Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Honda Jazz Crosstar 1,5 I-MMD 102 KM e-CVT – Miejski atrybut
kalendarz 03/03 2025

Honda Jazz Crosstar 1,5 I-MMD 102 KM e-CVT – Miejski atrybut

Testy / Testy / Honda

Mija pięć lat, odkąd pojawiła się na rynku. O kim mowa? O piątej generacji Hondy Jazz.

Auto zbudowano zostało na płycie Hondy HR-V. Dzięki temu pojazd kontynuuje tradycję poprzedników: jest…, większy we wnętrzu niż na zewnątrz. Zaskakuje ilością wnętrza. Przecież mamy do czynienia z autem klasy B, a przestrzeni jest pod dostatkiem. Honda może pod tym względem zawstydzić niejeden kompakt.

Samochód powstał w myśl nowej zasady stylistycznej: „Yoo No Bi” czyli piękny i funkcjonalny. Teoretycznie miało to być: bez przerostu formy nad treścią, czyli samochód musi być ładny i praktyczny. Forma to tylko opakowanie i nie może stać w sprzeczności z podstawowymi zasadami: miejski samochód ma być zwrotny, zapewniać dobrą widoczność, pojemne wnętrze i maksimum wygody. A jak jest w praktyce? O urodzie nie ma co można dyskutować, bo gusta mamy różne. Na pewno japoński mieszczuch wygląda niesztampowo. Urody jednak odmówić mu nie sposób.

Może podobać się
Zasadnicza cecha stylówki Jazza to umiar i prostota. Z przodu, eleganckie klosze lamp, także z LED-owymi światłami przeciwmgłowymi. Niezbyt agresywny grill w stylu Civica. Tył to jakby suplement dla przodu. Lampy, przypominają przednie. Klapa bagażnika w kształcie litery V. Producent twierdzi, że taki właśnie kształt wpływa na komfort akustyczny w kabinie. Trudno to zweryfikować, albowiem nagłośnienie systemu audio nie jest najmocniejszą stroną Jazza. Z drugiej strony, kokpit należy do najcichszych w segmencie.

Jazz ma w porównaniu do całej karoserii bardzo dużą powierzchnię przeszkloną. Do tego filigranowe słupki A i mamy doskonałą widoczność z fotela kierowcy. Dodam, że i słupki C nie są grube. Ergo, dobra widoczność z kokpitu wsparta niezłą kamerą wsteczną dają komfort przy parkowaniu i manewrówce w miejskiej dżungli.

A propos miejskiej dżungli; Jazza w wersji Crosstar jest autem do miasta idealnym. Po pierwsze, to 16 mm większy prześwit, czyli łatwiej wdrapać się na krawężnik. Po drugie plastikowe nakładki nadkoli i progów to ochrona przed otarciami parkingowymi. Dodatkowo bardzo przydatne, ale przy okazji ciekawe stylistycznie zintegrowane relingi. Czy Crosstar jest crossoverem? Od razu nasuwa się dopowiedz przecząca. Ale z drugiej strony crossover to auto z napędem na jedną oś i zwiększonym prześwicie…

Wnętrze, to oczywiście klon standardowego Jazza. I tak jak w przypadku eksterieru, i tu mamy stylistyczny umiar i prostotę. Nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń ani do scenografii, ani wykończenia. A i ergonomia, jak to u Japończyków – bez zarzutu. Skonstatuje to tak: funkcjonalnie i stylistycznie nowy Jazz odjechał większości konkurencji.

W szczegółach: fajnie, że nad zegarami na desce nie umieszczono „daszka”. Choć wydaje się to niemożliwe, nawet w słoneczny dzień nie ogranicza to widoczności panelu. 7-calowy ekran wskaźników wmontowano w niewielką niszę w desce. W panelu środkowym umieszczono z kolei 9 calowe centrum sterowania systemem inforozrywki. Ekran ten, choć spory nie wystaje ponad deskę.

Do przestronności wnętrza oczywiście nie ma zastrzeżeń. Tu Jazz zawsze był prymusem. Kokpit auta zapewnia komfort podróży czterem lub wygodę pięciu osobom. Przestrzeni nie brakuje na głowy, łokcie ani kolana. Poza tym, fotele są co najmniej wygodne. Tak samo – tylna kanapa. Do tego, hydrofobowy materiał, którym wykończono siedziska i oparcia to rewelacyjny pomysł. Docenią go posiadacze zwierząt i… małych podróżników. Wnętrze sprawia wrażenie nieco większego niż u poprzednika. Za to bagażnik, wprost przeciwnie. Do tego w Jazz Crosstar, jest go jeszcze mniej niż w wersji konwencjonalnej. W sumie 300 litrów lub około 900 po złożeniu oparcia kanapy. W sumie jednak, w miejskim aucie powinno wystarczyć.

Jedyne rozwiązanie
Napęd Hondy Jazz z wiadomych względów to tylko jeden motor 1.5 wsparty układem miękkiej hybrydy. W sumie łączna moc układu to 109 KM i 131 Nm momentu obrotowego. W szczegółach: silnik elektryczny generuje moc 109 KM i 253 Nm momentu obrotowego. Spalinowy 1,5 starszej generacji 97 KM przy 5500 obrotach i 131 Nm. Układ zalewania niezłe wsparcie. W czasie gwałtownego przyspieszania, auto generuje 253 Nm. Ponieważ jest miękką hybrydą, działa tylko w momencie wyprzedzania lub gwałtownego dodawania gazu.

Napęd trafia na przednie koła za pośrednictwem bezstopniowej przekładni e-CVT. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h Jazzowi Crosstar zajmuje 9,9 sekundy, a prędkość maksymalna to 173 km/h. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że skrzynia bezstopniowa nie jest tak szybka jak dwusprzęgłowy automat. Na szczęście w aucie miejskim sprawdza się nieźle. Ekonomicznie, też nie ma tragedii. Średnie zużycie paliwa według producenta powinno wynosić: 3,9 w cyklu miejskim, 6,3 w trasie i 4,8 średnio. W praktyce w ruchu miejskim jest około 4,4 litra, w trasie blisko 7 a średnio z testu 5,5 litra.

Zawieszenie typowe dla aut miejskich. Niespecjalnie komfortowe, ale też niezbyt czułe na miejskie wertepy. W sumie bez problemu kompensuje ubytki w warstwie ścieralnej asfaltu i „gasi” poprzeczne garby. Do wnętrza nie wnikają odgłosy jego pracy. Układ kierowniczy też bez zastrzeżeń. Bezpośredni, precyzyjny i czuły.

Auto segmentu B powinno być proste i tanie. Tyle, że u Hondy chyba tak się nie da. Jeśli już jest prosto, nie jest tanio. Ba, jest koszmarnie drogo! W wersji bazowej Honda Jazz została wyceniona na 130 400 zł. Komentarz jest chyba zbyteczny…
MOTOTRENDY.PL

Zalety auta:
– pojemność wnętrza
– widoczność z kokpitu
– wyposażenie

Wady auta:
– cena
– mały bagażnik

Podstawowe parametry techniczne Honda Jazz Crosstar 1,5 I-MMD 102 KM e-CVT:
Wymiary (długość/szerokość/wysokość/rozstaw osi): 4090/1725/1556/2520
Silnik: benzynowy wsparty układem hybrydowym
Pojemność: 1498 cm3
Moc maksymalna: silnik spalinowy 97 KM/ silnik elektryczny 102KM
Maksymalny moment obrotowy: silnik spalinowy 131 Nm/ silnik elektryczny 253 Nm
Napęd: przedni
Skrzynia: bezstopniowa e-CVT
Osiągi (0-100 km/h): 9,9 s
Prędkość maksymalna: 173 km/h
Zużycie paliwa (miasto/trasa/średnio): 3,9/6,3/4,8
Zużycie paliwa w teście: 4,4/7,0/5,5
Pojemność bagażnika: 300/840
Pojemność zbiornika paliwa: 40l
Cena: od 130 400 zł


Tagi:
Honda Jazz Crosstar 1, 5 I-MMD 102 KM e-CVT, Honda Jazz Crosstar 1, 5 I-MMD 102 KM, Honda Jazz Crosstar 1, 5 I-MMD, Honda Jazz Crosstar 1, 5, Honda Jazz Crosstar, test Honda Jazz Crosstar 1, 5 I-MMD 102 KM e-CVT, test Honda Jazz Crosstar 1, 5 I-MMD 102 KM, test Honda Jazz Crosstar 1, 5 I-MMD, test Honda Jazz Crosstar,

Zobacz podobne artykuły:

Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet Elegance AllGrip 129 KM – Sprawdzony
kalendarz 18/03 2025

Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet Elegance AllGrip 129 KM – Sprawdzony

Testy / Testy

2025.03.18

Suzuki Vitara bez dwóch zdań nie jest autem krzykliwym. Na tle konkurencji wygląda bardzo konserwatywnie. To nie przeszkadza jednak jemu, żeby odnosić sukcesy na rynku i być jednym z najpopularniejszych aut w swojej klasie....
Honda CR-V e:HEV Advance AWD – Bez udawania
kalendarz 14/03 2025

Honda CR-V e:HEV Advance AWD – Bez udawania

Testy / Testy

2025.03.14

Honda CR-V to sprawdzone i cenione auto. Klienci doceniają je za jakość wykonania, jednostki napędowe oraz wygodne i komfortowe wnętrze. Występuje w odmianie przednionapędowej, jak i z napędem na obie osie. Ta ostatnia wersja...
Honda CR-V e:HEV 2.0 i-MMD 184 KM – Mocny gracz
kalendarz 13/03 2025

Honda CR-V e:HEV 2.0 i-MMD 184 KM – Mocny gracz

Testy / Testy

2025.03.13

Honda wprowadzając na rynek SUV-ów nową odmianę modelu CR-V pokazało, że ma doświadczenie w tworzeniu aut tego typu. Nowy model, podobnie jak poprzednik otrzymał jednostkę hybrydową.
Najnowsze artykuły:
Kajetanowicz na mecie Rajdu Safari

Kajetanowicz na mecie Rajdu Safari

Wiadomości / Moto sport

2025.03.24

Kajetanowicz i Szczepaniak poza podium.
Lexus Surf LX Concept - Jedyny taki dla surferów

Lexus Surf LX Concept - Jedyny taki dla surferów

Prezentacje / Concept Cars

2025.03.22

Największy terenowy Lexus ma prawdziwie surferskie przeznaczenie.
Alfa Romeo – koniec z silnikami benzynowymi?

Alfa Romeo – koniec z silnikami benzynowymi?

Wiadomości / News

2025.03.21

Plany elektryfikacji aut tej marki zostały odsunięte, ale…