Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jak oceniana jest jakość polskich dróg na świecie?
kalendarz 29/04 2020

Jak oceniana jest jakość polskich dróg na świecie?

Gorące tematy

Polska zajęła 20. miejsce w Europie i 57. na świecie w rankingu jakości infrastruktury drogowej.

W porównaniu do poprzednich lat, nawierzchnie krajowych dróg są znacznie lepsze. Pomimo tego, raczej nie prędko dorównamy takim krajom jak Holandia, Austria, czy Portugalia.

Raport Światowego Forum Ekonomicznego za 2019 rok porusza m.in. temat jakości infrastruktury drogowej na świecie. Oceny przyznane polskim drogom są niestety niskie. W całej Unii Europejskiej gorsze ma tylko 6. państw. O konieczności poprawy stanu nawierzchni dróg krajowych informuje także w swoim ostatnim raporcie GDDKiA. Jej kontrole wykazały, że ok. 37 proc. dróg w naszym kraju wymaga remontu.

Miejsce Polski w światowym rankingu jakości dróg

W rankingu dotyczącym jakości infrastruktury drogowej, Polska otrzymała ocenę 4,31 w skali 1-7 (im wyższa ocena, tym szerzej rozwinięta infrastruktura) i znalazła się na 57 miejscu na świecie (na 141 państw). Pierwsze miejsca na liście zajęły: Singapur (6,45), Holandia (6,43) i Szwajcaria (6,28). Ostatnie natomiast przypadły takim państwom jak: Czad (1,94), Mauretania (2,03) i Madagaskar (2,04).

Jakość polskich dróg na tle Europy

Korzystając z raportu sprawdziliśmy również, jak polska infrastruktura drogowa wypada w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Okazuje się, że ocena przyznana Polsce zrzuca nas na dalekie 20 miejsce (spośród 27 krajów). Najlepsze wyniki uzyskała infrastruktura drogowa w Holandii, Austrii i Portugalii. Ostatnie miejsca w rankingu przypadły natomiast Rumunii, Malcie i Bułgarii.

W dniu sporządzenia sprawozdania szacowano, iż remont na odcinkach dróg, których nawierzchnie zakwalifikowano do stanu złego i niezadawalającego może pochłonąć nawet 11,5 mld zł.

Pocieszającym może być jedynie fakt, że jakość polskich dróg poprawia się z każdym rokiem. W 2001 r. tylko niecałe 30 proc. nawierzchni drogowej w naszym kraju oceniano pozytywnie, czyli o połowę mniej niż obecnie.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oceniła najgorzej stan dróg w województwie lubuskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i małopolskim. Natychmiastowego remontu wymaga tam ponad 20 proc. nawierzchni drogowych. Najmniej dróg w stanie złym jest natomiast w zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.

W statystykach policyjnych corocznie jako jedną z przyczyn kolizji i wypadków drogowych wymienia się niewłaściwy stan jezdni. W ubiegłym roku odnotowano w naszym kraju 9963 takie zdarzenia. Biorąc pod uwagę długość sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA i koncesjonariuszy (ok. 18133 km) można przyjąć, że do wypadku lub kolizji z powodu złej nawierzchni drogi dochodzi średnio co 2 kilometry.

W 2019 r. policja odnotowała najwięcej takich zdarzeń w województwie śląskim, łódzkim i wielkopolskim, natomiast najmniej w podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim.

Być może przygotowany raport jest zbyt krytyczny wobec Polski, ale nie zmienia to faktu, że nadal jest jeszcze wiele do zrobienia – również w przypadku ulic naszych miast./oprac. ns/   

źródło: Rankomat


Tagi:
polskie drogi, ocena polskich dróg, jakość polskich dróg na tle Europy, GDDKiA

Zobacz podobne artykuły:

Zanieczyszczenie powietrza wraca do poziomów sprzed pandemii
kalendarz 05/06 2020

Zanieczyszczenie powietrza wraca do poziomów sprzed pandemii

Wiadomości / Gorące tematy

2020.06.05

Producenci aut wprowadzają filtry chroniące przed smogiem.
 Branża motoryzacyjna nie wyprodukowała ok. 2 mln aut
kalendarz 01/06 2020

Branża motoryzacyjna nie wyprodukowała ok. 2 mln aut

Wiadomości / Gorące tematy

2020.06.01

Producenci aut i części mogą odczuwać skutki kryzysu przez kilka lat.
Pandemia sprzyja większej brawurze na drogach
kalendarz 26/05 2020

Pandemia sprzyja większej brawurze na drogach

Wiadomości / Gorące tematy

2020.05.26

Bezpieczeństwo mają poprawić wyższe kary i ograniczniki prędkości w samochodach.
Najnowsze artykuły:
Za kierownicą Lexusa, ale w domu

Za kierownicą Lexusa, ale w domu

Moto fanatyk

2020.06.06

W jakich grach znajdziemy auta japońskiej marki?
 VW Arteon – Facelifting i nowa wersja

VW Arteon – Facelifting i nowa wersja

Wiadomości / News

2020.06.06

W tym miesiącu VW zaprezentuje odświeżoną wersję modelu Arteon. Niespodzianką ma być nowa wersja nadwoziowa.
Rusza motosport w Polsce

Rusza motosport w Polsce

Wiadomości / Moto sport

2020.06.05

Najpierw WSMP, a potem RMPST i Motul HRSMP.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.