Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Dokąd samochodem na wakacje?
kalendarz 28/07 2019

Dokąd samochodem na wakacje?

Gorące tematy

Najpopularniejsze miejsca na letni urlop w Polsce.

W góry, na Mazury czy nad Morze Bałtyckie? Jaki kierunek jest najczęściej wybierany przez Polaków podczas letnich wakacji? Czy mieszkańcy poszczególnych miast mają określone trendy urlopowe? Tendencje turystyczne Polaków, podróżujących autami, postanowili sprawdzić specjaliści z systemu Yanosik.

„Morze czy góry”? Z tym pytaniem spotkał się chyba każdy Polak. Nic w tym dziwnego, gdyż w kraju nad Wisłą to jedne z najpopularniejszych walorów turystycznych. Jakie są zatem preferencje naszych rodaków? Odpowiedź na to pytanie przedstawiają statystyki pozyskane z systemu dla kierowców Yanosik, z którego korzysta średnio 1,5 mln użytkowników miesięcznie.

– W analizie uwzględniliśmy przejazdy w okresie letnim ubiegłego roku do powiatów słynących z miejsc turystycznych, w których kierowcy spędzili od 7 dni do 3 tygodni. W ten sposób wygenerowaliśmy ruch, który  pozwolił  nam  określić,  jakie  są  najpopularniejsze  kierunki wakacyjne wśród mieszkańców największych miast w Polsce – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.

Dużo zależy od miejsca zamieszkania?

Polacy chętnie spędzają letni urlop nad Morzem Bałtyckim. Ponad 60 proc. tras wyznaczonych w aplikacji  Yanosik  w  okresie  wakacyjnym  prowadziło  do  miejscowości  położonych  w  powiatach nadmorskich. Sporą popularnością cieszą się również polskie góry, dokąd kierowało niemal 23 proc. wszystkich tras urlopowych. 13 proc. wyznaczonych w systemie Yanosik tras prowadziło na tereny Mazur.   

Ciekawy jest aspekt regionalny. Okazuje się, że duży wpływ na wybór kierunku wakacyjnego w Polsce ma miejsce zamieszkania. Dla przykładu, osoby na co dzień przebywające w Trójmieście w dużej mierze wybierają urlop nad Morzem Bałtyckim, natomiast Wrocławianie wolą spędzać czas wolny w górach. Taka tendencja wyjazdowa może być podyktowana łatwością dojazdu do miejsca wypoczynku. W tym przypadku  duże  znaczenie  ma  dobrze  rozwinięta  infrastruktura  drogowa. – dodaje Julia Rachwalska.

Najpopularniejsze miejsca na urlop nad Morzem Bałtyckim

Nad polskim Morzem prym wiedzie powiat pucki – tam, spośród wszystkich kierunków nadmorskich,  prowadzi aż 16 proc. tras  wyznaczanych  w  aplikacji  Yanosik.  Na  tym  obszarze  najbardziej  znanymi miejscowościami są: Władysławowo, Karwia, Białogóra, czy też miejsca z Półwyspu Helskiego: Chałupy, Jastarnia czy Hel. Następnym najpopularniejszym rejonem na Bałtykiem jest powiat sławieński z Darłowem,  Dąbkami,  czy Jarosławcem. Tam  prowadzi  ok. 10  proc.  całego nadmorskiego  ruchu turystycznego. W „piątce” najczęściej wybieranych kierunków nadmorskich znalazły się takie obszary jak: powiat słupski (np. Ustka, Dębina, Rowy), powiat gryficki (np. Rewal, Trzęsacz, Pobierowo, Niechorze), czy koszaliński (np. Mielno, Łazy, Unieście, Sarbinowo).

Najpopularniejsze miejsca na urlop - Mazury

Na Mazurach najpopularniejszy turystycznie okazał się powiat giżycki, do którego kierowało się ponad 21 proc. ogólnego ruchu turystycznego prowadzącego do regionu mazurskiego. Obszar ten to przede wszystkim Giżycko z twierdzą Boyen, miejscowość wypoczynkowa Wilkasy, Ryn z zamkiem krzyżackim, czy też Jezioro Niegocin i Jezioro Kisajno. Drugie miejsce na podium należy do powiatu ostródzkiego, z Ostródą na czele, gdzie swój początek ma trasa Kanału Elbląskiego. W rejonie tym Polacy mogą także spędzać czas nad licznymi jeziorami wchodzącymi w skład Pojezierza Iławskiego. Trzecie miejsce to ponownie  Kraina  Wielkich Jezior z Mrągowem, czy żeglarską stolicą Polski: Mikołajkami. Często odwiedzane są także obszary powiatu iławskiego z Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego, w skład którego wchodzi chociażby Jezioro Jeziorak. Wielką „piątkę” mazurską zamyka powiat ełcki z jeziorami Pojezierza Ełckiego tj. Selmęt Wielki, Łaśmiady.

Najpopularniejsze miejsca na urlop w górach

W przypadku gór nie ma większego zaskoczenia. Liderem w tej kwestii okazał się powiat tatrzański, dokąd prowadzi 21,6  proc. tras spośród wszystkich podróży do terenów górskich. Obszar ten to Tatry i  Podhale  ze  słynnym  Zakopanem,  Bukowiną  Tatrzańską,  Kościeliskiem, Poroninem,  czy  Białym Dunajcem. Z kolei aż 20,6 proc. ruchu na wakacje w góry kieruje do powiatu kłodzkiego w Sudetach z Lądkiem - Zdrój, Bystrzycą Kłodzką, czy Kudową - Zdrój. Nieco mniej tras, ale nadal wysoko w rankingu górskim, prowadzi do powiatu nowotarskiego z malowniczą Kotliną Orawsko - Nowotarską, Pieninami, czy Gorcami. Do tego obszaru prowadzi ok. 15 proc. tras. Popularny wśród polskich turystów jest także powiat żywiecki z Beskidem Śląskim i Kotliną Żywiecką oraz powiat jeleniogórski w Sudetach z Karpaczem i Szklarską Porębą.


Tagi:
dokąd samochodem na wakacje, ulubione kierunki wakacyjne Polaków

Zobacz podobne artykuły:

Warszawa szykuje duże zmiany dla kierowców
kalendarz 06/11 2019

Warszawa szykuje duże zmiany dla kierowców

Wiadomości / Gorące tematy

2019.11.06

Możliwa większa strefa płatnego parkowania i wyższe opłaty za postój.
Kierowcy nie muszą się obawiać podwyżek cen paliw
kalendarz 04/11 2019

Kierowcy nie muszą się obawiać podwyżek cen paliw

Wiadomości / Gorące tematy

2019.11.04

W kolejnych miesiącach o sytuacji będą decydować globalne wydarzenia polityczne.
Dlaczego świeżo oddany fragment zakopianki stanął w korkach?
kalendarz 28/10 2019

Dlaczego świeżo oddany fragment zakopianki stanął w korkach?

Wiadomości / Gorące tematy

2019.10.28

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma tendencję do otwierania ukończonych fragmentów dróg, również bardzo krótkich.
Najnowsze artykuły:
Nietrzeźwy kierowca pędził w terenie zabudowanym z prędkością aż 118 km/h

Nietrzeźwy kierowca pędził w terenie zabudowanym z prędkością aż 118 km/h

Wiadomości / News

2019.11.14

118 km/h to prędkość jaką w terenie zabudowanym rozwinął zatrzymany przez milickich policjantów kierowca osobowego Renault.
 Hyundai PHEV SUV Concept podczas LA Auto Show

Hyundai PHEV SUV Concept podczas LA Auto Show

Wiadomości / News

2019.11.14

Hyundai ujawnił zdjęcia konceptu SUV-a z napędem hybrydowym typu plug-in, który zostanie zaprezentowany podczas Los Angeles Motor Show 2019.
Targi Fleet Market 2019 – spotkanie biznesu z motoryzacją

Targi Fleet Market 2019 – spotkanie biznesu z motoryzacją

Wiadomości / News

2019.11.13

Ogólnopolskie Targi Motoryzacyjne i Biznesowe Fleet Market odbędą się już 20 listopada br. w hali Global EXPO w Warszawie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.