegu pojawi się Alfa 4C Concept, zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2011 r. i przechowywana w zbiorach muzealnego magazynu, który po wcześniejszej renowacji jest teraz dostępny dla zwiedzających.

W niedzielę, 25 lipca br. podczas konferencji Backstage, zostanie złożony należny hołd pamięci Giuseppe Luraghiego, prezesa Alfy w 30. rocznicę jego śmierci, opowiadając o jego życiu i działalności.

Już 110 lat dzieli nas od pierwszych zawodów Alfy, w których uczestniczył model wyprodukowany w fabryce w Portello: w 1911 roku Nino Franchini i Giuseppe Campari za kierownicą Alfy 12 HP zwyciężyli w Modena Regularity Race, pierwszym w historii marki. O tym właśnie będzie się rozmawiać podczas Backstage w niedzielę 29 sierpnia br.

W 2021 r. przypada również 70. rocznica powstania AR 51, lepiej znanej pod nieoficjalną nazwą  „Matta” (szalona), terenowej wersji produkowanej przez Alfę Romeo od 1951 r. i przeznaczonej głównie dla Sił Zbrojnych: to będzie temat Backstage w niedzielę 12 września br., natomiast 10 października br. w wielkim stylu zostaną uczczone 50. urodziny Alfasud, będącej nie tylko najlepiej sprzedawaną Alfą w historii, ale także jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów tamtego okresu.

Ostatnie dwie konferencje Backstage zaplanowane na  14 listopada  i 12 grudnia br. będą  poświęcone odpowiednio koncepcyjnemu modelowi 164 Protéo - zaprezentowanemu podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 1991 r, futurystycznemu kabrioletowi z nadwoziem coupé zaprojektowanemu przez Centrum Stylu na platformie modelu 164 oraz 8C 2300, ikonie marki, która zadebiutowała w 1931 r, w tym samym roku, w którym  Nuvolari zwyciężył w Targa Florio, a Howe-Birkin w 24h Le Mans./ns/

Dwanaście najważniejszych rocznic w roku 2021 zostało zebranych w specjalnym kalendarzu, będącym prezentem dla wszystkich Fanów marki, do pobrania pod linkiem:

https://www.museoalfaromeo.com/it-it/news/Pages/Calendario-Anniversari-2021.aspx


Tagi:
Alfa Romeo, Muzeum Alfy Romeo

Zobacz podobne artykuły:

Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival
kalendarz 24/07 2021

Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza fanów na VW Bus Festival

Moto fanatyk

2021.07.24

Spotkanie miłośników Volkswagenów serii T odbędzie się w dniach 15-17 lipca 2022 r. na terenie targów w Hanowerze.
 XIII Ogólnopolski Zlot Zabytkowych Citroënów
kalendarz 17/07 2021

XIII Ogólnopolski Zlot Zabytkowych Citroënów

Moto fanatyk

2021.07.17

Tym razem klasyczne Citroëny zawitały do Gliwic.
Turismo Competizione - Powrót do korzeni
kalendarz 11/07 2021

Turismo Competizione - Powrót do korzeni

Moto fanatyk

2021.07.11

Skrót „TC", pochodzący od „Turismo Competizione", nawiązuje do początków marki Abarth.
Najnowsze artykuły:
Subaru WRX 2022 – Zwiastun

Subaru WRX 2022 – Zwiastun

Wiadomości / News

2021.07.29

Podczas New York Auto Show w przyszłym miesiącu zostanie zaprezentowane Subaru WRX.
Metoda „na stłuczkę” wciąż działa

Metoda „na stłuczkę” wciąż działa

Wiadomości / Gorące tematy

2021.07.27

Liczba wyłudzeń z ubezpieczeń komunikacyjnych rośnie z każdym rokiem.
„Design musi wzbudzać emocje"

„Design musi wzbudzać emocje"

Wiadomości / Wydarzenia

2021.07.25

Rozmowa z szefem działu stylistyki zewnętrznej Audi Philippem Römersem i z odpowiadającym za styl wnętrza Norbertem Weberem.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.