Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Futurystyczny Mercedes F 015 w Centrum Nauki Kopernik
kalendarz 02/03 2023

Futurystyczny Mercedes F 015 w Centrum Nauki Kopernik

Wydarzenia / Mercedes

W 2023 r., z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego polskiego astronoma, Centrum Nauki Kopernik przygotowało wiele atrakcji. Jedną z nich jest…

Rocznica jest wyjątkową okazją, by lepiej poznać patrona obiektu i jego przełomowe odkrycia. Jedną z przygotowanych atrakcji jest wystawa „Przyszłość jest dziś” z wyjątkowym eksponatem, futurystycznym Mercedesem F 015 Luxury in Motion.

Kiedy Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo, nie było jeszcze teleskopów. Do obserwacji musiało mu wystarczyć oko, a do ustalania pozycji gwiazd i planet – przyrządy takie jak kwadrant, drewniany trójkąt paralaktyczny i najbardziej skomplikowana sfera armilarna. Dzisiaj pozycję gwiazd możemy sprawdzić w aplikacji na smartfonie, a nocne niebo obserwujemy przez ogromne teleskopy, często o rozmiarach przekraczających wielkość stadionu piłkarskiego.

Wszystko to zawdzięczamy nieustannie dokonywanym postępom w nauce. Postępy, które wywróciły do góry nogami niepodważalne wcześniej podstawy ludzkiej wiedzy o świecie, nazywamy dziś przewrotami kopernikańskimi lub rewolucjami naukowymi. Termin ten zawdzięczamy właśnie Mikołajowi Kopernikowi, który użył go w oryginalnym, łacińskim tytule swojego dzieła „De revolutionibus” (pol. „O obrotach”). Myśl polskiego astronoma – stawiająca w centrum naszego układu planetarnego Słońce – potrzebowała wielu lat, by oficjalnie stać się powszechnie uznawanym fundamentem nowoczesnej nauki.

„Rewolucja Kopernika” – tak nazywa się pierwsza z atrakcji Centrum Nauki Kopernik -  największym centrum nauki w Polsce - przygotowana z okazji obchodów 550. urodzin polskiego astronoma. Rozpoczyna się od pokazu nieba i rekonstrukcji modelu Ptolemeusza, by następnie przejść do prezentacji rewolucyjnego modelu zaproponowanego przez Kopernika. Goście mogą okiem detektywa spojrzeć na obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki oraz z bliska przyjrzeć się Układowi Słonecznemu, aby zastanowić się, jakie tajemnice nadal przed nami skrywa i co jeszcze pozostało do odkrycia współczesnym „Kopernikom”.

Z okazji Roku Kopernikańskiego na gości Centrum Nauki Kopernik czeka jeszcze wiele innych atrakcji i niespodzianek. Już wkrótce w centrum pojawi się… sam Mikołaj Kopernik. Będzie można z nim porozmawiać, sfotografować się, nagrać film. Albo zapytać o przyszłość mobilności. Jak to możliwe? Odpowiedź niebawem – i wcale nie chodzi o aktora ani aktorkę.

A na wszystkich, którzy nazywają się Kopernik, w 2023 r. czeka drobny prezent – darmowy wstęp do centrum (wraz z osobą towarzyszącą). W końcu nazwisko zobowiązuje.

O tym, że Mikołaj Kopernik był astronomem – wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię i stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego – wie niemal każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga i wytrwałość pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć.

Obecnie można oglądać dwie z trzech części wystawy. Pierwsza z nich, pt. „Cyfrowy mózg?”, skłania do przemyśleń na temat granic prywatności, poczucia bezpieczeństwa oraz nowych definicji sztuki i kreatywności. Od niedawna można też zwiedzać drugą część wystawy – pt. „Misja: Ziemia”, skoncentrowaną na wyobrażeniach o przyszłym świecie jako naszym miejscu do życia. Przybliża ona kwestie degradacji środowiska naturalnego, globalnego ocieplenia, zaniku bioróżnodności oraz miast przyszłości.

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej zjawiskowych eksponatów pierwszej części wystawy jest koncepcyjny Mercedes F 015 Luxury In Motion. To wizja luksusowego samochodu przyszłości: autonomicznej, bezemisyjnej oazy spokoju, zapewniającej podróżującym przestrzeń do relaksu i pracy. Studium odpowiada na wyzwania najbliższej przyszłości, na czele z zanieczyszczeniem powietrza, korkami oraz bezpieczeństwem jazdy.

Bogaty program sprawia, że Centrum Nauki Kopernik cieszy się ogromną popularnością – tylko w 2022 r. odwiedziło je ponad 1 342 010 gości. Spośród nich blisko 80 proc. osób w wieku 15 lat i więcej zadeklarowało, że zobaczyło wystawę „Przyszłość jest dziś”./oprac.ns/

Foto: Mercedes


Tagi:
Centrum Nauki Kopernik, Mikołaj Kopernik, Mercedes, Mercedes F 015 Luxury In Motion

Zobacz podobne artykuły:

Fiaty 126p znów na wydziale montażowym fabryki w Tychach
kalendarz 16/07 2024

Fiaty 126p znów na wydziale montażowym fabryki w Tychach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.07.16

Wielka Wyprawa Maluchów zawitała do tyskiej fabryki.
Goodwood Festival of Speed 2024 - Debiuty
kalendarz 13/07 2024

Goodwood Festival of Speed 2024 - Debiuty

Wiadomości / Wydarzenia

2024.07.13

Tegoroczne święto motoryzacji obfituje w nowości.
 Oliver Solberg testował Skodę Octavia RS
kalendarz 12/07 2024

Oliver Solberg testował Skodę Octavia RS

Wiadomości / Wydarzenia

2024.07.12

Solberg startujący w Rajdowych Mistrzostwach Świata za kierownicą Škody Fabia RS Rally2, tym razem przesiadł się do Octavii RS.
Najnowsze artykuły:
BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

Prezentacje / Nowości

2024.07.21

Odświeżone M3 Touring dysponuje większą mocą ale na torze Nürburgring dostrzeżono podczas testów prototyp BMW M3 CS Touring.
Unikalne modele Toyoty

Unikalne modele Toyoty

Moto fanatyk

2024.07.21

W muzeum Toyoty w Kolonii przygotowano wyjątkowy pokaz samochodów z japońskiego rynku.
Pierwszy "elektryk" Ferrari

Pierwszy "elektryk" Ferrari

Wiadomości / News

2024.07.20

Samochód ma być gotowy przed końcem 2025 r.