Dublet Mercedesa na torze Suzuka
kalendarz 07/10 2018

Moto sport

Brytyjczyk Lewis Hamilton wygrał wyścig o Grand Prix Japonii.

Dla broniącego tytułu mistrza świata Formuły, wygrana na japońskim torze, to 71 zwycięstwo w karierze. W sobotę Hamilton po raz 80. wywalczył pole position i jednocześnie po raz ósmy w tym sezonie. Na drugim miejscu wyścig w Japonii ukończył partner Hamiltona z zespołu Mercedesa, Fin Valtteri Bottas, a trzeci był Holender Max Verstappen (Red Bull-TAG Heuer).

Reprezentanci Mercedesa od startu kontrolowali wyścig. Lider wyścigu utrzymywał przewagę nad rywalami. Verstappen próbował atakować, jednak na jednym z zakrętów wypadł z toru, później miał problemy z silnikiem i ostatecznie ukończył rywalizację na ostatnim miejscu na podium. Holender ponadto zderzył się z Sebastianem Vettelem (Ferrari). W efekcie Vettel z czwartej pozycji spadł na koniec stawki i później musiał odrabiać straty.

Po wygranej na torze Suzuka - 17. rundy mistrzostw świata F1 – Hamilton umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej. Wicelider, Sebastian Vettel znalazł się na szóstym miejscu i traci do Hamiltona 67 pkt.

Na torze Suzuka kiepsko wypadli zawodnicy zespołu. Rosjanin Siergiej Sirotkin był 16., a Kanadyjczyk Lance Stroll – 17, czyli ostatnie miejsca. Wyścigu nie ukończyli: Kevin Magnussen (Dania/Haas), Nico Huelkenberg (Niemcy/Renault) i Charles Leclerc (Monako/Sauber).