Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy stać nas na samochody?
kalendarz 29/02 2024

Czy stać nas na samochody?

Eksploatacja

Nawet 50 proc. wartości. Tyle może kosztować roczne utrzymanie używanego auta.

Blisko 9,5 tys. zł – to roczny koszt utrzymania 13-letniego auta o wartości 20 tys. zł. W przypadku trzyletniego samochodu kwota ta jest zdecydowanie wyższa i może wynieść ponad 20 tys. zł, nie wliczając w to raty leasingu czy kredytu. Eksperci serwisu Autobaza.pl – bazując na dostępnym w sieci narzędziu Omnicalculator – oszacowali koszty utrzymania auta w dwóch wariantach. Czy przeciętnego „Kowalskiego” stać jeszcze na samochód? Ile trzeba zarabiać, żeby móc pozwolić sobie na auto za ponad 100 tys. zł?

Do pierwszej symulacji eksperci wybrali samochód, który jest w zasięgu przeciętnego „Kowalskiego”. To Škoda Octavia z 2011 r. z silnikiem o poj. 1.2. Na potrzeby wyliczeń przyjęto, że auto przejechało w czasie swojego funkcjonowania 190 tys. km, a obecny właściciel powiększa ten wynik o 15 tys. km rocznie. Samochód wykorzystywany jest do codziennych dojazdów do pracy (około 10 km), a także służy jako środek transportu do wyjazdów weekendowych (1 weekend w miesiącu) oraz wakacyjnych (1 wyjazd w ferie zimowe oraz 1 w wakacje na terenie kraju).

Według ekspertów bazując na narzędziu Omnicalculator można oszacować, że utrzymanie takiego auta kosztuje przeciętnego „Kowalskiego” 9,5 tys. zł rocznie.

- Średnia pensja to 7768,35 zł brutto (5626 zł na rękę) według GUS, a samochód „zjada” z niej miesięcznie około 800 zł. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że przeciętny „Kowalski” ma do zapłacenia jeszcze ratę kredytu hipotecznego, czynsz, rachunki oraz chciałby coś odłożyć na wakacje, to okazuje się, że to spore obciążenie – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl. Utrzymanie auta – przy rosnących cenach – jest coraz trudniejsze. Jednak najczęściej nie możemy pozwolić sobie na brak sprawnego samochodu i musimy zrezygnować z innej przyjemności, żeby móc pojechać do pracy czy zawieźć dzieci do szkoły – dodaje.

„Przeciętnego” Kowalskiego musi być stać na samochód – bez niego w Polsce żyje się coraz trudniej m.in. przez rosnące wykluczenie komunikacyjne. Zaspokojenie podstawowych potrzeb bywa niemożliwe mieszkając poza miastem i bez auta. Efekty tego zjawiska można dostrzec w danych. Polacy mają najwięcej aut w Europie przypadających na tysiąc mieszkańców – aż 703 – wynika z najnowszego raportu ACEA „Vehicles on European Roads”

Lepsze auto, więcej wydatków

W przypadku drugiej symulacji eksperci wyliczyli roczny koszt utrzymania 3-letniej Škody Octavia 1.5 (150 KM). Cena takiego samochodu to 125 000 zł, a obecny przebieg wynosi 45 000 km. Założenia codziennego wykorzystywania auta pozostają takie same jak przy pierwszej kalkulacji (auto przejeżdża 15 000 km rocznie, jest wykorzystywane do codziennych dojazdów do pracy, wyjazdów weekendowych oraz wakacyjnych).
 
Roczny koszt eksploatacji takiego samochodu według wyliczeń ekspertów Autobaza.pl to 22 tys. zł rocznie.

To około 1,8 tys. zł miesięcznie. Najczęściej samochody o takiej wartości są finansowane leasingiem czy kredytem, więc wyobraźmy sobie, że doliczamy tutaj miesięczną ratę leasingu w takiej samej wysokości – 1,8 tys. zł, bo tyle średnio ona wynosiła w 2023 r. Kupno nowego, czy prawie nowego samochodu to duży wydatek, na który mogą pozwolić osoby dobrze zarabiające, z pensją minimum 8-9 tys. zł na rękę – wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski. Mimo iż w teorii trzyletni samochód rzadziej się psuje, to wizyty w ASO na przegląd, wymianę opon, czy nawet drobne naprawy są zdecydowanie droższe – dodaje.

źródło: autobaza

Przedstawione wyliczenia mają charakter poglądowy – ich wartość w rzeczywistości może się różnić. Do wyliczeń ekspertów wykorzystano Omnicalculator autorstwa Bogny Szyk oraz Polskiego Alarmu Smogowego.


Tagi:
koszt eksploatacji auta

Zobacz podobne artykuły:

Awaria auta?
kalendarz 13/03 2024

Awaria auta?

Warsztat / Eksploatacja

2024.03.13

Holowanie nie zawsze jest konieczne.
 Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?
kalendarz 04/12 2023

Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Warsztat / Eksploatacja

2023.12.04

Brak przeglądu może słono kosztować.
Przygotuj swój samochód do zimy
kalendarz 02/11 2023

Przygotuj swój samochód do zimy

Warsztat / Technika

2023.11.02

Nieubłagalnie zbliża się okres w którym szczególnie musimy zadbać o swoje samochody. Pora jesienno – zimowa rządzi się swoimi prawami, dlatego nie czekajmy do ostatniej chwili z niezbędnymi czynnościami które pozwolą w pełni...

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.