Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Futurystyczny Mercedes F 015 w Centrum Nauki Kopernik
kalendarz 02/03 2023

Futurystyczny Mercedes F 015 w Centrum Nauki Kopernik

Wydarzenia / Mercedes

W 2023 r., z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego astronoma, Centrum Nauki Kopernik przygotowało wiele atrakcji. Jedną z nich jest…

Rocznica jest wyjątkową okazją, by lepiej poznać patrona obiektu i jego przełomowe odkrycia. Jedną z przygotowanych atrakcji jest wystawa „Przyszłość jest dziś” z wyjątkowym eksponatem, futurystycznym Mercedesem F 015 Luxury in Motion.

Kiedy Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo, nie było jeszcze teleskopów. Do obserwacji musiało mu wystarczyć oko, a do ustalania pozycji gwiazd i planet – przyrządy takie jak kwadrant, drewniany trójkąt paralaktyczny i najbardziej skomplikowana sfera armilarna. Dzisiaj pozycję gwiazd możemy sprawdzić w aplikacji na smartfonie, a nocne niebo obserwujemy przez ogromne teleskopy, często o rozmiarach przekraczających wielkość stadionu piłkarskiego.

Wszystko to zawdzięczamy nieustannie dokonywanym postępom w nauce. Postępy, które wywróciły do góry nogami niepodważalne wcześniej podstawy ludzkiej wiedzy o świecie, nazywamy dziś przewrotami kopernikańskimi lub rewolucjami naukowymi. Termin ten zawdzięczamy właśnie Mikołajowi Kopernikowi, który użył go w oryginalnym, łacińskim tytule swojego dzieła „De revolutionibus” (pol. „O obrotach”). Myśl polskiego astronoma – stawiająca w centrum naszego układu planetarnego Słońce – potrzebowała wielu lat, by oficjalnie stać się powszechnie uznawanym fundamentem nowoczesnej nauki.

„Rewolucja Kopernika” – tak nazywa się pierwsza z atrakcji Centrum Nauki Kopernik -  największym centrum nauki w Polsce - przygotowana z okazji obchodów 550. urodzin polskiego astronoma. Rozpoczyna się od pokazu nieba i rekonstrukcji modelu Ptolemeusza, by następnie przejść do prezentacji rewolucyjnego modelu zaproponowanego przez Kopernika. Goście mogą okiem detektywa spojrzeć na obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki oraz z bliska przyjrzeć się Układowi Słonecznemu, aby zastanowić się, jakie tajemnice nadal przed nami skrywa i co jeszcze pozostało do odkrycia współczesnym „Kopernikom”.

Z okazji Roku Kopernikańskiego na gości Centrum Nauki Kopernik czeka jeszcze wiele innych atrakcji i niespodzianek. Już wkrótce w centrum pojawi się… sam Mikołaj Kopernik. Będzie można z nim porozmawiać, sfotografować się, nagrać film. Albo zapytać o przyszłość mobilności. Jak to możliwe? Odpowiedź niebawem – i wcale nie chodzi o aktora ani aktorkę.

A na wszystkich, którzy nazywają się Kopernik, w 2023 r. czeka drobny prezent – darmowy wstęp do centrum (wraz z osobą towarzyszącą). W końcu nazwisko zobowiązuje.

O tym, że Mikołaj Kopernik był astronomem – wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego – wie niemal każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga i wytrwałość pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć.

Obecnie można oglądać dwie z trzech części wystawy. Pierwsza z nich, pt. „Cyfrowy mózg?”, skłania do przemyśleń na temat granic prywatności, poczucia bezpieczeństwa oraz nowych definicji sztuki i kreatywności. Od niedawna można też zwiedzać drugą część wystawy – pt. „Misja: Ziemia”, skoncentrowaną na wyobrażeniach o przyszłym świecie jako naszym miejscu do życia. Przybliża ona kwestie degradacji środowiska naturalnego, globalnego ocieplenia, zaniku bioróżnodności oraz miast przyszłości.

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej zjawiskowych eksponatów pierwszej części wystawy jest koncepcyjny Mercedes F 015 Luxury In Motion. To wizja luksusowego samochodu przyszłości: autonomicznej, bezemisyjnej oazy spokoju, zapewniającej podróżującym przestrzeń do relaksu i pracy. Studium odpowiada na wyzwania najbliższej przyszłości, na czele z zanieczyszczeniem powietrza, korkami oraz bezpieczeństwem jazdy.

Bogaty program sprawia, że Centrum Nauki Kopernik cieszy się ogromną popularnością – tylko w 2022 r. odwiedziło je ponad 1 342 010 gości. Spośród nich blisko 80 proc. osób w wieku 15 lat i więcej zadeklarowało, że zobaczyło wystawę „Przyszłość jest dziś”./oprac.ns/

Foto: Mercedes


Tagi:
Centrum Nauki Kopernik, Mikołaj Kopernik, Mercedes, Mercedes F 015 Luxury In Motion

Zobacz podobne artykuły:

Co kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy?  Odpowiadamy
kalendarz 23/03 2023

Co kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy? Odpowiadamy

Wiadomości / Wydarzenia

2023.03.23

Jakie kryteria biorą pod uwagę kupujący wybierając salon dealera? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.
Mercedes Citan 113 Tourer – Skąd my go znamy?
kalendarz 16/03 2023

Mercedes Citan 113 Tourer – Skąd my go znamy?

Testy / Testy

2023.03.16

Mercedes Citan to niemal bliźniak Renault Kangoo, a odmiana osobowa Tourer może być praktycznym rozwiązaniem dla wielu osób.
Valtteri Bottas odebrał swoją Giulię GTAm
kalendarz 15/03 2023

Valtteri Bottas odebrał swoją Giulię GTAm

Wiadomości / Wydarzenia

2023.03.15

Fiński kierowca zespołu Alfa Romeo F1 Team stał się jednym z 500 nabywców Giulii GTA.
Najnowsze artykuły:
Co kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy?  Odpowiadamy

Co kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy? Odpowiadamy

Wiadomości / Wydarzenia

2023.03.23

Jakie kryteria biorą pod uwagę kupujący wybierając salon dealera? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.
Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.

Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.

Warsztat / Porady

2023.03.23

Zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie czy warto serwisować swój samochód w Autoryzowanej Stacji Obsługi? Choć zdania były podzielone, to większość jednak odpowiedziała „tak”. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem i na podstawie wyb...
Zakaz sprzedaży aut spalinowych w UE pod znakiem zapytania

Zakaz sprzedaży aut spalinowych w UE pod znakiem zapytania

Wiadomości / Gorące tematy

2023.03.20

Co dalej z motoryzacyjną rewolucją?