Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Fleet Derby 2014
kalendarz 20/05 2014

Fleet Derby 2014

Wiadomości / Wydarzenia

14 maja br.  na terenie Autodromu Automobilklubu Polski Warszawa – Bemowo odbył się finał Fleet Derby 2014 – testu i plebiscytu flotowego.

Tegoroczna, trzecia już edycja tego wydarzenia, zgromadziła 350 gości, 130 jurorów, 117 samochodów, w tym 93 testowe, które zostały poddane specjalnym próbom na terenie autodromu. Wszystkie auta zostały przyporządkowane do 16 kategorii samochodowych, zatwierdzonych przez partnera testu -  Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Znaczną część jury stanowili członkowie firm zrzeszonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, niezależni managerowie a także przedstawiciele innych instytucji, natomiast  specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Motorowego, ułożyli trasy prób i czuwali nad bezpiecznym przebiegiem testu. Trzy trasy pozwoliły optymalnie sprawdzić zachowania samochodów podzielonych na dane segmenty. Pikapy i duże SUV-y były sprawdzane na wymagającej, acz bezpiecznej trasie terenowej. Pozostałe segmenty były sprawdzane na dwóch trasach. Jednej umieszczonej na terenie ośrodka doskonalenia techniki jazdy, na której wykorzystano takie elementy infrastruktury jak okrąg poślizgowy i nawodniona płyta poślizgowa, a także fotocela pokazująca prędkość. Druga próba przebiegała na terenie lotniska Babice. Tam także samochody dostawcze były sprawdzane pod kątem łatwości parkowania i manewrowania. Oczywiście, nie jest realne przetestowanie samochodów, tym bardziej tych pracujących na co dzień w firmach, kompleksowo w warunkach autodromu. Można było  sprawdzić zachowanie się samochodu w ciasnym slalomie, szybko pokonywanym łuku, czy to jak hamuje i przyspiesza. Podczas krótkich przerw, można było także zajrzeć do bagażnika, przeanalizować pojemność schowków czy funkcjonalność pozycji za kierownicą. Jednak podczas całego dnia testu nie można ocenić kompleksowo samochodu. Dlatego też ankietę oceniającą samochody pomogli organizatorom przygotować członkowie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Co ważne, podczas trwania testu położony został duży nacisk na fakt, aby jurorzy, podzieleni na trzy grupy jeździli wszystkimi samochodami w klasie. To pozwalało bezpośrednio ocenić poszczególne konkurujące ze sobą modele.

Jurorzy, z jednej strony, stanowili poniekąd wybraną grupę, która decydowała o wynikach, a z drugiej, byli odrobinę poszkodowani, ponieważ cały dzień mieli wypełniony obowiązkami związanymi z testowaniem samochodów. Kiedy oni ciężko pracowali, pozostali goście Fleet Derby także nie mogli się nudzić. Przygotowana została efektowna była ekspozycja samochodów demonstracyjnych, licząca ponad dwadzieścia pozycji. Wśród nich na uwagę na pewno zasługiwał VW Golf Sportsvan, który podczas testu Fleet Derby miał flotową premierę. Niemniejszym powodzeniem cieszyły się modele ekspozycyjne, m.in.: Peugeot 308 – laureat prestiżowej nagrody Car of the Year, Opel Insignia OPC w czarnym macie, VW Polo, Volvo V60 Plug In-Hybrid, Seat Leon ST, Peugeot RCZ R, czy praktyczny Mercedes Citan, zaprezentowany jako taksówka.

Na pewno, nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się co-drivy, czyli przejażdżki na prawym fotelu. Za kierownicą niepozornego BMW z silnikiem o potężnej mocy swoje przejazdy odbywał Mariusz Stuszewski. Natomiast Mirosław Gumula ze Szkoły Jazdy Subaru pokazał, że Subaru BRZ, mimo że nie najmocniejsze, może dostarczyć także dużo frajdy.

Poza tym goście mogli odwiedzać stoiska wystawców, gdzie oprócz zapoznania się z ich ofertą, można było także wziąć udział w kilku konkursach, co zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Najwięcej problemów było z odpowiedzią na pytanie w konkursie firmy Hyundai, jakim zwierzęciem jest maskotka mistrzostw świata w piłce nożnej. Dla tych, którzy nie wiedzą – pancernikiem.

Dodatkowo na miejscu można było także oddać głos w plebiscycie Fleet Derby na jedną z zaproponowanych kategorii. Te, nazwijmy je, analogowe głosy na produkty i usługi flotowe, Osobowość Flotową, Samochód Służbowy Roku 2014 oraz na Motoryzacyjną Markę Flotową - także są zliczane i będą dodane do głosów internetowych. Bardzo liczna rzesza gości głosowała podczas testu. Zjawiskiem, które także jest warte odnotowania, jest coraz liczniejsza grupa samochodów, które były testowane w kategorii ECO. O ile w poprzednich latach było ich po dwa, trzy, teraz jurorzy mogli przetestować już sześć modeli. Jednak największą wartością praktycznej części plebiscytu, czyli samego testu, była możliwość spotkania się z kolegami po fachu, z dostawcami rynku. Wymiana poglądów i możliwość przedyskutowania problemów podczas kontaktów twarzą w twarz są podczas takiego wydarzenia najważniejsze. Zwycięzców tegorocznej edycji Fleet Derby – poznamy już 21 maja br.

 źródło: Fleet Foto: Anna Górajka [gallery ids="45512,45505,45504,45511,45510,45503,45509,45508,45507,45506"]

Zobacz podobne artykuły:

Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki
kalendarz 23/07 2024

Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Wiadomości / News

2024.07.23

Modele z popularnym silnikiem znikają z polskiej oferty Mazdy.
Škoda Elroq na trasie Tour de France
kalendarz 22/07 2024

Škoda Elroq na trasie Tour de France

Wiadomości / News

2024.07.22

Zwycięzca tegorocznego wyścigu kolarskiego, Tadej Pogačar, otrzymał kryształowe trofeum stworzone przez Škoda Design.
Prezydent Francji ma nowy samochód
kalendarz 22/07 2024

Prezydent Francji ma nowy samochód

Wiadomości / News

2024.07.22

Emmanuel Macron zamienił DS7 Elysee na Renault Rafale.
Najnowsze artykuły:
Gorące lato i gorące opony

Gorące lato i gorące opony

Warsztat / Porady

2024.07.23

Warto zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na wakacje.
 Audi i bp partnerami w Formule 1

Audi i bp partnerami w Formule 1

Wiadomości / Moto sport

2024.07.23

Dla obu firm to nowy etap współpracy.
Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Wiadomości / News

2024.07.23

Modele z popularnym silnikiem znikają z polskiej oferty Mazdy.