Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jaki olej do skrzyni biegów stosować?
kalendarz 27/04 2023

Jaki olej do skrzyni biegów stosować?

Warsztat / Eksploatacja

Jednym z najczęstszych zaniedbań dotyczących skrzyni biegów jest jazda z przepracowanym olejem przekładniowym lub z jego małą ilością. Jeśli dopilnujesz tego, by olej był dobrej jakości i był dostosowany do modelu auta, nie powinna Ci grozić naprawa skrzyni biegów. Jeśli zaniedbasz ten obowiązek, narażasz na awarię cały mechanizm przekładni, a przede wszystkim – synchronizatory. Czasem niewłaściwy olej przekładniowy jest w stanie wyrządzić nawet więcej szkód, niż gwałtowna zmiana biegów, więc miej się na baczności.

Najlepiej o jakości oleju świadczy jego lepkość
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na lepkość oleju przekładniowego. To od tej cechy zależy właściwe zabezpieczenie zębów kół przekładni przed zużyciem – olej tworzy na nich mocny film olejowy, który sprawia, że ich praca jest płynniejsza.

Z czasem jednak lepkość oleju się zmniejsza i pojawia się ryzyko, że olej przestanie oddzielać filmem olejowym metalowe elementy, które ze sobą współpracują. W wyniku utleniania dochodzi do utraty właściwości smarnych przez olej i nadmiernego tarcia elementów metalowych. Znacznie skraca to żywotność całej skrzyni biegów. Dobrze dobrany olej nie tylko smaruje istotne elementy przekładni, ale też rozgrzewa podzespoły i łagodzi uderzenia kół zębatych, a co najważniejsze, chroni przed korozją. Jedyną opcją w przypadku rdzewienia jest wymiana skrzyni biegów, co może Cię kosztować nawet ponad 2500 zł.

Jaki olej do skrzyni biegów wybrać?
Jeśli prowadzisz auto z automatyczną skrzynią biegów, musisz pamiętać, że jest ona bardziej delikatna niż manualna przekładnia – dla niej ogromne znaczenie ma lepkość oleju i jego wszelkie zanieczyszczenia. Z kolei skrzynie manualne częściej ulegają zniszczeniom mechanicznym. Dla tych przekładni nie ma uniwersalnego oleju, choć zwykle stosuje się te o klasie API Gl-4 i GL-5.

Rozważając też wybór między olejem mineralnym i syntetycznym, trzeba pamiętać, że przy nieszczelnej skrzyni biegów nie stosujemy oleju syntetycznego, ponieważ może doprowadzić to do jej dalszego rozszczelnienia. Jeśli jednak nie masz takiego problemu, a remont skrzyni biegów jest tym, czego chcesz za wszelką cenę uniknąć, zdecyduj się na syntetyk. Jest droższy, ale starzeje się wolniej od mineralnego. W praktyce oznacza to, że nie traci tak szybko swoich właściwości, ma lepsze parametry lepkościowe i lepiej znosi zmiany temperatur.

Co ile zmieniać olej
Olej przekładniowy trzeba zmieniać tak często, jak radzi producent. Jeśli jednak nie posiadasz instrukcji do swojego auta lub napisano w niej, że nie wymaga ono wymiany oleju przekładniowego, nadal warto zainteresować się tą kwestią. Niezależnie do tego, ile lat ma Twój samochód i jak bardzo jest eksploatowany, powinno się dokonywać przeglądu oleju przekładniowego.

Zazwyczaj pierwszą wymianę zaleca się po 60-100 tys. km, natomiast każda kolejna powinna być zaplanowana jeszcze wcześniej – na przykład po 40-60 tys. km. Auta silniej narażone na pokonywanie dłuższych tras lub intensywnie eksploatowane, powinny częściej podlegać przeglądowi. Sama wymiana oleju może być wykonana samodzielnie – wtedy płacisz tylko za koszt oleju. Jeśli z kolei zdecydujesz się na wymianę u mechanika, możesz zapłacić od około 50 zł do 150 zł.

W niekorzystnej sytuacji, gdy zaczynasz słyszeć zgrzyty i czujesz opór przy zmianie biegów, z pewnością Twojemu sprzętowi nie zaszkodzi dodatek do oleju do skrzyni biegów. Specyfiki dostępne na rynku są dostosowane nie tylko do tego, by wspomóc silnik, ale i wydłużają trwałość mechanizmów przekładni.

Regeneracja skrzyni biegów w dobrej cenie
Jeśli zastanawiasz się, jaki dodatek do oelju do manualnych skrzyni biegów będzie najlepszy, z czystym sumieniem możesz sięgnąć po Ceramizer do skrzyni biegów CB. Czy warto jednak inwestować w niego pieniądze? Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Wpływa on bowiem nie tylko na głośność pracy skrzyni biegów eliminując zgrzyty, wibracje i hałas, ale też zabezpiecza powierzchnie trące podczas ich intensywnego używania.

Ile trwa regeneracja skrzyni biegów przeprowadzona z pomocą Ceramizera? Pierwsze efekty widać już po przejechaniu 500 – 1500 km. Tego typu regenerator skrzyni biegów zabezpiecza ją przed zużyciem na ok. 100 tys. km, a w efekcie możesz nawet uniknąć kosztownej naprawy.
MOTOTRENDY.PL
Źródlo: Ceramizer.pl


Tagi:
olej do skrzyni biegów, skrzynia biegów olej, olej skrzynia biegów, ceramizer

Zobacz podobne artykuły:

Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)
kalendarz 30/05 2023

Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)

Warsztat / Porady

2023.05.30

Skrzynia biegów jest nośnikiem napędu – sprawia, że obroty silnika są optymalne, mimo różnej prędkości jazdy i obciążeń. Bezpieczna eksploatacja silnika jest możliwa tylko wtedy, gdy przekładnia jest we właściwym stanie. ...
Dodatek do oleju, który zabezpiecza silnik przez zużyciem
kalendarz 03/04 2023

Dodatek do oleju, który zabezpiecza silnik przez zużyciem

Warsztat / Porady

2023.04.03

Z pewnością dbasz o swoją odporność, dlatego tak jak zabezpieczasz siebie przed chorobami, tak powinieneś chronić silnik swojego samochodu. Wbrew pozorom nie są to ani czasochłonne ani kosztowne zabiegi. Oto kilka sprawdzonyc...
Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.
kalendarz 23/03 2023

Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.

Warsztat / Porady

2023.03.23

Zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie czy warto serwisować swój samochód w Autoryzowanej Stacji Obsługi? Choć zdania były podzielone, to większość jednak odpowiedziała „tak”. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem i na podstawie wyb...

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Czy to koniec Diesla?

Czy to koniec Diesla?

Wiadomości / Gorące tematy

2023.05.30

Skandal związany z fałszowaniem wyników emisji spalin ma ciąg dalszy.
Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Rajdowe Mistrzostwa Świata przenoszą się na Sardynię, gdzie rozegrana zostanie szósta runda tegorocznego kalendarza.
Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Na czeskim torze Steel Ring wystartowały prestiżowe mistrzostwa FIA Karting Academy.