Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jak przygotować samochód na zimowe wyjazdy
kalendarz 20/12 2019

Jak przygotować samochód na zimowe wyjazdy

Bezpieczeństwo / Porady

Okres wyjazdów świątecznych i ferii zimowych zbliża się wielkimi krokami. To czas wymagający od kierowców szczególnej uwagi.

Śliska nawierzchnia, utrudnione warunki na drodze, czy oblodzone szyby to tylko część wyzwań, z którymi musi zmierzyć się każdy prowadzący pojazd w codziennej miejskiej jeździe lub podczas dalszych pozamiejskich wycieczek. Jak zatem bezpiecznie podróżować samochodem o tej porze roku i o czym należy pamiętać, aby zachować komfort i spokój nawet w utrudnionych warunkach?

Czy warto zmieniać opony całoroczne zimą?

Faktem jest, że producenci opon cały czas ulepszają swoje technologie opon całorocznych, jednak o tej porze roku zdecydowanie zaleca się wymianę ogumienia na zimowe. Jego konstrukcja przystosowana jest do niskich temperatur, przez co guma nie twardnieje i zachowuje odpowiednią elastyczność, a dopasowany bieżnik zwiększa przyczepność na ośnieżonych drogach. Zaletą jest również możliwość założenia łańcuchów na wypadek bardziej ekstremalnych warunków, takich jak wjazd pod oblodzone wzniesienie.

Wiele osób zapomina, że to również opony odpowiedzialne są za sprawne hamowanie pojazdu. Błędnie dopasowane mogą wydłużyć drogę hamowania i sprawić, że utracimy kontrolę nad autem, co zwłaszcza zimą jest wyjątkowo niebezpieczne. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zmienić ogumienie na odpowiednie do panujących warunków.

- Kierowcy zastanawiają się, kiedy należy dokonać wymiany opon, często czekając aż do momentu pojawienia się pierwszych opadów śniegu. Tymczasem głównym wyznacznikiem informującym o konieczności zmiany ogumienia powinna być temperatura. Jeśli widzimy, że spada ona poniżej 7 stopni Celsjusza, powinniśmy niezwłocznie zadbać o zmianę opon. Dzięki temu zima nas nie zaskoczy, a my zadbamy o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i pozostałych uczestników ruchu – komentuje Radosław Jaskulski, trener Škoda Auto Safety.

Jak zadbać o dobrą kondycję pojazdu?

Nie tylko opony mają bezpośredni kontakt z trudnymi zimowymi warunkami. Niska temperatura może znacząco wpłynąć na sprawność naszego akumulatora, dlatego przed wyruszeniem w drogę należy udać się do warsztatu i sprawdzić jego stan. Ze względu na jego obniżoną pojemność zimą, wcześniejsze testy, również ładowania, pozwolą wyeliminować ewentualne problemy.

Oprócz akumulatora koniecznie należy zweryfikować stan płynów eksploatacyjnych. Bardzo istotnym jest test sprawdzający temperaturę zamarzania płynu chłodniczego. Jeśli doprowadzi się do jego zamarznięcia, może on poważnie uszkodzić silnik i uniemożliwić dalszą jazdę.

- Bardzo ważne w okresie zimowym jest także skontrolowanie oleju silnikowego. W niskich temperaturach płyn może gęstnieć, przez co gorzej rozprowadza się po elementach jednostki napędowej. Warto sprawdzić również płyn hamulcowy, gdyż pochłaniana wilgoć przyczynia się do utraty jego właściwości i może wydłużyć czas hamowania. Przy okazji pamiętajmy o uzupełnieniu zimowego płynu do spryskiwacza, aby nie uszkodzić jego pompy – mówi Radosław Jaskulski.

Wskazówki na śnieżną pogodę

Zimą nadwozie auta wystawione jest na działanie niekorzystnych warunków. Warto zdecydować się również na woskowanie pojazdu. Pomoże to zabezpieczyć karoserię przed wilgocią, chemikaliami i solą, a także ułatwi utrzymanie czystości naszego pojazdu.

Niska temperatura potrafi zaskoczyć nie tylko podczas jazdy, ale jeszcze przed uruchomieniem pojazdu. Zimą pomocny będzie odmrażacz, dzięki któremu z łatwością można poradzić sobie z zamarzniętym zamkiem. Niezbędnym elementem wyposażenia jest także skrobaczka do szyb. Przed wyruszeniem w drogę, należy również sprawdzić stan wycieraczek. O tej porze roku na szybach samochodowych osadza się zdecydowanie więcej wilgoci, a zużyte wycieraczki nie są w stanie jej odpowiednio odprowadzić. Zakup nowych piór wiąże się z niewielkim kosztem, a znacząco poprawi komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

- Często pomijaną, ale ważną kwestią jest wymiana dywaników wewnątrz samochodu. Zwykły dywanik przepuszcza wodę, którą wnosimy do auta w postaci śniegu na butach. Ta zatrzymuje się w materiałowych elementach i przyczynia się do zwiększenia poziomu wilgoci wewnątrz pojazdu, co z kolei stwarza problem zaparowanych okien przy ogrzewaniu. Gumowe dywaniki nie tylko pomogą nam z wilgocią, ale także umożliwią łatwiejsze utrzymanie czystości wnętrza. – dodaje Radosław Jaskulski.


Tagi:
jak przygotować samochód na zimowe wyjazdy, o czym należy pamiętać przed zimową wyprawą

Zobacz podobne artykuły:

„Chrzczone” paliwo a konsekwencje dla silnika
kalendarz 10/07 2020

„Chrzczone” paliwo a konsekwencje dla silnika

Warsztat / Porady

2020.07.10

Oleje oraz paliwa niespełniające norm jakościowych mogą stanowić duże zagrożenie dla każdego silnika.
Jazda latem na zimówkach to zły pomysł
kalendarz 08/07 2020

Jazda latem na zimówkach to zły pomysł

Warsztat / Porady

2020.07.08

W taką pogodę opony typowo zimowe tylko generują dodatkowe koszty.
Bezpieczne podróżowanie w wakacje  - porady Kajetana Kajetanowicza
kalendarz 02/07 2020

Bezpieczne podróżowanie w wakacje - porady Kajetana Kajetanowicza

Warsztat / Porady

2020.07.02

Choć pandemia koronawirusa mogła pokrzyżować plany wyjazdowe wielu osobom, to na drogach i tak możemy spodziewać się dużego ruchu.

Firmy z branży

Bokserska Auto Serwis

ul. Bokserska 1C
02-682 Warszawa
Tel.: 882 553 355
https://bokserska.com.pl/
Najnowsze artykuły:
Toyota Motor Europe rozpoczęła produkcję nowego Yarisa

Toyota Motor Europe rozpoczęła produkcję nowego Yarisa

Wiadomości / News

2020.07.13

Fabryka Toyoty we Francji zgodnie z harmonogramem uruchomiła produkcję Yarisa czwartej generacji.
Maserati Ghibli Hybrid – przed premierą

Maserati Ghibli Hybrid – przed premierą

Wiadomości / News

2020.07.13

Ghibli Hybrid zostanie oficjalnie zaprezentowany 16 lipca.
Nastroje klientów na rynku motoryzacyjnym stopniowo się poprawiają

Nastroje klientów na rynku motoryzacyjnym stopniowo się poprawiają

Wiadomości / Gorące tematy

2020.07.13

Powrót do normalności może potrwać nawet dwa lata.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.