Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kajetanowicz i Szczepaniak - drugie miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC2 2019
kalendarz 13/11 2019

Kajetanowicz i Szczepaniak - drugie miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC2 2019

Moto sport

Pierwszy sezon i miejsce na podium.

Pod koniec października Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zakończyli swój udział w tegorocznym cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata, stając na podium Rajdu Katalonii.

Dla Ustronianina był to pierwszy pełny sezon w WRC2. W jego trakcie duet Kajetanowicz/Szczepaniak najczęściej spośród wszystkich konkurentów stawał na podiach poszczególnych rund - aż pięciokrotnie.

Choć sezon Rajdowych Mistrzostw Świata składa się łącznie z czternastu rajdów, w kategorii WRC2 pod uwagę bierze się sześć najlepszych wyników z siedmiu pierwszych startów. Kajetanowicz, dla którego runda w Hiszpanii była siódmą w kalendarzu, czekał na ostateczne rezultaty Rajdu Australii.

- Kiedy rozpoczynał się ten sezon, nie sądziłem, że o końcowym sukcesie dowiem się, będąc w moim rodzinnym Ustroniu. Nie zmienia to faktu, że emocje nadal nie opadły. To wielki sukces. Walczyliśmy w wielu miejscach, także poza kontynentem. Nie było łatwo i zmęczenie chciało czasem przygasić motywację do walki. Udało nam się to przezwyciężyć dzięki wsparciu naszych rodzin, kibiców, partnerów i wielu wspaniałych ludzi. Jesteśmy na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej WRC2 i to jest dla nas najważniejsze. Ponad 70 załóg zostało sklasyfikowanych pod koniec sezonu i to jest niesamowite, że już po pierwszym sezonie jesteśmy na drugiej pozycji. Mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość wystartowania w kolejnym sezonie Rajdowych Mistrzostw Świata. Chciałbym zrealizować marzenie moje i moich kibiców o zwycięstwie. Wiem, że fani tego oczekują i będę starał się to osiągnąć. Wszystkim gorąco dziękuję za wsparcie. To był bardzo trudny sezon, ale wspaniały. Zapiszemy się na kartach historii Rajdowych Mistrzostw Świata z podniesionymi głowami. Przed nami jednak nadal dużo do przepracowania. Bardzo niewiele brakuje nam do tego najwyższego stopnia podium. Mamy motywację, aby po niego sięgnąć - mówi Kajetan Kajetanowicz.

Sezon Kajetanowicza i Szczepaniaka rozpoczął się od asfaltowego Rajdu Korsyki, rozgrywanego pod koniec marca. Świetnie zadebiutowali wtedy w VW Polo GTI R5, zajmując trzeci stopień podium. Kolejnym przystankiem na mapie była Ameryka Południowa i Rajd Argentyny, który niestety nie przebiegł po myśli naszego duetu. Polacy liderowali, jednak po awarii zawieszenia zmuszeni zostali do wycofania się z rywalizacji. W połowie czerwca kawalkada Rajdowych Mistrzostw Świata przeniosła się na włoską Sardynię. Kajetanowicz, wykorzystując możliwości regulaminowe, przesiadł się do Skody Fabii R5 i zanotował kolejny znakomity debiut, kończąc zawody na drugiej pozycji.

Po krótkiej przerwie w kalendarzu zawodnicy wrócili do zmagań na asfaltowe trasy Rajdu Niemiec. Tutaj także poradzili sobie bardzo dobrze, zajmując trzecie miejsce. Załoga nie zwalniała tempa i już dwa tygodnie później walczyła na niezwykle wymagających i trudnych odcinkach Rajdu Turcji. W efekcie - pierwsza wspólna wygrana Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC2.

Na początku października Polacy wzięli udział jeszcze w Rajdzie Walii. Był to ich pierwszy start w tej imprezie. Choć w walce o dobry wynik przeszkodziła awaria, zebrali wiele cennych doświadczeń. Sezon zakończyli w słonecznej Katalonii, gdzie ponownie stanęli na podium – piątym w tym roku. Dzięki punktom za trzecie miejsce Kajetanowicz ze Szczepaniakiem awansowali na drugą pozycję w klasyfikacji sezonu. Był to ostatni z siedmiu rajdów, w których Polacy mogli zbierać punkty.

Sezon załogi Kajetanowicz/Szczepaniak w Rajdowych Mistrzostw Świata 2019 to łącznie aż pięć podiów i jedna wygrana na siedem startów. Ponad 1840 km walki na 89 odcinkach specjalnych, z których 20 wygrali i 52 ukończyli na podium. 28 dni rywalizacji w rajdówce, blisko 40 z dniami testowymi. Łącznie prawie 21 godzin ekstremalnie szybkiej jazdy na czas, o której wyniku wielokrotnie decydowały ułamki sekund.


Tagi:
Kajetan Kajetanowicz, Maciej Szczepaniak, Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC2 2019, VW Polo GTI R5, Skoda Fabii R5

Zobacz podobne artykuły:

 Subaru Poland Rally Team kończy działalność
kalendarz 10/12 2019

Subaru Poland Rally Team kończy działalność

Wiadomości / Moto sport

2019.12.10

Zespół Subaru Poland Rally Team poinformował o zakończeniu działalności.
Kajetanowicz i Szczepaniak: Królowie Karowej 2019
kalendarz 08/12 2019

Kajetanowicz i Szczepaniak: Królowie Karowej 2019

Wiadomości / Moto sport

2019.12.08

Do siódmego z rzędu zwycięstwa w Rajdzie Barbórka Kajetan Kajetanowicz dołączył ósmy triumf w Kryterium Asów na ulicy Karowej.
 Rajd Barbórka 2019 ponownie dla Kajetanowicza i Szczepaniaka
kalendarz 07/12 2019

Rajd Barbórka 2019 ponownie dla Kajetanowicza i Szczepaniaka

Wiadomości / Moto sport

2019.12.07

Siódme z rzędu zwycięstwo w Rajdzie Barbórka dla Kajetana Kajetanowicza, drugie z Maciejem Szczepaniakiem.
Najnowsze artykuły:
 McLaren 620R – Uliczny wyczynowiec

McLaren 620R – Uliczny wyczynowiec

Prezentacje / Nowości

2019.12.10

McLaren 570S GT4 debiutuje jako 620R, którym można poruszać się poza torem.
Fiat 124 Spider – to już koniec?

Fiat 124 Spider – to już koniec?

Wiadomości / News

2019.12.10

Fiat potwierdza zakończenie produkcji modelu 124 Spider na rynek europejski. Samochód pozostanie w ofercie w USA do końca 2020 r.
 Subaru Poland Rally Team kończy działalność

Subaru Poland Rally Team kończy działalność

Wiadomości / Moto sport

2019.12.10

Zespół Subaru Poland Rally Team poinformował o zakończeniu działalności.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.