Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jak zaprojektowano Cuprę Born?
kalendarz 22/05 2021

Jak zaprojektowano Cuprę Born?

Wydarzenia / Cupra

Dyrektor ds. Designu Cupry, Jorge Diez, zdradza jeszcze przed premierą 5 głównych założeń, które towarzyszyły zespołowi projektowemu podczas tworzenia pierwszego elektrycznego miejskiego auta hiszpańskiej marki.

Pojazdy elektryczne charakteryzują się szczególną konstrukcją, która pozwala m.in. na optymalne umieszczenie akumulatorów. W przypadku Cupry Born projektanci postanowili odpowiedzieć na tę konieczność poprzez rozszerzenie rozstawu kół, jednak jak zaznacza dyrektor ds. stylu, zapewniło to dodatkowe zalety.

Większy rozstaw kół pozwolił nam na powiększenie wnętrza samochodu – zaznacza Jorge Diez. – Dzięki temu mogliśmy całkowicie dostosować kabinę do potrzeb pasażerów.

Większa szerokość nadała również autu bardziej sportowy wygląd, dodatkowo podkreślony przez elementy wprowadzone przez zespół projektowy.

Ekspresyjny charakter samochodu podkreśliliśmy m.in. poprzez wprowadzenie bardzo stromego słupka A, długiego rozstawu osi i skrócenie maski oraz tyłu pojazdu – wymienia Diez. – Wierzymy, że dzięki temu prowadzenie w pełni elektrycznej Cupry przyniesie kierowcom jeszcze więcej radości.

Przednie reflektory zwykle przywodzą na myśl ludzką twarz – zauważa Diez. – Postanowiliśmy więc nadać im bardziej ukośny kształt, który podkreśli dynamikę i zadziorność Borna. To samochód dla osób, które wiedzą, czego chcą i ku temu dążą.

Wrażenie bojowości samochodu uzyskano również poprzez zamontowanie dużego wlotu powietrza przy dolnej krawędzi frontu. Rozwiązanie to zarazem pozwala zwiększyć przyczepność pojazdu.

Specjalnie dla modelu Born zaprojektowano również nową estetykę wykończenia tyłu samochodu. Szerokość pojazdu podkreślono poziomą listwą świetlną LED, która idealnie współgra z wydatnym dyfuzorem.

Rozwiązania te pozwoliły na zapewnienie jeszcze lepszej aerodynamiki – mówi dyrektor ds. Designu Cupry. – Cały zespół projektowy pracował nad modelem zgodnie z zamysłem, że elektryfikacja musi iść w parze z osiągami. Wierzymy, że klienci docenią wynik końcowy.

Nazwa elektrycznego modelu Cupry nawiązuje do kultowej dzielnicy Barcelony – el Born. Intencją zespołu marki było oddanie atmosfery tego tętniącego życiem, dynamicznego miejsca.  

– Inspirację Barceloną można zobaczyć choćby w grze światła i cieni, charakterystycznej dla tego miasta, którą odtworzyliśmy w projekcie wnętrza – wspomina Diez. – Postanowiliśmy przy tym postawić na zupełnie nowe materiały i tkaniny.

Przy wykończeniu wnętrza korzystano z rozwiązań projektowania parametrycznego i nowoczesnych technologii precyzyjnego cięcia laserowego. W kwestii kolorystyki postawiono na odcień miedzi, który stał się już znakiem rozpoznawczym Cupry.

– Warstwa emocjonalna jest bardzo ważna przy projektowaniu samochodu. Dotyczy to również pojazdów elektrycznych, które niektórym osobom do tej pory kojarzyły się z nudą – zaznacza Diez. – Cupra Born jest dowodem, że samochody elektryczne nie muszą być nudne. Największą satysfakcją dla nas będzie, gdy na widok Borna na ulicy miasta ludzie pomyślą, że chcieliby się nim przejechać.

Brak silnika spalinowego powoduje, że samochody elektryczne nie wytwarzają niemal żadnego dźwięku podczas jazdy. W przypadku Cupry, postanowiono zaprojektować specjalny dźwięk AVAS.

Przepisy UE wymagają od producentów, aby wszystkie pojazdy elektryczne były wyposażone w system AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System). Rozwiązanie ma umożliwić emisję dźwięku o określonym poziomie natężenia podczas jazdy z prędkością mniejszą niż 20 km/h. Wynika to z kwestii zapewnienia bezpieczeństwa pieszym, w szczególności osobom niewidomym oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku Cupry, inżynierowie ustawili dźwięk tak, by był wciąż wyraźnie słyszalny nawet przy prędkości powyżej 40 km/h.

Premiera Cupry Born odbędzie się wirtualnie już we wtorek 25 maja o godz. 12:00./oprac. ns/

Foto: Cupra


Tagi:
Cupra, Cupra Born

Zobacz podobne artykuły:

 Toyota GR 86 następcą “Diabła” Kuby Przygońskiego?
kalendarz 01/09 2021

Toyota GR 86 następcą “Diabła” Kuby Przygońskiego?

Wiadomości / Wydarzenia

2021.09.01

Kuba Przygoński w dotychczasowym coupe Toyoty wywalczył cztery tytuły mistrza Polski w drifcie. Czy wkrótce przesiądzie się do nowszej maszyny?
Martin Prokop: Baja Poland zawsze oferuje coś wyjątkowego
kalendarz 27/08 2021

Martin Prokop: Baja Poland zawsze oferuje coś wyjątkowego

Wiadomości / Wydarzenia

2021.08.27

Nie można bawić się w żadną taktykę, trzeba cisnąć od pierwszego metra do mety - mówi Martin Prokop.
Nowy Lexus NX w Polsce
kalendarz 15/08 2021

Nowy Lexus NX w Polsce

Wiadomości / Wydarzenia

2021.08.15

Polskie tournée nowego crossovera NX.
Najnowsze artykuły:
Kia może zrezygnować ze Stingera?

Kia może zrezygnować ze Stingera?

Wiadomości / News

2021.09.17

Producent co prawda odświeżył swojego sportowego sedana, ale…
 Remonty dróg w Warszawie – czy będą korki w mieście?

Remonty dróg w Warszawie – czy będą korki w mieście?

Wiadomości / Gorące tematy

2021.09.17

Południowa Obwodnica Warszawy (POW) jest już na ukończeniu.
Ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

Ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

Finanse / Ubezpieczenia

2021.09.16

Zniszczona opona? Trzeba wymienić jedną, bo druga ma jeszcze ponad połowę bieżnika?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.