Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kajetanowicz przed Rajdem Akropolu
kalendarz 02/09 2024

Kajetanowicz przed Rajdem Akropolu

Moto sport

Rajd Akropolu to jedna z najstarszych rund Rajdowych Mistrzostw Świata.

W rajdowym kalendarzu runda ta jest obecna od samego początku rozgrywania tego cyklu. Tegoroczny rajd rozpocznie się w najbliższy czwartek (5 września) i stanowić będzie dziesiątą odsłonę w kalendarzu WRC. Wśród startujących m in.  Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem. Polak ma bardzo dobre wspomnienia związane z greckim rajdem, wygrywał tu trzykrotnie — dwa razy w mistrzostwach Europy, raz w WRC3.

Rajd Akropolu rozgrywany jest na szutrowych odcinkach specjalnych, które odbiegają jednak znacznie od szybkich prób zakończonych niedawno rajdów Finlandii, Łotwy czy Polski. Są sporo wolniejsze, a spod luźnej warstwy nawierzchni szybko wychodzą głazy, które często uszkadzają ogumienie. Na tym rajdzie dużą rolę odgrywa strategia i sposób zarządzania limitowaną liczbą opon.

Dla Kajetanowicza i Szczepaniaka będzie to czwarty z siedmiu możliwych startów w tym sezonie WRC2 Challenger. Polacy wygrali w tym roku Rajd Safari i finiszowali tuż za podium na Sardynii. W czerwcowym Rajdzie Polski pokazali znakomite tempo, walcząc o prowadzenie, jednak uderzenie w kamień na 11 OS-ie, pozbawiło ich szans na zwycięstwo.

Po dwóch miesiącach przerwy wracamy do rywalizacji. Przed nami szutrowy Rajd Akropolu, który bardzo lubię. Walczyliśmy tutaj wielokrotnie, stąd wyjeżdżaliśmy jako mistrzowie Europy, wygrywaliśmy tu w mistrzostwach świata. Przywitały nas greckie, wysokie temperatury. W trakcie rajdu na pewno będzie gorąco, już to wiemy, choć pogoda może być nieprzewidywalna. W ubiegłym roku ścigaliśmy się też po błotnistych trasach. Na odcinkach mamy mnóstwo kamieni i głazów, których czasami nie jesteśmy w stanie ominąć i dlatego ten rajd bywa nazywany jedną wielką loterią. Mimo to uwielbiam tu wracać. Zakończyliśmy testy, teraz przed nami aż trzy dni zapoznania z trasą, w trakcie których przejedziemy odcinki rajdu bogów dwukrotnie. Czeka nas mnóstwo kilometrów po bardzo górzystych terenach, więc zmęczeni pewnie będziemy już przed rajdem. Do tego dojdzie niewiele snu z uwagi na długie dojazdówki. Natomiast patrzę z uśmiechem w przyszłość. Na pewno tanio skóry nie sprzedamy, postaramy się pojechać szybko, sprawnie i cieszyć się jazdą — mówi Kajetan Kajetanowicz, Rajdowy Mistrz Świata WRC2 Challenger.

Tegoroczna edycja Rajdu Akropolu liczy łącznie ponad 305 km podzielonych na 15 odcinków specjalnych. Zawody rozpocznie piątkowa poranna próba Ano Pavliani (22,47 km, start o godz. 6:58 czasu polskiego), a zakończy w niedzielne południe OS Eleftherohori 2 (18,29 km, godz. 12:15).

źródło: kajto


Tagi:
Kajetan Kajetanowicz, Maciej Szczepaniak, Rajd Akropolu, Rajd Akropolu 2024, Rajdowe Mistrzostwa Świata, Rajdowe Mistrzostwa Świata 2024, WRC, WRC2

Zobacz podobne artykuły:

Polak szefem zespołu w F1
kalendarz 16/08 2026

Polak szefem zespołu w F1

Wiadomości / Moto sport

2026.08.16

Marcin Budkowski został szefem zespołu Cadillac Formula 1.
Czas na Rajd Barum
kalendarz 14/08 2026

Czas na Rajd Barum

Wiadomości / Moto sport

2026.08.14

Wśród startujących sześć polskich załóg.
Kajetanowicz w Rajdzie Legend
kalendarz 13/08 2026

Kajetanowicz w Rajdzie Legend

Wiadomości / Moto sport

2026.08.13

Rajdowy mistrz przygotował niespodziankę dla polskich kibiców.
Najnowsze artykuły:
W garażu u Cristiano Ronaldo

W garażu u Cristiano Ronaldo

Wiadomości / News

2026.08.16

Trzy egzemplarze Bugatti i dwa modele Ferrari Icona to tylko mały ułamek tego, co można zobaczyć w tym super ekskluzywnym salonie.
Polak szefem zespołu w F1

Polak szefem zespołu w F1

Wiadomości / Moto sport

2026.08.16

Marcin Budkowski został szefem zespołu Cadillac Formula 1.
Powrót programu CPN

Powrót programu CPN

Wiadomości / News

2026.08.15

Rząd obniża ceny paliw.